IPPB1/415-415/11-4/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-415/11-4/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2011 r. (data wpływu 29 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 7 listopada 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w ramach spółki cywilnej pod nazwą CO spółka cywilna. Przedmiotowa działalność gospodarcza jest prowadzona przez Wnioskodawcę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonym przez Zarząd Dzielnicy Miasta oraz na podstawie umowy spółki cywilnej.

Zgodnie z umową spółki cywilnej zawartą w dniu 7 listopada 2008 r. w formie aktu notarialnego Wnioskodawca wniósł do spółki wkład niepieniężny m.in. w postaci nieruchomości gruntowej, położonej w miejscowości W., Gmina R., dla której prowadzona jest księga wieczysta. Przedmiot wkładu aportowego przed jego wniesieniem był wykazywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Aport został wniesiony przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną do spółki cywilnej i stosownie do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., nr IPPB/415-1258/08-2/JB, czynność wniesienia aportu do tej spółki przez Wnioskodawcę na moment wniesienia nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Aport wniesiony do spółki cywilnej został zaliczony przez tę spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych CO. W związku z tym, że cel, dla którego spółka cywilna została powołana, został osiągnięty, wspólnicy rozważają rozwiązanie spółki i ewidencję spółki cywilnej. W przypadku rozwiązania spółki cywilnej, zgodnie z art. 875 Kodeksu Cywilnego na rzecz Wnioskodawcy zostanie zwrócony wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowej. Zwrócony wkład niepieniężny zostanie naliczony do majątku prywatnego (osobistego) Wnioskodawcy.

Wnioskodawca rozważa ewentualną możliwość sprzedaży nieruchomości gruntowej, która zostanie mu zwrócona w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej.

Związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy otrzymanie nieruchomości wniesionych wkładem aportowym do spółki cywilnej na moment jej likwidacji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanych przez Wnioskodawcę, będącym wspólnikiem spółki cywilnej, w wyniku likwidacji tej spółki koszt uzyskania przychodu zostanie ustalony na moment tego zbycia zgodnie z brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w dacie wniesienia składników majątku do spółki, zgodnie z interpretacją indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., nr IPPB1/415-1258/08-3/JB.

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 2

Zgodnie z obowiązującym w dniu złożenia niniejszego wniosku przepisami prawa podatkowego dochód ustala się u wspólnika spółki cywilnej na dzień zbycia składników majątku otrzymanych przez niego w wyniku likwidacji tej spółki. Dochód ten ustala się z uwzględnieniem przepisu art. 24 ust. 3d u.p.d.o.f.: "dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną (...) z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a stosuje się odpowiednio".

Przywołany przepis art. 22 ust. 8a u.p.d.o.f. stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebądącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:

1.

wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;

2.

wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

Odwołanie się przez ustawodawcę w art. 24 ust. 3d do art. 22 ust. 8a u.p.d.o.f., który to przepis należy "zastosować odpowiednio", oznacza zdaniem Wnioskodawcy, iż za koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki jako aport przez Wnioskodawcę przed 31 grudnia 2010 r. uważa się wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu). Skoro wkład niepieniężny został przez Wnioskodawcę wniesiony do spółki cywilnej z 2009 r., to do ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należało zastosować przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w dniu wniesienia wkładu, tj.: " w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, a dnia wniesienia wkładu".

Wnioskodawca pragnie dodać, iż otrzymał interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., nr IPPB1/415-1258/08-3/JB. Interpretacja dotyczy następującego pytania Wnioskodawcy: W jakiej wysokości należy ustalić w ewidencji podatkowej spółki cywilnej wartość początkową nieruchomości (grunt, lokal mieszkalny stanowiący odrębny przedmiot własności) wniesionych do nowoutworzonej spółki cywilnej... W interpretacji tej Minister Finansów stwierdził: "Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wniesienia w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej nieruchomości - środków trwałych (gruntu, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębny przedmiot własności) ich wartość początkową tak na cele amortyzacji podatkowej, jak i na cele odpłatnego zbycia, ustala się na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wartości określonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu nie wyższej jednak niż ich wartość rynkowa z dnia wniesienia wkładu.

Przedmiotowe stanowisko wynika z regulacji art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o treści: 'za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, a dnia wniesienia wkładu'.

Istotnym jest więc, jak uważa Wnioskodawca, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nieruchomość gruntowa, jak i lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość uznawane są za środki trwałe (art. 22a ust. 1 pkt 1 i art. 22c pkt 1); tak więc przy ustaleniu wartości początkowej spółki cywilnej ich wartość nie może być wyższa niż wartość rynkowa ustalona na podstawie wyceny sporządzonej na moment wniesienia przez rzeczoznawcę majątkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania drugiego uznaje się za prawidłowe".

Wnioskodawca w niniejszej interpretacji zastosował się do powołanej powyżej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów i wprowadził nieruchomości wniesione aportowo do spółki cywilnej do ksiąg podatkowych spółki (jako środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) według ich wartości rynkowej wynikającej z wyceny rzeczoznawcy majątkowego.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanych przez Wnioskodawcę, będącym wspólnikiem spółki cywilnej, w wyniku likwidacji tej spółki koszt uzyskania przychodu zostanie ustalony na moment tego zbycia zgodnie z brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w dacie wniesienia składników majątku do spółki, tj. zgodnie z interpretacją indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., IPPB1/415-1258/08-3/JB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji Podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy

Należy wskazać, iż przy rozpatrywaniu niniejszego wniosku uwzględniono zmiany zawarte w art. 9 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), który stanowi iż" do przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2010 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl