IPPB1/415-419/09-4/JB - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych przez wspólnika spółki jawnej z odpłatnego zbycia przez spółkę nieruchomości po upływie pięciu lat od chwili ich nabycia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-419/09-4/JB Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych przez wspólnika spółki jawnej z odpłatnego zbycia przez spółkę nieruchomości po upływie pięciu lat od chwili ich nabycia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2009 r. (data wpływu 5 czerwca 2009 r.) oraz piśmie z dnia 10 sierpnia 2009 r. (data nadania 10 sierpnia 2009 r., data wpływu 13 sierpnia 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-419/09-2/JB z dnia 29 lipca 2009 r. (data nadania 29 lipca 2009 r., data doręczenia 3.00.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wspólnika ze zbycia nieruchomości przez spółkę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wspólnika ze zbycia nieruchomości przez spółkę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest od 2002 r. wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada udział w wysokości 1/2 (dalej: "spółka jawna").

W dniu 28 listopada 2003 r. na mocy umowy sprzedaży - akt notarialny z dnia 28 listopada 2003 r. za rep. A Nr, sporządzony przez asesora notarialnego Panią Kingę N., zastępcę notariusza w W. Pani Magdaleny K., spółka jawna nabyła:

a.

stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny Nr 1 wraz z udziałem wynoszącym 2/5 części we współużytkowaniu wieczystym działki gruntu, na której znajduje się budynek, z którego lokal ten został wydzielony oraz z udziałem w takiej samej części we współwłasności budynku (dalej lokal Nr 1),

b.

stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny Nr 2 wraz z udziałem wynoszącym 2/5 części we współużytkowaniu wieczystym działki gruntu, na której znajduje się budynek, z którego lokal ten został wydzielony oraz z udziałem w takiej samej części we współwłasności budynku (dalej "lokal Nr 2"),

c.

stanowiący odrębną nieruchomość lokal mieszkalny Nr 3 wraz z udziałem wynoszącym 1/5 części we współużytkowaniu wieczystym działki gruntu, na której znajduje się budynek, z którego lokal ten został wydzielony oraz z udziałem w takiej samej części we współwłasności budynku (dalej "lokal Nr 3").

Nabycie nastąpiło od osób fizycznych i nie było objęte podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z tym w stosunku do lokali nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W roku 2004 rozpoczęły się prace modernizacyjne wyżej wskazanych lokali i wydatki na te ulepszenia w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągnęły wartość stanowiącą 30% wartości początkowej w odniesieniu do każdego z lokali w kwietniu 2006 r. Prace były wykonywane w trzech etapach. Wszystkie prace modernizacyjne zostały zakończone w końcu roku 2006.

W dniu 21 grudnia 2005 r. spółka jawna zawarła z osobą fizyczną umowę najmu, w ramach której oddała najemcy w najem lokal Nr 1, lokal Nr 2 oraz lokal Nr 3 od dnia 15 stycznia 2006 r. (dalej "umowa najmu"). Faktyczne wydanie lokali nastąpiło w dniu 15 lutego 2006 r., lecz czynsz najmu był płatny od dnia 15 stycznia 2006 r.

Lokale zostały oddane w najem wyłącznie do korzystania w celach mieszkaniowych. Umowa najmu obowiązuje nieprzerwanie od dnia 21 grudnia 2005 r. do dnia złożenia niniejszego wniosku.

W związku z zawarciem umowy najmu tylko w stosunku do wydatków ponoszonych na ulepszenia w okresie od 2004 r. do dnia 15 stycznia 2006 r. przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki te w odniesieniu do każdego z lokali nie osiągnęły wartości stanowiącej 30% wartości początkowej danego lokalu. Z kolei w stosunku do wydatków na ulepszenia ponoszonych po dniu 15 stycznia 2006 r. nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oddanie w najem jest bowiem czynnością podlegającą opodatkowaniu, lecz zwolnioną.

Spółka jawna zamierza rozwiązać umowę najmu i dokonać zbycia, w ramach umowy sprzedaży wszystkich trzech lokali wraz ze związanymi z nimi prawami, to jest udziałami w użytkowaniu wieczystym i udziałami w prawie własności budynku. Zbycie ma nastąpić na rzecz osoby fizycznej lub osób fizycznych, które dokonają nabycia poza działalnością gospodarczą.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 29 lipca 2009 r. Nr IPPB1/415-419/09-2/JB Wnioskodawca uzupełnił swój wiosek w terminie, informując, iż spółka jawna, której jest wspólnikiem prowadzi działalność gospodarczą PKD 68.20.Z "Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi". Spółka ta nie prowadziła w przeszłości i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe, zbycie nieruchomości objętych wnioskiem nie będzie następowało w wykonaniu działalności gospodarczej przez spółkę.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż spółka jawna, której jest wspólnikiem, posiada lokale mieszkalne jako środek trwały. Nieruchomości te nie stanowią towaru handlowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie, w ramach umowy sprzedaży, przez spółkę jawną praw własności do lokalu Nr 1, lokalu Nr 2 i lokalu Nr 3 wraz ze związanymi z nimi prawami, to jest udziałami w użytkowaniu wieczystym i udziałami w prawie własności budynku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w stosunku do Wnioskodawcy, na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W ocenie wnioskodawcy zbycie, w ramach umowy sprzedaży, praw własności do lokalu Nr 1, lokalu Nr 2 i lokalu Nr 3 wraz ze związanymi z nimi prawami, to jest udziałami w użytkowaniu wieczystym i udziałami w prawie własności budynku, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą twierdzenia w tym zakresie jest art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przede wszystkim bowiem, zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie nastąpi w ramach dyspozycji art. 10 ust. 3 ww. ustawy, gdyż lokale i prawa z nimi związane:

*

były wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością gospodarczą,

*

lokale mają charakter mieszkalny.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż w odniesieniu do normy z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., lokale zostały nabyte w roku 2003, a zatem ich zbycie nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zostały nabyte. W związku z tym odpłatne zbycie, o którym mowa powyżej, nie będzie źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Wnioskodawca podkreśla, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dodatkowo, na mocy art. 14 ust. 2c powyższej ustawy sprzedaż lokali mieszkalnych została wyłączona z opodatkowania jako przychód z działalności gospodarczej, a zatem art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy ma zastosowanie.

Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska Wnioskodawca wskazuje, iż powyższe jest zgodne z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2008 r. Nr IPPB1/415-1041/08-4/JB oraz wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 grudnia 2005 r. ISA/Rz 319/05.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej oraz wydanego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, należy stwierdzić, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl