IPPB1/415-391/14-4/MT - PIT w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-391/14-4/MT PIT w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia przychodu z tytułu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osoba fizyczną, objętą zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.f.) nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Polski.

Wnioskodawca rozważa przystąpienie do polskiej spółki osobowej (tekst jedn.: może to być spółka w formie prawnej spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej lub cywilnej) poprzez wniesienie do niej wkładu niepieniężnego w postaci posiadanych aktywów (przedmiotem wkładu mogą być różnorakie aktywa Wnioskodawcy m.in. wierzytelności, posiadane udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, zarówno mających siedzibę w Polsce, jak i poza Polską, prawa własności intelektualnej i inne).

W związku z powyższym Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski.

W zależności od rozwoju i perspektyw działalności gospodarczej spółki Wnioskodawca bierze pod uwagę możliwość wystąpienia w przyszłości z wyżej wskazanej spółki niebędącej osobą prawną i mającej siedzibę na terytorium Polski. Jeśli dojdzie do wystąpienia Wnioskodawcy z wyżej wskazanej spółki, spółka ta, zgodnie z umową spółki, dokona wypłaty środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy.

Pismem z dnia 3 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) Wnioskodawca wskazał, że rezygnuje z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie spółki komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski, i otrzymaniu środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z wyżej wskazanej spółki przychodem Wnioskodawcy będzie kwota pieniężna otrzymana od spółki tytułem wystąpienia z niej, pomniejszona o kwotę środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika tej spółki w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

2. Czy w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki niebędącej osobą prawną mającej siedzibę na terytorium Polski i otrzymaniu środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z wyżej wskazanej spółki kosztem uzyskania przychodu będzie suma wydatków na nabycie lub objęcie udziałów w takiej spółce, tj. wartość wkładu niepieniężnego wniesionego do tej spółki ustalona na dzień wniesienia tego wkładu przez Wnioskodawcę.

Odpowiedź na pytanie nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Przepisy ustawy o p.d.o.f. odrębnie regulują opodatkowanie w razie wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej za wynagrodzeniem w postaci środków pieniężnych oraz za wynagrodzeniem w postaci składników majątku.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o p.d.o.f. do wyżej wskazanych przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce. Przychód ustalony zgodnie z powyższymi przepisami może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o p.d.o.f.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski i otrzymaniu środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z wyżej wskazanej spółki, do przychodów Wnioskodawcy nie będzie zaliczana kwota odpowiadająca uzyskanej przed wystąpieniem przez Wnioskodawcę nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o p.d.o.f.

Tym samym w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski i otrzymaniu środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z wyżej wskazanej spółki przychodem Wnioskodawcy będzie kwota pieniężna otrzymana od spółki tytułem wystąpienia z niej, pomniejszona o kwotę środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika tej spółki w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2012 r. nr IPTPB1/415-246/12-3/KSU, w której organ podatkowy wskazuje, że "wskazać należy, iż środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze Spółki komandytowej stanowią przychód z działalności gospodarczej wyłącznie w części stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę odpowiadającą uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce. Inaczej mówiąc, z otrzymanej kwoty należy wyłączyć tę część otrzymanych przez wspólnika kwot, która została już opodatkowana podatkiem dochodowym, a nie została wcześniej otrzymana przez wspólnika. Tak ustalona kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej. Dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną jest różnica między tak ustalonym przychodem, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienie prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołane przez Wnioskodawcę rozstrzygnięcia organów podatkowych dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Płocku Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl