IPPB1/415-350/07-2/PJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-350/07-2/PJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 8 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki - 19%. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki - 19%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do końca września 2006 r. Wnioskodawca był zatrudniony na umowę o pracę w Szkole X na stanowisku Asystenta.

Umowa była zawarta na czas określony i nie została przedłużona. Umowa nie zawierała opisu zakresu obowiązków, określony był jedynie rodzaj pracy jako nauczyciel akademicki.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i statutem X Wnioskodawca miał obowiązek wykonania tzw. Pensum (tj. 210 punktów odpowiadające 210 h zajęć dydaktycznych). Punkty były przyznawane za prowadzone zajęcia dla studentów.

Wnioskodawca prawdził także wykłady na studiach podyplomowych dla menedżerów, które jednak nie były wliczone w pensum i za które było wypłacane dodatkowe wynagrodzenie (za każdą przepracowaną godzinę zajęć), również w przypadku, gdy pensum nie było zrealizowane (stosownie do regulaminu X).

Na tej podstawie Wnioskodawca uważa, że wykłady te nie były objęte umową o pracę.

Od stycznia 2007 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu szkoleń. Za wykłady prowadzone dla menedżerów na studiach podyplomowych wystawia faktury VAT na rzecz X.

Na fakturze jest zaznaczone, że odbiorcą faktury jest odpowiednie studium podyplomowe X.

Studia podyplomowe są rozliczane oddzielnie (zarówno w zakresie podpisywania umów, jak i ich wynagradzanie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w roku podatkowym 2007 Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć dochód z działalności gospodarczej według 19% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z obowiązującymi w 2007 r. przepisami przysługuje mu prawo do opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym, pomimo zatrudnienia w 2006 r. w X, gdyż zakres wykonywanych usług w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że miał podpisaną ze Szkołą X tylko umowę o pracę, a więc w ramach stosunku pracy Wnioskodawca wykonywał czynności polegające na prowadzeniu wykładów dla menedżerów na studiach podyplomowych w Szkole X.

Charakter tych czynności, świadczonych na rzecz byłego pracodawcy jest tożsamy z czynnościami wykonywanymi przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia usług w zakresie prowadzenia wykładów na rzecz byłego pracodawcy, pozbawia Wnioskodawcę prawa do opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl