IPPB1/415-382/07-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-382/07-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 15 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce jawnej podatkiem liniowym według stawki 19% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce jawnej podatkiem liniowym według stawki 19%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której pełni również funkcję członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie wraz z innym wspólnikiem zamierza założyć spółkę jawną prowadzącą działalność handlową i usługową, przy czym jednym z kontrahentów tej spółki będzie także wskazana wyżej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Umowa o pracę na stanowisku członka zarządu obejmuje prowadzenie spraw tej spółki i reprezentowanie jej na zewnątrz (co jest zgodne z art. 201 k.s.h.), nie zawiera ona zatem dodatkowego zakresu obowiązków. W ramach spółki jawnej będą natomiast wykonywane na rzecz spółki z o.o. czynności w zakresie dostawy towarów i świadczenia usług w zakresie pośrednictwa handlowego, a także usługi dzierżawy nieruchomości, której spółka jawna będzie właścicielem. W ocenie wnioskodawcy przychody uzyskiwane przeze niego jako wspólnika spółki jawnej z usług świadczonych na rzecz spółki z o.o., nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach umowy o pracę na stanowisku członka zarządu. Z tego też względu dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki wnioskodawca zamierza opodatkować na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem w wysokości 19%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym spełnione zostaną warunki do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej - w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku tj. na zasadzie określonej w art. 30c (w zw. z art. 9a ust. 2 i 3) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy dochody uzyskiwane z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej będą mogły być opodatkowane 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c (w zw. z art. 9a ust. 2 i 3) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 9a ust. 3 ustawy wyłącza możliwość skorzystania ze sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 30c (tj. 19% podatkiem. dochodowym) przez podatnika, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej osobiście lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub choćby jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Okoliczność taka w niniejszej sprawie nie wystąpi, albowiem w ramach spółki jawnej będą wykonywane na rzecz spółki z o.o. czynności (usługi) o charakterze odmiennym aniżeli czynności związane z reprezentacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzeniem jej spraw. które wspólnik wykonuje na podstawie stosunku pracy. Podobne stanowisko wyrażone zostało w postanowieniu Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 31 marca 2006 r. (sygn. PBI2-4117/IN-9/PUSŁ-G/06/MM), postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z dnia 4 kwietnia 2006 r. (sygn. PD-415/2/IW/06), postanowieniu Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z dnia 20 listopada 2006 r. (sygn. DG/415-35/06D30), postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z dnia 20 lutego 2007 r. (sygn. US1/415/5/07/SŁ), postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli z dnia 13 kwietnia 2007 r. (sygn. USI/415-3/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższymi przepisami możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy.

Z przedmiotowego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej zamierza uzyskiwać przychody ze świadczenia usług (dostawa towarów, pośrednictwo handlowe oraz usługi dzierżawy nieruchomości) na rzecz spółki z o.o., z którą wiąże wnioskodawcę stosunek pracy (członek zarządu). Zatem istotą problemu jest ustalenie, czy świadczone w ramach działalności gospodarczej usługi wykonywane na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Z treści złożonego przez wnioskodawcę wniosku o interpretację wynika, iż świadczone usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej na rzecz spółki z o.o. nie odpowiadają czynnościom związanym z pełnieniem funkcji członka zarządu spółki z o.o. i nie wchodzą do zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Reasumując - w świetle powołanych przepisów wnioskodawca może skorzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl