IPPB1/415-458/10-4/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-458/10-4/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu 4 maja 2010 r.) oraz piśmie (data nadania 8 czerwca 2010 r., data wpływu 11 czerwca 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 28 maja 2010 r. (data nadania 28 maja 2010 r., data doręczenia 7 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z dokonaniem darowizny części udziału w wieczystym użytkowaniu gruntu na rzecz spółdzielni mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z dokonaniem darowizny części udziału w wieczystym użytkowaniu gruntu na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2006 r. Wnioskodawca kupił mieszkanie na rynku wtórnym po cenie rynkowej w budynku wielomieszkaniowym przy ul. G. w W. z prawem użytkowania wieczystego gruntu (akt notarialny z 8 grudnia 2006 r.). Dla nabytej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta. W latach 2007-2008 do ww. budynku spółdzielnia budowlano - mieszkaniowa dobudowała kilka mieszkań. W związku z powyższym zwróciła się z pismem "o wyrażenie zgody na zmianę udziału poprzez zmniejszenie w gruncie". Wnioskodawca godząc się na zmniejszenie w gruncie zmniejsza tym samym swój udział w częściach wspólnych budynku i urządzeniach służących do wspólnego użytkowania.

Wnioskodawca kupił tę nieruchomość od osoby prywatnej, spółdzielnia w tym zdarzeniu nie uczestniczyła.

Udział w użytkowaniu wieczystym gruntu jest prawem zbywalnym. Zbycie tej nieruchomości nastąpi przed upływem 5-ciu lat od nabycia, po uzyskaniu interpretacji indywidualnej z tut. organu.

Spółdzielnia chce, aby zmniejszenie w gruncie miało charakter nieodpłatny.

W odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 28 maja 2010 r. Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego informując, iż zmniejszenie udziału w gruncie nastąpi w drodze darowizny oraz przedstawił własne stanowisko do zadanego pytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie płacił podatek dochodowy od osób fizycznych po przekazaniu wieczystej dzierżawy części gruntu dla spółdzielni mieszkaniowej nieodpłatnie przed upływem 5-ciu lat.

Na cenę nieruchomości przy zakupie miała wpływ wielkość w prawie użytkowania wieczystego w gruncie. Akt notarialny był sporządzany w formie sprzedaży. O każdej zmianie w ciągu 5-ciu lat od chwili nabycia dla tej nieruchomości Wnioskodawca jest zobowiązany powiadomić urząd skarbowy.

Przekazanie nieodpłatne budzi wątpliwości Wnioskodawcy, ponieważ urząd skarbowy może tego nie uznać i wszcząć procedury wyceny gruntu i naliczyć podatek od wartości pomniejszonej części.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z powyższą darowizną będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości rynkowej gruntu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w treści w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu - z zastrzeżeniem ust. 2 - jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w powyższym artykule, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć "zbycie" i "nabycie" należy więc sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W świetle art. 155 Kodeksu cywilnego przez nabycie należy rozumieć umowę sprzedaży, zamiany, darowizny lub inną umowę zobowiązującą do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza na rzecz spółdzielni mieszkaniowej zbyć nieodpłatnie w formie darowizny część udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu w związku z dobudowaniem rzez spółdzielnię kilku mieszkań do bloku, w którym zamieszkuje Wnioskodawca. W przypadku Wnioskodawcy brak jest ekwiwalentu za ww. zbycie choć będzie miało miejsce przeniesienie własności nieruchomości.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż do powstania przychodu ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodzi jedynie wskutek zbycia o charakterze odpłatnym.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 tegoż Kodeksu przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawowym elementem umowy darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości. Przy czym to świadczenie drugiej strony nie musi mieć charakteru majątkowego, może być np. korzyścią osobistą. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. W konsekwencji, brak możliwości przypisania osobie fizycznej dochodu, powoduje, iż przekazanie części udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu w formie darowizny spółdzielni mieszkaniowej nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje czas posiadania nieruchomości. Jeżeli podatnik dokonuje świadczenia, mając nadzieję uzyskania w zamian, w przyszłości jakiejś korzyści majątkowej lub osobistej, to nie można mówić o darowiźnie.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku przekazania części udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w formie darowizny, Wnioskodawca nie dokona odpłatnego zbycia. Powyższe oznacza, iż w związku z dokonaniem ww. czynności nie będzie ciążył na Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl