IPPB1/415-274/11-3/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-274/11-3/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2011 r. (data wpływu 16 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* określenia źródła przychodu w związku ze sprzedażą przez spółkę komandytową udziałów, akcji - jest prawidłowe,

* zaliczenia wydatków na nabycie aktywów do kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu w związku ze sprzedażą przez spółkę komandytową udziałów, akcji oraz kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, a pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Obecnie, Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowej ("Spółka Komandytowa") jako komandytariusz. Natomiast komplementariuszem będzie spółka z o.o. posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT w Polsce; wspólnikiem tej spółki z o.o. będzie Małżonka Wnioskodawcy ("Małżonka Wnioskodawcy"). Wnioskodawca będzie więc prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik Spółki Komandytowej.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Komandytowej będzie m.in. nabywanie i zbywanie udziałów i akcji, oraz wykonywanie uzyskanych praw, nabywanie innych papierów wartościowych w tym emitowanych przez Skarb Państwa, rozporządzanie nabytymi akcjami, udziałami oraz innymi papierami wartościowymi, a także udzielanie pożyczek oraz zaciąganie pożyczek dla realizacji celów statutowych.

Obecnie, Wnioskodawca posiada: (i) udziały w spółkach z o.o., (ii) akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, oraz (iii) jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych ("Aktywa"). Stanowiące własność Wnioskodawcy Aktywa nie są związane z majątkiem (nie stanowią majątku) Wnioskodawcy związanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą. Aktywa zostały nabyte po zawarciu związku małżeńskiego, oraz stanowią majątek wspólny małżonków, tj. Wnioskodawcy i Małżonki Wnioskodawcy. Pomimo tego, jako właściciel Aktywów jest jednak wpisany - we właściwych rejestrach - wyłącznie Wnioskodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o PIT, dochód z tytułu sprzedaży posiadanych Aktywów - co do których Wnioskodawca jest wpisany - we właściwych rejestrach - jako właściciel, ale stanowiących majątek wspólny małżonków, tj. Wnioskodawcy i Małżonki Wnioskodawcy - będzie rozliczany odrębnie przez każdego z małżonków w równych częściach.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w zw. z art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, przychody i koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy przypadające mu w przypadku sprzedaży posiadanych przez Wnioskodawcę Aktywów na rzecz Spółki Komandytowej będą kwalifikowane do źródła przychodów "kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)", natomiast dochód z ww. tytułu będzie podlegał opodatkowaniu wg zasad wskazanych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, prowadzona przez Spółkę Komandytową działalność gospodarcza będzie stanowiła "pozarolniczą działalność gospodarczą" w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, wydatki poniesione przez Spółkę Komandytową na nabycie od Wnioskodawcy Aktywów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych właściwe dla źródła przychodu, jakim jest "pozarolnicza działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Odpowiedź na pytanie trzecie i czwarte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 3) Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, prowadzona przez Spółkę Komandytową działalność gospodarcza będzie stanowiła "pozarolniczą działalność gospodarczą" w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT "ilekroć w ustawie jest mowa o: (...) działalności.gospodarczej albo pozarolniczą działalność gospodarczą - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9."

Zgodnie natomiast z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT "za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością."

W kontekście powyższych przepisów należy powołać art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), ("k.s.h.") zgodnie z którym "spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona."

Artykuł 5a pkt 6 ustawy o PIT definiuje "pozarolniczą działalność gospodarczą" konstruując swoją własną definicję, nie odwołuje się przy tym do żadnej innej ustawy. Wobec tego, Wnioskodawca uważa, iż aby działalność Spółki Komandytowej była uznana za "pozarolniczą działalność gospodarczą na gruncie ustawy o PIT muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Oznacza to zatem, iż musi być prowadzona we własnym imieniu bez względu na rezultat oraz w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto, przychody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej powinny być zaliczone do innych źródeł przychodów niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Jak zostało przedstawione w stanie faktycznym we wniosku, podstawowym przedmiotem działalności Spółki Komandytowej będzie m.in. nabywanie i zbywanie udziałów i akcji oraz wykonywanie uzyskanych praw, nabywanie innych papierów wartościowych w tym emitowanych przez Skarb Państwa, rozporządzanie nabytymi akcjami, udziałami oraz innymi papierami wartościowymi a także udzielanie pożyczek oraz zaciąganie pożyczek dla realizacji celów statutowych. W ocenie Wnioskodawcy, w takim stanie rzeczy, przychody, jak i koszty uzyskania przychodów osiągane w związku z dokonywaniem transakcji zbieżnych z przedmiotem działalności Spółki Komandytowej (a więc następujących w wykonaniu działalności gospodarczej) będą kwalifikowane do źródła przychodu "pozarolnicza działalność gospodarcza", o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT.

Reasumując, Wnioskodawca uważa, iż prowadzona przez Spółkę Komandytową działalność będzie stanowiła "pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

ad. 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, wydatki poniesione przez Spółkę Komandytową na nabycie od Wnioskodawcy Aktywów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT właściwe dla źródła przychodu, jakim jest "pozarolnicza działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT).

Artykuł 5b ust. 2 ustawy o PIT stanowi, iż "jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3."

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o PIT "przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (..) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) (...)". Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o PIT zasady wyrażone w < art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do (...) rozliczania kosztów uzyskania przychodów (...)".

Ww. przepisy ustawy o PIT regulują podstawowe zasady opodatkowania przychodów wspólników z udziału w spółkach osobowych. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, podatnikiem podatku PIT nie będzie spółka osobowa, lecz jej wspólnicy. Konsekwencją uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy do pytania 2 przedstawionego we Wniosku jest to, iż przychody i koszty uzyskania przychodów osiągane w związku z dokonywaniem transakcji w ramach wykonywania działalności gospodarczej będą kwalifikowane do źródła przychodu pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT. Oznacza to więc, iż wydatki poniesione przez Spółkę Komandytową na nabycie od Wnioskodawcy Aktywów będą stanowy koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, tj. w dniu ich sprzedaży i będą kwalifikowane do źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT). Powyższe wynika też z brzmienia art. 30b ust. 4 ustawy o PIT, z którego wynika konieczność wyłączenia ze źródła przychodów "kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)", o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT przedmiotu (tj. papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających) związanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę Komandytową.

Ponadto, za takim stanowiskiem przemawia również treść art. 24 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, iż "u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W świetle natomiast art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223) (ustawa o rachunkowości) przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się, co do zasady, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu w Polsce spółek handlowych (osobowych i kapitałowych). Ustawa o rachunkowości nie przewiduje ograniczeń co do spółki komandytowej.

Jak natomiast stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości "w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty." W ww. świetle należy więc wskazać, iż dochód Spółki Komandytowej wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg uważa się w całości za dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa o rachunkowości i ustawa o PIT w żadnym miejscu nie wprowadza bowiem konieczności tzw. podwójnego księgowania" i zapisywania w księgach jedynie wybranych transakcji.

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle powyższego, wydatki poniesionych przez Spółkę Komandytową na kupno od Wnioskodawcy Aktywów do kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia (sprzedaży) Aktywów będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT i będą kwalifikowane do źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT). Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów m.in. w:

i.

interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2009 r. (sygn. IPPB1/415-307/09-4/MT) oraz

ii. interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2010 r. (sygn. IBPBI/1/415-33/10/AB).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Podatnikiem, w myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy.

Stosownie do treści art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka osobowa - to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 102 ustawy - Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki nie mającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

* pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3),

* kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się, działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9,

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w ustępie 3 art. 14 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Dochodów, o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. (art. 30b ust. 5 ustawy).

Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Pojęcie kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, do których odwołuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest definiowane odpowiednio w art. 17 ust. 1 oraz w art. 18 ustawy. Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie już od tych warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie. Skutkiem wskazanego przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego nabywanie i zbywanie udziałów i akcji, oraz wykonywanie uzyskanych praw, nabywanie innych papierów wartościowych w tym emitowanych przez Skarb Państwa, rozporządzanie nabytymi akcjami, udziałami oraz innymi papierami wartościowymi, będzie przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytową, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca.

Zatem opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". O ile obrót papierami wartościowymi, lub udziałami w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów stanowił będzie przedmiot działalności gospodarczej spółki komandytowej, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, wówczas opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". W konsekwencji przychód uzyskany w związku ze zbyciem udziałów, akcji, papierów wartościowych będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej.

Odnosząc się do możliwości zaliczenia poniesionych przez spółkę komandytową wydatków na nabycie akcji, udziałów do kosztów uzyskania przychodów wskazać należy, iż wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty te są zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą, m.in. w zakresie sprzedaży akcji, udziałów, papierów wartościowych. Akcje, udziały, papiery wartościowe przeznaczone do sprzedaży należy potraktować jakby były towarem handlowym. Koszt ich zakupu stanowi koszt uzyskania przychodu ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. A zatem spółka komandytowa może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup akcji, udziałów zgodnie z dyspozycją art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in. nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, akcji, udziałów, a Wnioskodawca dokonuje takiej transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to uzyskany dochód z tego tytułu podlega u Wnioskodawcy opodatkowaniu według zasad właściwych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast wydatki, na nabycie akcji, udziałów, papierów wartościowych, będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodu ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, na podstawie art. 22 ww. ustawy.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej zaliczenia wydatków na nabycie aktywów do kosztów uzyskania przychodu ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w dniu ich sprzedaży - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl