IPPB1/415-294/07-4/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-294/07-4/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2007 r. (data wpływu 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w grudniu 2000 r. wraz z małżonkiem zakupiła na zasadach wspólności ustawowej zabudowaną nieruchomość o powierzchni 1,68 ha (akt notarialny Nr.../00 z 5 grudnia 2000 r.).

Działka jest zabudowana domem mieszkalnym jednorodzinnym oraz zabudowaniami gospodarczymi. Małżonkowie nie mieszkali tam ani nie byli zameldowani od momentu zakupu nieruchomości. Następnie w sierpniu 2006 r. aktem notarialnym Nr..../06 z 31 sierpnia 2006 r. małżonkowie dokonali częściowego podziału majątku wspólnego w zakresie tej nieruchomości. Mąż zrzekł się wszelkich praw do ww. nieruchomości. Aktem notarialnym Nr..../06 z 31 sierpnia 2006 r. strona wraz z mężem zawarła umowę majątkową małżeńską wyłączającą wspólność ustawową. Także w 2006 r., w listopadzie Wnioskodawczyni kupiła na rynku pierwotnym mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej (akt z 30 listopada 2006 r. Nr..../2006). Jest w nim zameldowana i mieszkam tam.

W dniu 27 grudnia 2007 r. (data wpływu) strona doprecyzowała wniosek wskazując, iż aktem notarialnym z 31 sierpnia 2006 r. - umową o częściowy podział majątku wspólnego - objęta była tylko nieruchomość (działka zabudowana domem mieszkalnym jednorodzinnym oraz zabudowaniami gospodarczymi). Podział odbył się nieodpłatnie, tj. bez spłaty. Pozostałe składniki majątku (samochód, komputer, drobny sprzęt domowy) nie były objęte powyższą umową ani żadną inną umową majątkową, jednak są one w posiadaniu męża. W świetle powyższego strona wskazuje, że należy uznać, iż podział był ekwiwalentny. Wnioskodawczyni wskazuje również, iż korzysta z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. W najbliższym czasie strona chciałaby sprzedać nieruchomość zakupioną w 2000 r. a środki uzyskane z jej sprzedaży przeznaczyć na spłatę kredytu, który zaciągnęła na zakup mieszkania w 2006 r. (w październiku). Ewentualną nadwyżkę chciałaby przeznaczyć na zakup działki (rolnej lub budowlanej) łub na zakup kolejnego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy środki uzyskane za sprzedaży strona może przeznaczyć na spłatę kredytu, który zaciągnęła na zakup mieszkania w 2006 r. (w październiku) i będzie wtedy zwolniona z podatku.

2.

Czy dokonując powyższych czynności będzie musiała zapłacić do urzędu skarbowego podatek od kwoty przewyższającej wartość kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2006 r....

3.

Czy w przypadku zakupu działki lub drugiego mieszkania za kwotę przewyższającą wartość kredytu strona powinna rozliczyć się z US.

4.

Czy w opisanej sytuacji należy postąpić w inny sposób, niż opisane powyżej i jeśli tak, to w jaki.

Zdaniem wnioskodawczyni nie będzie ona musiała płacić podatku od części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006 r..

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu-z zastrzeżeniem ust. 2 - jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 2 podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Do kosztów odpłatnego zbycia zaliczyć można np. opłatę notarialną, opłatę skarbową, opłatę sądową, koszty pośrednika zajmującego się obrotem nieruchomości.

Kosztów nie stanowią natomiast wydatki na nabycie (wybudowanie) zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej) powodujący, że każdy z małżonków jest właścicielem całej części nieruchomości. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych. W świetle art. 42 i 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą ustania własności ustawowej majątek nią objęty stał się współwłasnością w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, powoduje powstanie prawa własności każdego ze współwłaścicieli lub prawo współwłaściciela do przyznanej mu całej rzeczy.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosownie do treści art. 32 § 1 i § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności stanowią dorobek małżonków: pobrane wynagrodzenie za pracę oraz inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków.

W świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie miał moment jej nabycia.

Jak wynika z zaprezentowanego stanu faktycznego nieruchomość (działka zabudowana domem mieszkalnym jednorodzinnym oraz zabudowaniami gospodarczymi) została nabyta w 2000 r. na prawach ustawowej wspólności majątkowej.

W wyniku podziału majątku dorobkowego w sierpniu 2006 r. otrzymała Pani ww. nieruchomość na wyłączną własność, bez spłat i jak sama Pani wskazuje podział majątku jest ekwiwalentny.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę ich nabycia w trakcie trwania wspólności ustawowej, jeżeli wartość otrzymanej w wyniku podziału majątku przez daną osobę nieruchomości lub prawa nie przekracza udziału, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku wspólnym.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę informację zawartą we wniosku, iż podział majątku był ekwiwalentny sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona od zapłaty podatku dochodowego zarówno od sprzedaży Pani udziału w nieruchomości, jak i od udziału nabytego od współmałżonka.

Bez znaczenia w rozpatrywanej sprawie jest fakt zamieszkiwania i zameldowania w zakupionej przez Panią nieruchomości.

Reasumując należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2000 r. w drodze kupna na zasadzie współwłasności nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi bowiem po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

W związku z powyższym zajęte przez Panią stanowisko w kwestii zobowiązania podatkowego wynikającego z tytułu sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl