IPPB1/415-53/08-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-53/08-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2008 r. (data wpływu 16 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym przychodów komandytariusza - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym przychodów komandytariusza. Wniosek został uzupełniony w dniu 11 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 10 grudnia 2007 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie w wpisie do Rejestru Przedsiębiorców X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Spółka ta powstała w wyniku przekształcenia Y Sp. z o.o. Udziałowcami Spółki komandytowej są:

* Z - komandytariusz,

* v - komandytariusz,

* K - komplementariusz.

Osoby te były uprzednio udziałowcami Spółki X Sp. z o.o. Postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi spółki w dniu 18 grudnia 2007 r. W dniu 31 grudnia 2007 r. wspólnicy spółki - osoby fizyczne złożyły do właściwych urzędów skarbowych zawiadomienie, że wybierają opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w odniesieniu do roku 2007 jak i na lata następne.

W okresie od 10 grudnia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Spółka prowadziła działalność gospodarczą i osiągała przychody. Podział zysku nie nastąpił jednak do dnia dzisiejszego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wspólnik spółki komandytowej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który w dniu 31 grudnia 2007 r. złożył zawiadomienie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może dochód jaki na niego przypadnie na dzień 31 grudnia 2007 r. opodatkować zgodnie z art. 30c ww. ustawy podatkiem liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Zgodnie z art. 9a ww. ustawy podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c według liniowej stawki 19%. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Począwszy od dnia 10 grudnia 2007 r. komandytariusze - osoby fizyczne w wyniku przekształcenia spółki X Sp. z o.o. w spółkę Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. stali się z udziałowców komandytariuszami. Jako komandytariusze są uprawnieni do udziału w zyskach spółki komandytowej. Przychody z tytułu udziału w zyskach spółki nieposiadającej osobowości prawnej, prowadzącej działalność gospodarczą zaliczane są u wspólników będących osobami fizycznymi, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym komandytariuszom przysługuje prawo wyboru opodatkowania w formie liniowej na podstawie art. 9a ustawy o PIT. Przychody osiąga spółka komandytowa a nie jej wspólnik. Dla celów obliczenia zaliczek na podatek dochodowy u wspólników spółki osobowej przyjmuje się fikcję prawną polegającą na ustalaniu udziału w przychodach proporcjonalnie do udziałów w spółce. Zgodnie z art. 123 § 1 Kodeksu spółek handlowych komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Art. 52. 1 k.s.h. stanowi natomiast, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Pierwszy przychód podlegający opodatkowaniu komandytariusze osiągnęli w dniu 31 grudnia 2007 r. kiedy po raz pierwszy powinien być ustalony dla celów podatkowych ich udział w przychodach i kosztach spółki komandytowej, a w tym dniu zostało nadane pocztą pismo o wyborze formy opodatkowania. W opinii Wnioskodawcy w świetle przytoczonych wyżej przepisów komandytariusze przedmiotowej spółki w roku 2007 mają prawo korzystać z opodatkowania zgodnie z art. 30c ww. ustawy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z normą art. 9a ust. 2 wyżej powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podkreślenia wymaga, iż spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 powołanej ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (czyli z działalności gospodarczej).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosownie do treści art. 8 ust. 2 ww. ustawy stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 8 ust. 1a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 powołanej ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W art. 14 ust. 1c ustawodawca precyzuje, iż za datę powstania wyżej określonego przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Nie należy zatem utożsamiać momentu powstania przychodu u wspólnika spółki komandytowej (komandytariusza) z momentem nabycia prawa do udziału w zysku, lecz z momentem uzyskania przychodu przez spółkę komandytową.

Zgodnie z powyższą wykładnią i w świetle opisanego stanu faktycznego Wnioskodawca osiągnął przychody z udziału w spółce komandytowej przed dniem 31 grudnia 2007 r., czyli datą złożenia oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania określonego w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji Wnioskodawca utracił prawo do opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z udziału w spółce komandytowej osiągniętych w 2007 r.

W tym stanie rzeczy przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl