IPPB1/415-599/11-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-599/11-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 6 lipca 2011 r.) oraz uzupełnieniu wniosku (data nadania 9 września 2011 r., data wpływu 13 września 2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-599/11-2/ES z dnia 1 września 2011 r. (data nadania 1 września 2011 r., data doręczenia - 5 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych oraz kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych oraz kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie prowadzenia serwisu internetowego dostępnego dla podmiotów z całego świata (osoby fizyczne, osoby prawne, zarówno podmioty z UE jaki spoza UE - głównie USA. Sprzedaż następuje zazwyczaj w momencie otrzymania zapłaty za usługę (dostęp do serwisu jest zabezpieczony hasłem, które nabywca usługi otrzymuje w momencie zapłaty). Faktury sprzedaży wystawiane są jedynie na żądanie kontrahenta. Pozostałe wpływy traktowane są jako sprzedaż nieudokumentowana.

Od P. Spółka otrzymuje następujące drogą elektroniczną informacje o usługobiorcy wykupującym abonament: jego imię i nazwisko, adres e-mail oraz dane o kraju zamieszkania wpłacającego tj. czy usługobiorca ma miejsce zamieszkania w USA czy poza USA. W przypadku klientów, których miejsce zamieszkania jest wskazane przez system P. jako USA, składają oni oświadczenie o zamieszkiwaniu w USA w chwili logowania się do systemu.

Płatności za dostęp do treści zawartych w serwisie dokonywane są za pośrednictwem PayPal lub płatności.pl Kontrahenci przelewają ze swojego konta w PayPal (lub płatności.pl) należności za towar na konto Wnioskodawcy w PayPal (w płatności.pl), a następnie pieniądze są przelewane na konto bankowe. Przy zapłacie za towar procedura jest analogiczna - ze swojego konta bankowego Wnioskodawca dokonuje przelewu pieniędzy na konto w PayPal (lub płatności.pl), a następnie przelewa środki na konto swoich kontrahentów w PayPal (lub płatności.pl). W praktyce czasem zdarza się tak, że pieniądze na konto bankowe odbiorcy mogą nigdy nie trafić, gdyż mogą zostać przez Wnioskodawcę przekierowane bezpośrednio z PayPal np. na zapłatę zobowiązania. Przy przelewie z PayPal (lub płatności.pl) na konto bankowe Wnioskodawcy pobierana jest prowizja. Wyciąg z konta PayPal (lub płatności.pl) jest dostępny w formie elektronicznej, z możliwością wydrukowania go przez Wnioskodawcę.

Usługi Spółki są adresowane do podmiotów z całego świata. Identyfikacja kontrahenta dla celów podatku VAT (podmioty z UE i spoza UE) następuje w momencie dokonania transakcji sprzedaży. Dane usługobiorcy dotyczące kraju, z którego pochodzi usługobiorca przesyłane są do Wnioskodawcy automatycznie przy każdej transakcji rozliczanej za pośrednictwem PayPal. Klienci Spółki z, którzy chcą uzyskać fakturę za dostęp do serwisu zobowiązani są podać dane identyfikacyjne na potrzeby wystawienia faktury VAT (w szczególności unijny numer identyfikacji podatkowej jeśli taki posiadają). Serwer, na którym zarejestrowany jest serwis znajduje się w USA. Serwer ten jest dzierżawiony od podmiotu polskiego.

Treści zawarte w serwisie aktualizowane są nieperiodycznie, a dostęp do nich jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Wnioskodawca uzyskuje również przychody z udostępniania własnej powierzchni w prowadzonym serwisie na cele reklamowe (tzw. AdSense) Przychody z tego tytułu wpływają na PayPal z firmy G. (Irlandia). Dla celów podatku VAT Wnioskodawca rozlicza się kwartalnie, metodą kasową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

1.

Czy do przeliczenia płatności wpływu i wypływu środków na PayPal prawidłowe jest stosowanie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania tej płatności...,

2.

Kiedy powstają różnice kursowe od zobowiązań regulowanych przez Wnioskodawcę...,

3.

Czy różnice kursowe powstające na rachunku PayPal mogą być rozliczane dla celów podatkowych jako przychody i koszty...,

4.

Czy prowizje bankowe naliczane przez PayPal (lub płatności.pl) stanowią koszty uzyskania przychodów.

W zakresie podatku od towarów i usług:

1.

Czy usługa udostępniania treści serwisu są zaliczane do usług elektronicznych...,

2.

Jaka jest stawka podatku VAT dla sprzedaży z tyt. udostępniania treści serwisu dokonanej na rzecz:

a.

podmiotów zarejestrowanych jako czynny podatnik VAT na terytorium Wspólnoty (podających swój unijny nr." identyfikacji podatkowej dla celów rozliczania VAT),

b.

podmiotów spoza UE c) podmiotów nieposiadających lub niepodających swojego unijnego nr identyfikacji podatkowej posiadających siedzibę lub stałe miejsce pobytu na terytorium Wspólnoty,

3.

Jakie są warunki uznania miejsca siedziby lub miejsca zamieszkania lub miejsca zwykłego pobytu za identyfikowalne...,

4.

Czy VAT naliczony od zakupów związanych ze sprzedażą na rzecz podmiotów spoza UE pomniejsza w całości VAT należny...,

5.

Czy dzień wpływu/wypływu środków pieniężnych na konto PayPal (lub płatności.pl) za dostęp do treści serwisu jest dniem uzyskania/dokonania płatności upoważniającym do rozliczenia VAT w kwartale, w którym otrzymano/wydatkowano te środki.

Odpowiedź na pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytania w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy w dniu wpływu środków na PayPal (lub płatności.pl) Wnioskodawca otrzymuje prawo do dysponowania tymi środkami. Płatności rozliczane za pośrednictwem PayPal (lub płatności.pl) dla celów podatku dochodowego należy zdaniem Wnioskodawcy potraktować tak samo, jak transakcje na zwykłym rachunku bankowym. Dotyczy to również rozliczania różnic kursowych. Skoro serwis PayPal nie ogłasza kursów walut stosowanych do przeliczania złotego, niemożliwe jest stosowanie faktycznego kursu z dnia zapłaty, wobec tego zgodnie z art. 24c ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) do przeliczania transakcji na rachunku PayPal przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2 - różnice kursowe powstają w momencie gdy wartości należnego przychodu lub poniesionego kosztu wyrażone w walucie obcej po przeliczeniu na PLN wg śr. kursu NBP jest różna od wartości tych przychodów lub kosztów w dniu jego otrzymania, przeliczonych wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W przypadku gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu w dniu płatności - przyjmuje się - zgodnie z art. 24c ust. 4 - kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zdaniem Wnioskodawcy za datę otrzymania przychodu (tj. wpływu należności) lub otrzymania kosztu (tj. spłatę zobowiązania) należy uznać wpływw.ypływ pieniędzy na/z PayPal, ponieważ w tym momencie są one postawione do dyspozycji Wnioskodawcy. Przelew z PayPal na rachunek bankowy jest jedynie przelewem środków na rachunek bankowy.

Zgodnie z treścią art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 należy ująć je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Na podstawie art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest różna od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Zdaniem Wnioskodawcy różnice kursowe powstałe na rachunku PayPal można zgodnie ze wskazanym przepisem traktować jako przychody podatkowe i koszty uzyskania przychodów w książce przychodów i rozchodów.

Wyciągi (elektroniczne) z PayPal są zgodnie z prawem unijnym równoważne z fakturami jako takie mogą stanowić potwierdzenie poniesienia wydatków z tytułu opłat i prowizji PayPal tak samo, jak innego rodzaju faktury czy wyciągi bankowe polskich banków. Zgodnie z prawem unijnym instytucje świadczące usługi finansowe - takie jak banki czy PayPal - są zwolnione z obowiązku wystawiania odrębnych faktur; ich wyciągi są traktowane jak faktury.

W odpowiedzi na wezwanie Nr IPPB1/415-599/11-2/ES z dnia 1 września 2011 r. Wnioskodawca doprecyzował, iż prowizje naliczane przez PayPal (lub płatności.pl) są kosztami ponoszonymi na takich samych zasadach jak prowizje bankowe. Poniesienie tych kosztów jest bezpośrednio związane z utrzymaniem rachunku PayPal (lub płatności.pl) który wykorzystywany jest na potrzeby działalności gospodarczej. Prowizje PayPal (lub płatności.pI), analogicznie jak prowizje bankowe, ponoszone są w celu uzyskania przychodów i nie są wymienione w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania. przychodów określonym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztów prowizji PayPal (lub płatności.pl), są elektroniczne wyciągi z konta PayPal. Wyciągi te są, zgodnie z prawem unijnym, równoważne z fakturami i jako takie mogą stanowić potwierdzenie poniesienia wydatków z tytułu opłat i prowizji PayPal tak samo, jak innego rodzaju faktury czy wyciągi bankowe polskich banków. Zgodnie z prawem unijnym instytucje świadczące usługi finansowe - takie jak banki czy PayPal - są zwolnione z obowiązku wystawiania odrębnych faktur; ich wyciągi są traktowane jak faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty prowizji naliczane przez PayPal (lub płatności.pl) i udokumentowane wydrukiem z elektronicznego wyciągu z konta PayPal (lub płatności.pl) stanowią koszty uzyskania przychodów (na mocy art. 22 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 14b ust. 1 ww. ustawy podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 24c, z zastrzeżeniem ust. 2. Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 - art. 24c ww. ustawy.

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość (art. 24c ust. 2 ww. ustawy):

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość (art. 24c ust. 3 ww. ustawy):

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5;

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiują pojęcia "faktycznie zastosowanego kursu waluty". W świetle wykładni językowej faktycznie zastosowany kurs walutowy nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy wiązać go tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem waluty (wymiana walut). Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

Faktycznie zastosowany kurs waluty bowiem, to kurs który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w ust. 2 i 3 art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, jeżeli nie byłoby możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, to wówczas możliwe jest zastosowanie kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, co wynika z brzmienia art. 24c ust. 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym.

Odnosząc się do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji bankowych naliczonych przez PayPal (lub płatności.pl) zauważyć należy, iż w powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

A zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym może dochodzić do powstania różnic kursowych zarówno od uzyskanych przez Wnioskodawcę przychodów, poniesionych kosztów jak również od środków własnych. Różnice kursowe od uzyskanych przychodów powstaną jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa (wyższa) od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Różnice kursowe od poniesionych kosztów powstaną jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa (niższa) od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Różnice kursowe od własnych środków powstaną jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa (wyższa) od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu (wpływu) tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem art. 24c ust. 2 pkt 4 i 5 i art. 24c ust. 3 pkt 4 i 5.

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Wobec nieogłaszania kursów stosowanych do przeliczenia złotego, zasadne jest przyjęcie jako faktycznie zastosowanego kursu walut kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji w systemie PayPal.

Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowizje bankowe naliczane przez PayPal.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, że dokonując weryfikacji prawidłowości zajętego przez Wnioskodawcę stanowiska tut. organ nie odniósł się do kwestii prawidłowości dokumentowania poniesienia koszów prowizji albowiem zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl