IPPB1/415-436/09-3/KS - Możliwość rozliczenia straty powstałej z tytułu wykupu jednostek funduszu inwestycyjnego przez wspólników spółki jawnej w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-436/09-3/KS Możliwość rozliczenia straty powstałej z tytułu wykupu jednostek funduszu inwestycyjnego przez wspólników spółki jawnej w zeznaniu podatkowym PIT-38.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

*

możliwości rozliczenia straty powstałej z tytułu wykupu jednostek funduszu inwestycyjnego przez spółkę jawną - jest prawidłowe,

*

możliwości rozliczenia straty powstałej z tytułu wykupu jednostek funduszu inwestycyjnego przez wspólników spółki jawnej w zeznaniu podatkowym PIT 38 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia straty powstałej z tytułu wykupu jednostek funduszu inwestycyjnego przez spółkę jawną lub przez wspólników spółki jawnej w zeznaniu podatkowym PIT- 38.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie: sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów przemysłowych. W dniu 6 czerwca 2007 r. wspólnicy spółki podjęli decyzję o zakupie jednostek w funduszach inwestycyjnych celem zgromadzenia środków finansowych na inwestycję, która miała się rozpocząć w 2009 r. (budowa magazynu i biura). Zleceniami nr X/0Y/07, Z/0Y/07, B/0Y/07 na łączną kwotę 1.500.000,00 zakupiono jednostki w funduszu inwestycyjnym S. na zleceniodawcę E. Spółka Jawna.

Obrót instrumentami finansowymi nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej a tylko lokatą wolnych środków.

Zainwestowane pieniądze zostały zaksięgowane w roku 2007 w księgach rachunkowych spółki w pozycji aktywów "inne krótkoterminowe aktywa finansowe". Ponieważ od roku 2008 nastąpił kryzys na giełdzie spadła drastycznie wartość ulokowanych kwot w funduszach.

W dniu 1 kwietnia 2009 r. wobec ciągłego chwiejnego WIG wspólnicy podjęli decyzję o wycofaniu pieniędzy z funduszy i ulokowaniu ich na lokacie bankowej. Na konto bankowe spółki wpłynęła kwota 804.789, 15 tytułem wykupu.

W miesiącu kwietniu 2009 r. nastąpiła strata ze zbycia w kwocie 695.210,85 (1.500.000,00 - wartość zakupu, 804.789,15 wykup jednostek).

Pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 6 sierpnia 2009 r.) Wnioskodawca doprecyzował pytanie oraz zajął własne stanowisko w sprawie w odniesieniu do zadanego pytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stratę ze zbycia można rozliczyć w działalności gospodarczej spółki w dniu jej poniesienia tekst jedn. w miesiącu kwietniu 2009 r. obniżając wpłaconą odrębnie przez wspólników zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (jednostki były zakupione na spółkę nie imiennie na wspólników), czy też podmiotem na którym ciąży obowiązek podatkowy jest uczestnik spółki jawnej, który dopiero w odrębnym zeznaniu (PIT-38) rozliczy stratę ze sprzedaży funduszy.

Zdaniem Wnioskodawcy opisana strata nie jest stratą odpisywana w koszty spółki w dniu jej poniesienia. Podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy jest każdy uczestnik spółki, który w odrębnym zeznaniu PIT-38 rozliczy stratę, gdyż podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna, a nie spółka nie mająca osobowości prawnej. Stosownie do brzmienia przepisu art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy podatkowej, obliczenie wysokości zysku/straty następuje w formie odrębnego zeznania obejmującego rok podatkowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Podatnikiem w myśl art. 7 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej (w rozpatrywanym przypadku spółki jawnej), podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

*

pozarolniczej działalności gospodarczej,

*

kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (...).

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

1.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

2.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

*

prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Stosownie zaś do zapisu art. 5a pkt 14 powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2007 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o zakupie jednostek w funduszach inwestycyjnych celem zgromadzenia środków finansowych na inwestycje. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów przemysłowych. Obrót instrumentami finansowymi nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej a tylko lokatą wolnych środków. W 2009 r. w związku wykupem jednostek uczestnictwa nastąpiła strata finansowa z ich zbycia.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż spółka nie posiada koncesji na handel jednostkami funduszów inwestycyjnych. Zakup jaki i sprzedaż jednostek funduszów inwestycyjnych nie odbył się więc w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż jednostek funduszu inwestycyjnego stanowi odrębne, od przychodów z działalności gospodarczej, źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 tekst jedn. z kapitałów pieniężnych, (które w sytuacji przedstawionej we wniosku) opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, strata finansowa powstała z wykupu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nie podlega rozliczeniu w ramach działalności gospodarczej spółki jawnej.

W tym miejscu wskazać należy, iż dochodów (przychodów) z tytułu udziałów w funduszach inwestycyjnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 30a ust. 7).

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego od dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jak wynika z art. 30a ust. 5 ww. ustawy, dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Natomiast art. 9 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Zgodnie z art. 9 ust. 6 cyt. ustawy przepis ust. 3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przepis art. 9 ust. 6 cyt. ustawy nie zawiera zapisu, iż w stosunku do zbywanych jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych ma zastosowanie art. 9 ust. 3 ww. ustawy.

Zasadą jest, iż podatek zryczałtowany jest podatkiem należnym, a dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym.

Na podstawie art. 41 ust. 4 powołanej ustawy podatkowej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności (świadczeń) z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 ustawy są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych, tekst jedn. m.in. dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Z przedstawionych regulacji wynika więc, że podatek od dochodów osiągniętych z udziału w funduszach kapitałowych pobierany jest przez podmiot, który wypłaca te dochody. Podatnik nie wykazuje tych dochodów w zeznaniu podatkowym. Pobranie podatku przez podmiot wypłacający dochody kończy rozliczenie tego podatku dla podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

W myśl art. 45 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b..

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, iż dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem, który ze swej istoty jest pobierany od każdej konkretnej wypłaty, niezależnie od ewentualnych aktualnych czy wcześniejszych strat podatkowych z tego źródła przychodów. Takie opodatkowanie nie ma bowiem charakteru globalnego, gdzie podatek obliczany jest od podstawy opodatkowania ustalonej dla całego roku podatkowego i gdzie można obniżyć dochód o ewentualne straty z tego źródła.

Ponadto mając na uwadze brzmienie powoływanego art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy stwierdzić należy, iż przepis ten dotyczy składania zeznań podatkowych przez podatników osiągających dochody (ponoszących straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy. Przepis ten nie ma więc zastosowania w zakresie zasad opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, ponieważ są one uregulowane w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem sytuacji gdy należny podatek dochodowy, nie został pobrany przez płatnika).

W konsekwencji strata finansowa powstała w związku zakupem i wykupem jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie może być rozliczana w odrębnych zeznaniach podatkowych (PIT-38) przez wspólników spółki jawnej.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniała treść art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które wpływają do organów od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł Z uwagi na fakt, iż Strona w dniu 8 czerwca 2009 r. opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w wysokości 75 zł, różnica w kwocie 35 zł zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej zostanie zwrócona na wskazany przez Stronę nr rachunku bankowego

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl