IPPB1/415-239/07-2/AG - Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, zapłaconych do greckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-239/07-2/AG Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, zapłaconych do greckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne zapłaconych do greckiego systemu ubezpieczeń społecznych- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne zapłaconych do greckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako płatnik dokonuje rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od pracowników oddelegowanych czasowo do pracy w Polsce przy budowie odcinka autostrady prowadzonej przez wnioskodawcę. Pracownicy ci podlegają na podstawie art. 14 ust. 1(a) Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie ubezpieczeniu społecznemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Grecji. Dochody z pracy wykonywanej w Polsce podlegają na podstawie art. 15 polsko-greckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Wnioskodawca chciałby odliczać od podstawy opodatkowania w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w Grecji oraz od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

*

Czy dochód uzyskany na terytorium Polski może zostać pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne wpłacane do greckiego systemu ubezpieczeń oraz czy podatek płacony w Polsce może być pomniejszony o składki na ubezpieczenie zdrowotne w Grecji?

*

Czy wnioskodawca jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinien składki zapłacone w imieniu pracowników do greckiego systemu ubezpieczeń odjąć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku odprowadzanego do polskiego Urzędu Skarbowego?

Zdaniem wnioskodawcy dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce winien być pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne wpłacane do greckiego systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać wynagrodzenie pomniejszone o ww. składki. Zdaniem wnioskodawcy przyjęcie innej interpretacji stanowiłoby naruszenie zasady równego traktowania obywateli Unii Europejskiej. Zgodnie z artykułem 3 Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie, osoby zamieszkujące terytorium jednego z Państw Członkowskich i do których stosują się przepisy niniejszego rozporządzenia podlegają obowiązkom i korzystają z praw wynikających z ustawodawstwa każdego Państwa Członkowskiego na tych samych warunkach co obywatele tego Państwa, z zastrzeżeniem przepisów szczególnych zawartych w niniejszym rozporządzeniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zasady poboru podatku w takich przypadkach precyzuje art. 32 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) (...).

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29 -30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot:

*

składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

a.

zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

b.

potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu,

*

odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, iż podatnik może odliczyć od dochodu kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, jeżeli kwoty tych składek zostały uiszczone przez podatnika lub pobrane przez płatnika na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych tj. ustawy obowiązującej na terytorium Polski. Tymczasem składki, o których mowa we wniosku zostały zapłacone w Grecji, a więc na podstawie przepisów obowiązujących na terytorium Grecji.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania.

Kwestia odliczenia od zaliczek na podatek składek na ubezpieczenie zdrowotne została uregulowana w art. 32 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):

1.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

2.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

*

obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa we wniosku są opłacane na podstawie przepisów obowiązujących na terytorium Grecji, a nie na podstawie przepisów ww. ustawy, a więc nie mogą zmniejszać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż dochód uzyskany na terytorium Polski nie może zostać pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne wpłacane do greckiego systemu ubezpieczeń, jak również należny podatek również nie może zostać pomniejszony o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Grecji.

Wobec tego wnioskodawca jako płatnik nie może pomniejszać odpowiednio podstawy opodatkowania oraz zaliczki na podatek dochodowy o składki na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne, płacone na podstawie innych niż wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl