IPPB1/415-225/10-2/RS - Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze zbycia udziału w nieruchomości gruntowej, nabytego uprzednio w drodze dziedziczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-225/10-2/RS Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze zbycia udziału w nieruchomości gruntowej, nabytego uprzednio w drodze dziedziczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 9 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze zbycia udziału w nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze zbycia udziału w nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

W 2000 r. Wnioskodawca nabył w drodze spadkobrania udział wynoszący 1/2 części nieruchomości gruntowej, dla której założona jest księga wieczysta, co zostało potwierdzone prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, wydanym w dniu 8 grudnia 2005 r. przez Sąd Rejonowy Wydział Cywilny. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać posiadany udział w nieruchomości. Wnioskodawca planuje także zniesienie współwłasności nieruchomości przed sprzedażą i sprzedaż wydzielonej w ten sposób nieruchomości. Zniesienie współwłasności działki nastąpiłoby bez spłat i dopłat, a działka nabyta w drodze zniesienia współwłasności odpowiadałaby udziałowi nabytemu w drodze spadku jaki przysługuje Wnioskodawcy we współwłasności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychód (dochód) uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

2.

Czy w przypadku gdy przed planowaną sprzedażą nastąpiłoby zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wydzielenie działki i przyznanie jej Wnioskodawcy na wyłączną własność, późniejsza sprzedaż wydzielonej nieruchomości i przychód (dochód) uzyskany z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 1:

Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na fakt, iż nabycie 1/2 udziału w nieruchomości gruntowej nastąpiło w 2000 r., to skutki podatkowe sprzedaży należy rozpatrywać odnosząc się do przepisów obowiązujących w momencie nabycia udziału. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej z 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r, stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) jako źródło przychodów określa odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, część udziału w nieruchomości nabyta w drodze spadku w 2000 r., nie będzie opodatkowana, gdyż nie stanowi źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c), ponieważ od momentu nabycia minęło pięć lat.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ zniesienie współwłasności w przedmiotowej nieruchomości gruntowej i wydzielenie działki na wyłączną własność Wnioskodawcy, byłoby w części odpowiadającej udziałowi spadkowemu, to jest traktowane jako nabycie dokonane w drodze spadku w 2000 r. Zniesienie współwłasności nastąpiłoby bez żadnych spłat i dopłat. W konsekwencji Wnioskodawca nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, gdyż od momentu nabycia minęło pięć lat. W oparciu o powołane przepisy Wnioskodawca uważa, iż przyszła sprzedaż udziału w nieruchomości gruntowej lub wydzielonej działki stanowiącej odrębną własność, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w obu przypadkach uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku nabycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 2000 r. Wnioskodawca nabył w drodze spadku udział wynoszący 1/2 część nieruchomości gruntowej potwierdzony prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku wydanym w dniu 8 grudnia 2005 r. przez Sąd Rejonowy. Obecnie Wnioskodawca zamierza zbyć odziedziczony udział w nieruchomości gruntowej. Wnioskodawca nosi się też z zamiarem zniesienia współwłasności, wydzielenia odrębnej działki a następnie dokonania jej zbycia. Odnosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży nabytego w drodze spadku udziału wynoszącego 1/2 część nieruchomości gruntowej nie stanowi źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. 5 letni okres upłynął z dniem 31 grudnia 2005 r. A zatem sprzedaż udziału w nieruchomości gruntowej po roku 2005 nie powoduje powstania przychodu.

W przypadku zamierzeń Wnioskodawcy dotyczących zniesienia współwłasności, wydzielenia odrębnej działki a następnie dokonania jej zbycia należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, ponieważ współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego. W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nabycie nieruchomości na zasadzie współwłasności nastąpiło w drodze spadku w 2000 r. Zniesienie współwłasności miałoby miejsce przed planowaną sprzedażą i polegałoby na podziale nieruchomości na części, odpowiadające wielkościom udziałów nabytych w 2000 r. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż zniesienie współwłasności nie przysporzyłoby żadnej ze stron korzyści (przysporzenia majątkowego), skutkując jedynie zmianą charakteru własności.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w 2000 r. lub wydzielonej działki stanowiącej odrębną własność, nie będzie stanowił źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem od uzyskanego przychodu Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczania podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl