IPPB1/415-350/09-2/JB - Nieodpłatne świadczenie pracy w firmie małżonka.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-350/09-2/JB Nieodpłatne świadczenie pracy w firmie małżonka.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2009 (data wpływu 13 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma jako jednoosobowa działalność gospodarcza zajmuje się świadczeniem usług szkoleniowych. W oferowanych przez siebie szkoleniach firma korzysta z pracy małżonka właściciela, w charakterze wykładowcy - trenera.

Małżonek jest zatrudniony na umowę o pracę w innej firmie, a w przedsiębiorstwie żony świadczy pracę nieodpłatnie i bezumownie, gdyż prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Małżonek pomaga w wykonywaniu działalności gospodarczej. Z tytułu przeprowadzonego szkolenia wystawiane są faktury VAT, które stanowią przychód w firmie. Z tytułu pracy małżonka, na rzecz firmy, nie są zaliczane w koszty żadne wydatki. W ramach świadczonej pracy małżonek opracowywał materiały szkoleniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy firma, w której małżonek właściciela świadczy pracę nieodpłatnie, poprawnie zalicza do przychodów faktury VAT sprzedaży usług szkoleniowych nie naliczając dodatkowych przychodów z tytułu pracy nieodpłatnej członka rodziny...

2.

Czy w sytuacji opracowania przez małżonka materiałów szkoleniowych, będących podstawą merytoryczną kursu, firma powinna wycenić opracowane materiały szkoleniowe i zaliczyć do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z pozostałymi przychodami osiągniętymi z działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 125, art. 21 ust. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 178 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I grupy podatkowej są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego.

Wnioskodawca uważa, że wobec powyższego nie musi zaliczać do przychodu wycenionej pracy małżonka i odprowadzać od tego podatek zarówno od pracy w charakterze trenera, jak i autora materiałów szkoleniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

Stosownie do art. 21 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 125, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 514 z późn. zm.) do I i II grupy podatkowej zalicza się:

*

małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów,

*

zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż prowadzi ona jednoosobową działalność gospodarcza zajmującą się świadczeniem usług szkoleniowych. W oferowanych przez siebie szkoleniach korzysta z pracy małżonka w charakterze wykładowy - trenera. Małżonek jest zatrudniony na umowę o pracę w innej firmie, a w przedsiębiorstwie żony świadczy pracę nieodpłatnie i bezumownie.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawione przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż u Wnioskodawcy nie należy zaliczać do przychodów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej:

*

nieodpłatnej pracy małżonka, w charakterze trenera,

*

a także materiałów szkoleniowych opracowywanych przez małżonka, będących podstawą merytoryczną kursu, co oznacza, iż na firmie nie ciąży obowiązek dokonywania ich wyceny, bowiem u Wnioskodawcy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, który jest jednocześnie wolny od podatku dochodowego.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl