IPPB1/415-289/07-2/AJ - Opodatkowanie podatkiem dochodowym sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-289/07-2/AJ Opodatkowanie podatkiem dochodowym sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007 r. (data wpływu 18 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

*

w zakresie opodatkowania sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej - jest prawidłowe,

*

w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki osobowej wkład w postaci nieruchomości (jednej lub kilku) co do których przysługuje mu prawo użytkowania wieczystego lub prawo własności. Po wniesieniu wkładu do spółki osobowej nie wyklucza sprzedaży praw i obowiązków w spółce, z uwzględnieniem art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Do jakiej kategorii przychodów należy zakwalifikować sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej?

2.

W którym momencie należy dokonać rozliczenia dla celów podatku dochodowego w związku ze sprzedażą ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej oraz czy dochody z tego tytułu należy ująć w rocznej deklaracji rozliczeniowej?

3.

Czy w przypadku odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków przysługujących wnioskodawcy w spółce osobowej, do której jako wkład wniesiona zostanie nieruchomość (lub nieruchomości), koszt uzyskania tego przychodu należy określić w oparciu o wartość wkładów określonych w umowie spółki osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego lub określonych w akcie notarialnym dotyczącym zmiany umowy spółki poprzez podwyższenie wkładów?

Zdaniem wnioskodawcy, przychód z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej należy. zakwalifikować jako przychód z tytułu sprzedaży praw, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sytuacji nie znajdą zatem zastosowania przepisy dotyczące zasad opodatkowania sprzedaży papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach kapitałowych, zawarte w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie wnioskodawcy dochody z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej podlegają rozliczeniu do końca 30 kwietnia roku następującego po dokonaniu sprzedaży, w rocznej deklaracji składanej w tym terminie. Przepisy ustawy nie przewidują w tym względzie specjalnej deklaracji, tak jak jest to w przypadku dochodów ze zbycia papierów wartościowych.

W opinii wnioskodawcy, przychód uzyskany z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej podlega pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości wkładów określonych w akcie notarialnym dotyczącym powołania spółki osobowej, ewentualnie w akcie notarialnym dokumentującym podwyższenie wkładów wniesionych dotychczas do spółki osobowej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim, z dnia 29 marca 2006 r., sygn. US.l/1 -423/1b/2006. W piśmie tym czytamy: "Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ustaliła szczególnej zasady określenia dochodu z praw majątkowych, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), a zatem w tym zakresie należy stosować ogólną definicję w art. 7 ust. 2 ustawy. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą Stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Opodatkowaniu będzie podlegała różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia ogółu praw i obowiązków a wartością wkładów wniesionych do spółki komandytowej w wysokości określonej w aktach notarialnych". Powyższe pismo zostało co prawda wydane na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednakże tezy w nim zawarte mają zastosowanie także na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 powołanej ustawy z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.

Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a ich katalog tych praw zawarty w art. 18 ma charakter przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ustawy można zaliczyć także inne prawa niewymienione w tym przepisie.

W piśmiennictwie prawo majątkowe jest definiowane jako prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku ekonomicznym z interesem uprawnionego. Jest to określone uprawnienie podmiotu, które związane jest z jego majątkiem. Z uwagi więc na to, że katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty zasadne jest zaliczenie do niego również innych praw majątkowych, niewymienionych wprost ww. artykule, w tym również sprzedaż osobom trzecim przez wspólnika spółki osobowej "ogółu praw i obowiązków" z tytułu uczestnictwa w spółce.

Tak więc sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 45 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. W tym samym terminie należy wpłacić należny z tego tytułu podatek (zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy)

Zgodnie z art. 22 ust. 1 powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W świetle tego przepisu należy przyjąć, iż koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej będzie stanowiła wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej określona w akcie notarialnym.

Powołane we wniosku z dnia 15 października 2007 r. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim wydane zostało w indywidualnej sprawie i nie wiąże tutejszego organu podatkowego.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, należy uznać iż:

1.

sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych,

2.

rozliczenia dla celów podatku dochodowego dochodów z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej należy dokonać do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano tej transakcji; dochody z tego tytułu należy ująć w rocznej deklaracji podatkowej,

3.

w przypadku odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków przysługujących wnioskodawcy w spółce osobowej, do której jako wkład wniesiona zostanie nieruchomość (lub nieruchomości), koszt uzyskania tego przychodu należy określić w oparciu o wartość wkładów określonych w umowie spółki osobowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego lub określonych w akcie notarialnym dotyczącym zmiany umowy spółki poprzez podwyższenie wkładów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl