IPPB1/415-287/08-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-287/08-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu 19 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu. Opłata została uiszczona w kwocie 75 zł, tj. w wysokości odpowiadającej jednemu zdarzeniu przyszłemu.

W odpowiedzi na wezwanie Nr IPPB1/415-287/08-2/AG z dnia 26 marca 2008 r. wnioskodawca uiścił w dniu 4 kwietnia 2008 r. dodatkową opłatę w kwocie 75 zł.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności gospodarczej wnioskodawcy jest wykonywanie witryn sklepowych w centrach handlowych. Wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczanego na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Firma wnioskodawcy będzie montowała witryny sklepowe w centrum handlowym zbudowanym na terenie Rumunii. Kontrahent, na rzecz którego wnioskodawca będzie montował witryny jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT UE. Przed montażem witryn i ich przygotowaniem wnioskodawca otrzyma zaliczkę (w kilku ratach). Z tej zaliczki będzie finansowała prace przygotowawcze (przygotowanie elementów witryn w stolarni na terenie Polski, potem ich wywóz do Rumunii i ich montaż w Rumunii). Kontrakt zakończy się odbiorem technicznym witryn i będzie to podstawą do wystawienia faktury. Wtedy też nastąpi ostateczne rozliczenie (zapłata kwoty wynikającej z kontraktu pomniejszonej o otrzymane zaliczki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowym będzie wystawienie przez wnioskodawcę faktur na otrzymane kwoty zaliczki w momencie ich otrzymania z zastosowaniem stawki VAT 0% i wystawienie faktury końcowej (po odbiorze wykonanych prac) również ze stawką 0%, pomniejszonej o otrzymane wcześniej zaliczki oraz przyjęcie, że przychód (w świetle podatku dochodowego) w kwocie równej wartości całego kontraktu powstaje po odbiorze wykonanych prac w dniu wystawienia faktury końcowej.

Zdaniem wnioskodawcy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów nie zalicza się otrzymanych zaliczek (art. 14 ust. 3), wobec tego przychód wystąpi po odbiorze prac przez zamawiającego tj. w momencie wystawienia faktury końcowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług rozpatrzony został odrębną interpretacją indywidualną z dnia 25 kwietnia 2008 r. Nr IPPP1-443-417/08-03/JF.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:

* wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,

* ulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonania usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W związku z powyższym otrzymanie przez wnioskodawcę zaliczki na poczet wykonania usługi nie oznacza przychodu w świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie przychód podatkowy zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy powstanie w momencie wykonania usługi.

Z opisu przedstawionego przez wnioskodawcę nie można wywieść, iż dzień wykonania usługi będzie jednocześnie dniem wystawienia faktury, a zatem stanowisko wnioskodawcy uznaje się nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl