IPPB1/415-24/09-4/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-24/09-4/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2009 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-24/09-2/AŻ z dnia 23 marca 2009 r. (data doręczenia 31 marca 2009 r.):

* w zakresie opodatkowania przekazanych autorowi bezpłatnie egzemplarzy publikacji autorskich - jest nieprawidłowe.

* w zakresie opodatkowania świadczeń nie mających charakteru indywidualnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przekazanych autorowi bezpłatnie egzemplarzy publikacji autorskich oraz świadczeń nie mających charakteru indywidualnego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego pismem IPPB1/415-24/09-2/AŻ z dnia 23 marca 2009 r. Wnioskodawca został wezwany do jego uzupełnienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako autor lub współautor książek lub tomów czasopism Wnioskodawca otrzymuje egzemplarze autorskie - z nielicznymi wyjątkami - pojedyncze. W ciągu ostatnich sześciu lat tylko raz lub dwa razy otrzymał wraz z egzemplarzem autorskim honorarium.

Jako członek komitetów redakcyjnych czasopism matematycznych krajowych i zagranicznych Wnioskodawca otrzymał po jednym egzemplarzu każdego zeszytu odpowiedniego czasopisma. Ostatnio dwa czasopisma zagraniczne oferują tylko wersję elektroniczną.

Wnioskodawca będąc redaktorem naczelnym jednego z polskich czasopism otrzymywał również honorarium. Teraz już honorarium nie otrzymuje, ale czasopismo dostaje nadal.

Jako członek akademii krajowych i zagranicznych Wnioskodawca otrzymywał bezpłatnie niektóre publikacje tych akademii, w szczególności spisy członków. Z Polskiej Akademii Nauk otrzymywał ponadto czasopisma, a z Austriackiej Akademii Nauk rocznik.

Zdarzyło się Wnioskodawcy nabywać własną książkę u wydawcy z przysługującym autorowi rabatem.

W dniu 1 kwietnia 2009 r. Wnioskodawca doprecyzował, że:

1.

Egzemplarze czasopism matematycznych, które otrzymywał jako członek komitetów redakcyjnych kierowane są do wszystkich członków tych komitetów. Tak było również w przypadku pisma A..., kiedy był jej redaktorem naczelnym.

2.

Publikacje akademii krajowych i zagranicznych w wyborze dokonanym przez te akademie kierowane są do wszystkich członków. Wyjątek stanowi Polska Akademia Umiejętności (PAU) w Krakowie, gdyż wybór bezpłatnie otrzymywanych publikacji pozostawiony jest członkowi.

3.

Czasopisma matematyczne i czasopisma wydawane przez akademie dostępne są w prenumeracie, roczniki TAU i Austriackiej Akademii Nauk zawierające spisy członków i sprawozdania roczne dostępne są za ustaloną cenę u wydawców. Informator Członkowie Polskiej Akademii Nauk przeznaczony jest do użytku wewnętrznego.

4.

Z rabatu który Wnioskodawca otrzymuje kupując własną książkę w Cambridge University mogą korzystać również autorzy innych książek wydanych tamże.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy od wymienionych wyżej trzech typów otrzymywanych wydawnictw należy płacić podatek.

2.

Czy od kwoty otrzymanego rabatu należy płacić podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku otrzymywania tylko jednego egzemplarza danego wydawnictwa bez związku z honorarium nie ma obowiązku opłacania podatku, gdyż wydawcy krajowi nie przesyłają formularza PIT 8C, a wydawnictwa zagraniczne należy traktować analogicznie. Ponadto liczba otrzymanych egzemplarzy nie wskazuje na ich przeznaczenie handlowe.

Nie ma obowiązku opłacania podatku od kwoty rabatu, gdyż nie płaci się go od ulg przysługujących przy kupnie różnego rodzaju biletów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród zwolnień określonych w tym przepisie nie zawarto zwolnienia od podatku dochodów osiąganych przez autorów z tytułu otrzymanych bezpłatnie od wydawnictwa egzemplarzy autorskich własnych dzieł.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów w pkt 7 wymienia - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 tej ustawy, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w powyższej regulacji są przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Zgodnie z art. 63 tej ustawy, jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca otrzymuje jako autor lub współautor książek egzemplarze autorskie.

Przekazanie egzemplarzy autorskich jest formą dodatkowego wynagrodzenia twórcy, niezależnie od wypłaconego honorarium, a prawo do tych egzemplarzy ma charakter prawa majątkowego.

Tym samym, skoro prawo autorskie dla osoby fizycznej, jako prawo majątkowe określone w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi źródło przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, to dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi podstawę zaliczenia do przychodów uzyskanego przez podatnika przysporzenia majątkowego o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym.

Stąd też opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Jednakże zastosowanie w stosunku do osoby fizycznej ulgi przez uprawniony do tego organ lub podmiot nie oznacza, że osoba ta zawsze uzyskuje z tego tytułu przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca otrzymywał jako członek komitetów redakcyjnych czasopism matematycznych krajowych i zagranicznych po jednym egzemplarzu każdego zeszytu odpowiedniego czasopisma lub wersje elektroniczne czasopisma. Od redakcji, której był redaktorem naczelnym otrzymywał czasopismo, natomiast jako członek akademii krajowych i zagranicznych otrzymywał bezpłatnie niektóre publikacje tych akademii, w szczególności spisy członków. Ponadto uzyskał również od wydawcy rabat na własną książkę.

Wymienione świadczenia kierowane są do szerszej grupy odbiorców: wszystkich członków komitetów, członków akademii krajowych i zagranicznych oraz autorów innych książek.

W przedstawionych sytuacjach nie powstaje przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli ze świadczeń tych mogą korzystać wszyscy członkowie komitetów redakcyjnych, akademii krajowych i zagranicznych itp. to świadczenia te nie mają indywidualnego charakteru. Nie są kierowane do konkretnej osoby. Brak zatem przesłanek do "przypisania" przychodu określonej osobie.

W zakresie udzielanego rabatu - sprzedawcy (wydawcy) mają prawo do stosowania najbardziej efektywnej z ich punktu widzenia, polityki sprzedaży, w tym oferowania obniżonych cen dla pewnych grup odbiorców. W przypadku zakupu książki z rabatem, strony zawierają umowę. Jest to czynność obojętna podatkowo.

Reasumując w świetle wyżej przytoczonych przepisów:

1.

wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę egzemplarzy autorskich książek stanowi przychód z praw majątkowych, a dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

2.

wartość czasopism matematycznych krajowych i zagranicznych oraz czasopism i publikacji akademii, a także udzielonego rabatu nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl