IPPB1/415-61/09-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-61/09-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2009 r. (data wpływu 28 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym zadatku-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym zachowku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Krzysztof Ł. opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym 19% (ewidencja w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Wskazuje, iż jednocześnie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług; Wnioskodawcza wskazuje, iż prowadzona przez niego działalność polega na świadczeniu usług serwisowych związanych z ogumieniem samochodów. W 1997 r. Wnioskodawca nabył na podstawie aktów notarialnych (1. umowa sprzedaży warunkowej, 2. umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego) prawo wieczystego użytkowania niezabudowanych działek gruntu o numerach ewidencyjnych, na które została założona jedna księga wieczysta. W akcie notarialnym figuruje zapis, iż prawo to zostało nabyte za fundusze do majątku odrębnego w ramach prowadzonej przez stronę działalności gospodarczej pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe na celę związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą

Na jednej z działek gruntu oznaczonej w akcie notarialnym pod numerem stoi budynek warsztatu, budynek magazynowy oraz umiejscowione są budowle w postaci utwardzenia placu, przyłączy kanalizacyjnych, wodnych i energetycznych - wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez stronę. Na działce gruntu oznaczonej nr znajduje się stacja tankowania gazem oraz odcinek dojazdowy utwardzonego placu. Budowla ta została nabyta przez stronę na podstawie faktury VAT w czerwcu 2001 r. Powyższe środki trwałe są wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, natomiast prawo użytkowania działek gruntu opisanych powyżej nie zostało ujęta w tej ewidencji ze względu na fakt, iż nie mogło być amortyzowane dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca obecnie planuje powyższe prawo zbyć za wynagrodzeniem innej jednostce gospodarczej z przeznaczeniem pod zabudowę, z wyłączeniem działki gruntu ozn. numerem i oraz nieruchomości i budowli się na nich znajdujących.

Wnioskodawca wskazuje, iż na potrzeby sprzedaży dokonano wyodrębnienia poprzez założenie nowej księgi wieczystej dla działek o łącznej powierzchni 2 ha 52 ary 35 mkw. wraz z działką gruntu 183/1 zostanie zbyta budowla stacji tankowania gazem z droga dojazdową

Dnia 4 czerwca 2008 r. została zawarta, w formie aktu notarialnego, umowa przedwstępna sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz w dniu 23 lipca 2008 r. zmiana umowy przedwstępnej sprzedaży. Z § 5 umowy wynika, że wydanie nieruchomości będącej przedmiotem umowy przedwstępnej sprzedaży nastąpi w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej i z dniem objęcia w posiadanie przejdą na stronę kupującą wszelkie korzyści i ciężary z nieruchomością związane.

Na podstawie § 6 umowy kupujący zapłacił sprzedającemu przelewem w dniu podpisania aktu notarialnego w formie zadatku kwotę 700.000 zł na poczet otrzymanego zadatku wystawiono fakturę zaliczkową VAT opodatkowując otrzymaną kwotę stawką podatkową.

Pozostała cena sprzedaży będzie zapłacona w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej. Do chwili obecnej umowa taka nie została zawarta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy pobranie zadatku na poczet ceny sprzedaży tego prawa wraz z budowlą stacji tankowania gazem (zakładając, że jest to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie wystawienia faktury zaliczkowej, czy też dopiero w momencie realizacji umowy tj. przeniesienia własności prawa wieczystego użytkowania gruntu na podstawie aktu notarialnego.

Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za przychody z działalności gospodarczej ustawodawca uznał m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Stosownie do zapisu zawartego w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychody, w myśl art. 14 ust. 1c ustawy, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1l dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Natomiast z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy wynika, iż przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wynika z postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24 czerwca 2006 r. wydanego przez Urząd Skarbowy - aktualnego również w obecnym stanie prawnym: "W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjęto zasadę zgodnie, z którą przychody powinny być uznane za należne, gdy zdarzenie faktycznie lub prawnie wystąpi w rzeczywistości. Moment przeniesienia praw własności w prawie podatkowym musi być określony zgodnie z normami praw rzeczowego. Zgodnie z norma prawa cywilnego ani umowa przedwstępna ani zapłata zadatku nie przenoszą prawa własności nieruchomości. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 165 § 1 Kodeksu cywilnego. art. 158 k.c. określa wyraźnie formę tej czynności prawnej (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 92 z późn. zm.)."

Powołując powyższe Wnioskodawca wskazuje, iż jak dalej stwierdza organ, zadatek przyjęty przed podpisaniem aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości i praw z nią związanych nie jest przychodem bowiem nie następuje jeszcze przeniesienie własności, Otrzymany zadatek - zdaniem organu - zwiększy przychód w momencie zbycia składnika majątku trwałego (przeniesienia własności nieruchomości i praw z nią związanych) na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego.

Na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca wskazuje również wyrok z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. akt II FSK 1434/05.

W związku z podniesionymi wyżej zagadnieniami Wnioskodawca wskazuje, iż akceptuje wyżej wyrażone stanowisko.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Treść art. 14 ust. 1c ww. ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1 h i 1i powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat, lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, sprzedaż tę, zgodnie z art. 155 § 1 i art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), uważa się za dokonaną pod datą zawarcia umowy notarialnej, tj. przeniesienia własności nieruchomości i pod tą datą powstaje też przychód w wysokości określonej w umowie sprzedaży.

Zgodnie z normami prawa cywilnego, ani umowa przedwstępna, ani wpłata zadatku lub zaliczki nie przenoszą własności nieruchomości. Wobec tego w stanie faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku zaliczka przyjęta przed podpisaniem aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości nie jest przychodem, bowiem nie nastąpiło jeszcze zbycie nieruchomości (przeniesienie własności).

Wpłacone zaliczki powiększą przychód z działalności gospodarczej w momencie zbycia przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym, nie są przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania świadczenia. Kwota zaliczki stanowi przychód w momencie realizacji tego świadczenia.

Reasumując, za datę powstania przychodu należy uznać dzień, w którym nastąpi zawarcie umowy przyrzeczonej pomiędzy Wnioskodawcą a kupującym, zaś pobrane zaliczki na poczet nieruchomości nie stanowią przychodu w momencie wystawienia faktury zaliczkowej.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji wydanej przez Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki oraz wyroku WSA należy stwierdzić, iż ww. interpretacja oraz wyrok zapadły w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dodać, należy iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji, gdyż tutejszy organ w toku wydawania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego nie ma stosownego umocowania w przepisach prawa, umożliwiającego weryfikację przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl