IPPB1/415-448/09-4/ES - Zasady odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet oraz zasady skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania małoletniego dziecka.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-448/09-4/ES Zasady odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet oraz zasady skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania małoletniego dziecka.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (data wpływu 15 czerwca 2009 r.) oraz piśmie (data nadania 23 lipca 2009 r., data wpływu 27 lipca 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-448/09-2/ES z dnia 14 lipca 2009 r. (data nadania 14 lipca 2009 r., data doręczenia 16 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń od podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2009 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pismem z dnia 2 czerwca 2009 r. Nr 1435/FO/412-541/09/RW - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 170 § 1 w związku z art. 14a § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zgodnie z właściwością miejscową przekazał ww. wniosek do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w miesiącu styczniu 2008 r. prowadził własną działalność gospodarczą rozliczaną podatkiem liniowym. Z dniem 31 stycznia 2008 r. działalność ta została zakończona. Od dnia 1 lutego 2008 r. Wnioskodawca został zatrudniony na podatnie umowy o pracę. Z informacji uzyskanych w Urzędzie Skarbowym podczas dnia otwartego 25 kwietnia 2009 r. Wnioskodawca w celu rozliczenia rocznego powinien złożyć dwa formularze - PIT-36L (rozliczenie własnej działalności gospodarczej) i PIT-37 (rozliczenie dochodów związanych z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę). Wnioskodawca otrzymał również informację, że w związku z rozliczeniem jednego miesiąca podatkiem liniowym nie może na formularzu PIT-37 dokonać odliczeń od dochodu z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem sieci internetowej w miejscu zamieszkania i nie może skorzystać z ulgi na dzieci. Natomiast korzystając z Infolinii Wnioskodawca uzyskał informację, że z okresu zatrudnienia na umowę o pracę, rozliczanego na formularzu PIT-37 może dokonać odliczeń od dochodu z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem sieci internetowej w miejscu zamieszkania i może skorzystać z ulgi na dzieci.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może (pomimo rozliczenia jednego miesiąca podatkiem liniowym) za okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, rozliczanego na podstawie formularza PIT-37 dokonać odliczeń od dochodu z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem sieci internetowej w miejscu zamieszkania i skorzystać z ulgi na dzieci.

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przysługuje mu odliczenie od dochodu z tytułu ulgi internetowej oraz ulgi prorodzinnej, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a oraz art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Jak wskazano powyżej skorzystanie z ulgi uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

*

wydatki muszą być poniesione przez podatnika,

*

wydatki powinny być poniesione w związku z użytkowaniem sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika,

*

wydatki te muszą być potwierdzone fakturą VAT.

Z treści wyżej wymienionych przepisów wynika zatem, iż istotną przesłanką, od której ustawodawca uzależnił odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet jest faktyczne poniesienie tych wydatków. Przez poniesienie - zgodnie ze Słownikiem języka polskiego - należy rozumieć bycie obarczonym, obciążonym. Wydatkiem poniesionym będzie zatem taki wydatek, którym podmiot jest obarczany, obciążany. Decydujące znaczenie ma zatem fakt obarczenia ciężarem ekonomicznym danego kosztu. Kwota poniesionego wydatku winna być potwierdzona fakturą VAT.

Natomiast zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27 cytowanej ustawy, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę, obliczoną zgodnie z ust. 2, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Aby móc skorzystać z tej ulgi należy zatem:

*

osiągać dochody opodatkowane według skali podatkowej określonej w art. 27 ww. ustawy,

*

wychowywać w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione,

*

wykazać podatek (po odliczeniu składki na ubezpieczenia zdrowotne).

Uprawnienie do ulgi związane jest z wychowywaniem przez podatnika:

*

dzieci małoletnich;

*

dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny;

*

dzieci do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

Przepis art. 27f ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż odliczenie kwoty ww. ulgi, dotyczy łącznie obojga rodziców, z zastrzeżeniem ust. 4, a kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Rodzice mogą zatem podzielić kwotę ulgi według proporcji przyjętych przez siebie, tak aby móc realnie skorzystać z odliczenia, do wysokości podatku wykazanego przez siebie. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich. Wówczas powinni zdecydować wspólnie jaką część kwoty ulgi każde z nich odliczy.

A zatem przepis art. 26 ust. 1 pkt 6a oraz art. 27f ww. ustawy pozwala na odliczenie dochodu oraz pomniejszenie podatku dochodowego obliczonego na podstawie art. 27 czyli obliczonego według progresywnej skali podatkowej.

Omawianego odliczenia w ramach tzw. ulgi na Internet i ulgi prorodzinnej nie mogą więc uwzględniać podatnicy którzy w roku podatkowym uzyskali wyłącznie dochody opodatkowane na odrębnych zasadach, czyli np. według 19 % stawki podatku liniowego, przy ryczałcie ewidencjonowanym lub w formie karty podatkowej.

Wyżej powołane przepisy nie wyłączają jednak możliwości skorzystania z odliczenia od dochodu oraz pomniejszenia podatku w przypadku gdy podatnik oprócz dochodów opodatkowanych według progresywnej skali podatkowej, osiągnął również dochody opodatkowane w sposób uproszczony.

Zatem, w takiej sytuacji podatnik, który spełnia warunki wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 1 i w art. 27f ustawy może skorzystać z odliczenia od podatku obliczonego według skali podatkowej kwoty, o której mowa w tym przepisie.

Prawidłowe jest więc stanowisko Wnioskodawcy, iż fakt uzyskiwania w roku podatkowym dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych wg skali liniowej nie stanowi przeszkody dla możliwości skorzystania z omawianej "ulgi na Internet" oraz "ulgi prorodzinnej".

W związku z powyższym należy uznać, że o ile Wnioskodawca spełnia warunki ustawowe przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu oraz dokonania pomniejszenia, o którym mowa w art. 27f, kwoty podatku dochodowego obliczonego według progresywnej skali podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień 31 grudnia 2008 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl