IPPB1/415-288/09-3/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-288/09-3/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia znaku towarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie zarejestrował znak towarowy. Znak towarowy objęty jest prawem ochronnym na podstawie decyzji wydanej przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i nadaje się do gospodarczego wykorzystywania. Aktualnie w ramach tej działalności gospodarczej wnioskodawca osiąga przychody z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z przedmiotowego znaku towarowego.

W planach mających na celu rozwój prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca rozważa zawiązanie spółki jawnej, do której planuje wnieść wkład niepieniężny w postaci wskazanego wyżej znaku towarowego po jego wartości rynkowej. Wnioskodawca dysponuje operatem szacunkowym zawierającym wycenę przedmiotowego znaku towarowego wykonanym przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. W księgach prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej nie jest zaewidencjonowana wartość tego znaku, a jego wartość wyraża się w rozpoznawalności znaku na rynku i dochodach osiąganych ze sprzedaży produktów opatrzonych tym znakiem przez podmiot korzystający ze znaku towarowego. Spółka jawna potraktuje otrzymany znak towarowy jako wartość niematerialną i prawną i będzie udostępniała ten znak towarowy innym podmiotom na podstawie umowy licencyjnej. Wnioskodawca rozważa także możliwość nie zaliczenia przez spółkę jawną otrzymanego znaku towarowego do wartości niematerialnych i prawnych i jego sprzedaż przez spółkę jawną innemu podmiotowi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wnosząc znak towarowy jako wkład niepieniężny do spółki jawnej wnioskodawca uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy wartość rynkowa znaku towarowego określona przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, stanowiącego wkład niepieniężny do spółki jawnej będzie stanowiła jego wartość początkową jako wartości niematerialnej i prawnej dla potrzeb amortyzacji w przypadku udzielenia przez spółkę jawną licencji na znak towarowy.

3.

Czy wartość rynkowa znaku towarowego określona przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego stanowiącego wkład niepieniężny do spółki jawnej, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu ze zbycia tego znaku towarowego, w przypadku jego sprzedaży.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie nr 2 i 3 wniosku. W zakresie pytania nr 1 wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Znak towarowy będący przedmiotem planowanego wkładu niepieniężnego do spółki jawnej mieści się w zakresie regulacji ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119. poz. 1117 z późn. zm.), która normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych. Zgodnie z art. 121 Prawa własności przemysłowej na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że znak towarowy, który będzie przedmiotem planowanego aportu, stanowi prawo określone w przepisach prawa o własności przemysłowej i jako takie stanowi wartość niematerialną i prawną, o której mowa w p.d.o.f., w szczególności w art. 22g ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych lub wartości niemateriainych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Stanowisko, że wartością początkową wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest jego wartość rynkowa z dnia wniesienia do spółki potwierdzone zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w Interpretacji Indywidualnej z dnia 13 stycznia 2009 r. Nr ILPB1/415-851/08-3/AA.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 3:

W związku z tym, że w p.d.o.f. nie zostały określone zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu ze zbycia składnika majątku, otrzymanego przez spółkę jawną jako wkład niepieniężny, który nie był wykorzystywany przez spółkę, jako wartość niematerialna i prawna (art. 24 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c) p.d.o.f.), uzasadnione jest przyjęcie kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży takiego składnika majątku w wysokości wartości udziału w spółce jawnej przyznanego wspólnikowi wnoszącemu taki składnik majątku w wysokości odpowiadającej rynkowej wartości tego składnika z dnia wniesienia go do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego, zgodnie z art. 22 ust. 1 p.d.o.f.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 grudnia 2008 r. Nr IPPB1/415-593/08-3/EC stanął na stanowisku, że wartość udziału w spółce osobowej przyznanego wspólnikowi za wkład niepieniężny w postaci środka trwałego nie wykorzystywanego przez spółkę w prowadzonej działalności, odpowiadająca jego wartości rynkowej z dnia wniesienia do spółki stanowi koszt uzyskania przychodu ze zbycia tego środka trwałego. Podobnie wyraził się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w Interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2008 r. Nr ITPB1/415-161/b/08/MR.

Podsumowując wnioskodawca stoi na stanowisku, że wnosząc do spółki jawnej wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego, ustalona przez niezależnego rzeczoznawcę wartość rynkowa znaku towarowego będącego przedmiotem wkładu niepienieżnego do spółki jawnej, uwidoczniona w umowie spółki jawnej, będzie stanowiła jego wartość początkową jako wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu p.d.o.f. Kosztem uzyskania przychodu ze zbycia przez spółkę jawną otrzymanego w formie wkładu niepieniężnego znaku towarowego, który nie był wykorzystywany jako wartość niematerialna i prawna będzie wartość udziału w spółce jawnej przyznanego wnioskodawcy jako wspólnikowi tej spółki, uwidoczniona w umowie spółki jawnej, odpowiadająca wartości rynkowej znaku towarowego z dnia wniesienia go do spółki jako wkładu niepieniężnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl