IPPB1/415-3/11-2/EC - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-3/11-2/EC Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2010 r. (data wpływu 3 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

I.

Wnioskodawczyni posiada miejsce zamieszkania na terenie Polski, oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych na terenie Polski ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim; między małżonkami istnieje reżim wspólności ustawowej.

II.

W dniu 9 listopada 2006 r. małżonek Wnioskodawczyni nominalnie był wspólnikiem spółki z o.o. z siedzibą i miejscem zarządu na terenie Polski ("Spółka z o.o."); drugim wspólnikiem Spółki z o.o. była osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania na terenie Polski, oraz podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych na terenie Polski ("Wspólnik"). Wspólnik pozostaje w związku małżeńskim; między małżonkami istnieje reżim wspólności ustawowej. Małżonek Wnioskodawczyni i Wspólnik posiadali po 50 % udziałów w kapitale zakładowym Spółki z o.o. Przedmiotem działalności Spółki z o.o. jest m.in. budowa mieszkań. Udziały te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej.

III.

W dniu 9 listopada 2006 r., Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem, oraz Wspólnik wraz z małżonkiem zawarli umowę zobowiązującą do sprzedaży - w udziale po 1/2 - niezabudowaną nieruchomość znajdującą się w gminie N. w miejscowości S. oraz U. składającą się z działek geodezyjnych: (i) nr 44/1 o powierzchni 3,0946 ha, (ii) nr 44/2 o powierzchni 3,3765 ha, oraz (iii) nr 44/3 o powierzchni 21,8700 ha ("Nieruchomość").Z § 2 pkt 2 umowy zobowiązującej do sprzedaży z dnia 9 listopada 2006 r. wynika, że (i) działka nr 44/1 oraz działka nr 44/2 znajdowała się częściowo na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej o symbolu MU, a częściowo na terenie komunikacji 1 KUD, natomiast (ii) działka nr 44/3 - w części znajdowała się na terenie komunikacji 1KD i 2KD, a w pozostałej części stanowiła grunt rolny o symbolu 1R i leśny o symbolu Ls; działki znajdowały się częściowo w obszarze zmeliorowanym o złożonych warunkach gruntowych z poziomem wody gruntowej powyżej 1 m ppt.

IV.

Nabycie Nieruchomości przez Wnioskodawczynię wraz z małżonkiem oraz przez Wspólnika wraz z małżonkiem nastąpiło na zasadach wspólności ustawowej (udział po 1/2) w dniu 19 grudnia 2006 r. na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu umowy zobowiązującej sprzedaży - po niewykonaniu prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych (działającą na rzecz Skarbu Państwa), w stosunku do działki nr 44/3, przysługującej jej na podstawie art. 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

V.

W 2009 r. udziały w Spółce z o.o. zostały darowane przez małżonka Wnioskodawczyni i Wspólnika do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, w którym certyfikaty inwestycyjne należą nominalnie do Wnioskodawczyni oraz do Wspólnika (po połowie). Te certyfikaty inwestycyjne stanowiły przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej. Następnie Spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną ("SKA").

VI.

Po 2011 r., SKA kupi Nieruchomość od Wnioskodawczyni i Wspólnika; nie jest również wykluczone, iż w 2011 r. SKA wypłaci Wnioskodawczyni oraz jej małżonkowi, a także Wspólnikowi oraz jego małżonkowi zaliczkę na poczet ceny za Nieruchomość. SKA zamierza wybudować na Nieruchomości osiedle mieszkaniowe.

VII.

Wnioskodawczyni oraz jej małżonek, a także Wspólnik oraz jego małżonek, nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Osoby te posiadają różne nieruchomości z przeznaczeniem mieszkaniowym oraz rekreacyjnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, odpłatne zbycie udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawczynię oraz jej małżonka, dokonane po dniu 31 grudnia 2011 r. będzie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych zaliczka otrzymana w 2011 r. tytułem ceny za odpłatne zbycie udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawczynię oraz jej małżonka, dokonane po dniu 31 grudnia 2011 r....

3.

Czy w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, Wnioskodawczyni nie będzie podatnikiem podatku VAT.

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pani w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, odpłatne zbycie udziału w Nieruchomości przez Wnioskodawczynię oraz jej małżonka, dokonane dniu 31 grudnia 2011 r. będzie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o p.d.o.f. źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem < art. 10> ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany."

Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawczyni oraz jej małżonek, a także Wspólnik oraz jego małżonek, nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, nie można uznać, że nabycie Nieruchomości nastąpiło w ramach działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.) "przepisów < art. 10> ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1.

na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,

2.

w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3.

składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem < art. 10> ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat":

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. "przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Przepisy art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy o p.d.o.f. nie będą miały w tej sprawie zastosowania, gdyż Nieruchomość:

I.

nie została nabyta w związku i w celu prowadzenia na niej działalności gospodarczej, a także

II.

nie była (nie będzie do momentu odpłatnego zbycia) wykorzystywana na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f. formułuje zatem generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub wybudowanie budynku, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, zbycie Nieruchomości nastąpi po dniu 31 grudnia 2011 r., a zatem po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawczynię. W konsekwencji kwoty otrzymane z odpłatnego zbycia Nieruchomości nie będą stanowiły przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia Nieruchomości po dniu 31 grudnia 2011 r. nie ma zastosowania również art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o p.d.o.f., określający, co zalicza się do przychodów z tzw. innych źródeł. Przychody ze zbycia nieruchomości mogą być opodatkowane wyłącznie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni i nie wywołuje skutków prawnych dla męża Wnioskodawczyni. Chcąc uzyskać interpretację mąż winien osobiście lub za pomocą ustanowionego pełnomocnika zwrócić się do tutejszego organu o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie i uiścić związaną z tym opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl