IPPB1/415-225/09-4/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-225/09-4/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadziła do 1998 r. wraz z mężem a następnie do końca 2008 r. wraz z synem, działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. W działalności tej wykorzystywany był lokal użytkowy stanowiący środek trwały, będący od 2005 r. współwłasnością w #189; Wnioskodawczyni i jej męża (wspólność ustawowa majątkowa małżeńska) oraz w #189; syna Wnioskodawczyni. Lokal użytkowy w 1994 r. a następnie na mocy pozwolenia na budowę został przebudowany w 2006 r. Obecnie współwłaściciele lokalu użytkowego po zakończeniu działalności gospodarczej planują sprzedać przedmiotowy lokal w okresie od lipca 2009 r. do lutego 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Do którego źródła przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zaliczyć przychód (dochód) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w przedmiotowym lokalu użytkowym, którego sprzedaż jest planowana w czerwcu br....

2.

W jaki sposób obliczyć wysokość podatku u każdego ze zbywającego.

3.

Czy w przypadku ewentualnej sprzedaży lokalu użytkowego po 31 grudnia 2009 r. przez współwłaścicieli, którzy prowadząc działalność gospodarczą wybraliby sposób rozliczenia podatku dochodowego z działalności gospodarczej na rok 2010, wg zasad przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy), również zaliczka z tytułu sprzedaży lokalu użytkowego zostałaby rozliczona wg tych zasad.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym znajdą zastosowanie uregulowania art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...).

W opinii Wnioskodawczyni osiągnięty przychód nie będzie stanowił przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, ponieważ uregulowań tych nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy (a zatem między innymi środków trwałych), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Według Wnioskodawczyni uregulowania powyższe obowiązujące od dnia 1 stycznia 2004 r. oznaczają, iż odpłatne zbycie składników majątkowych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a następnie z tej działalności wycofanych, nie jest traktowane jako przychód z działalności gospodarczej, o ile od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania do dnia zbycia upłynie 6 lat. Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stawia przy tym warunku, aby zbycie składników majątku nastąpiło w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga jednak, aby sprzedawane rzeczy lub prawa (składniki majątku) były uprzednio wykorzystywane przez sprzedającego w działalności gospodarczej. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2001 r. (sygn. akt III RN 81/2000; opubl. w Netta) oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 8 lutego 2007 r.; sygn. 1437/ZDD/423/415/HL/2006/2007).

Zdaniem Wnioskodawczyni dochód z działalności gospodarczej wystąpi jednakże tylko u tych obecnych współwłaścicieli przedmiotowego lokalu użytkowego, którzy byli wspólnikami w momencie jej rozwiązania. Analogiczny przychód nie wystąpi u męża Wnioskodawczyni (choć jest współwłaścicielem lokalu użytkowego na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej), bowiem przestał on być wspólnikiem w 1998 r., a zatem od momentu jego wystąpienia ze spółki do momentu przewidywanego zbycia lokalu użytkowego minie okres 6 lat.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawczyni dochód który wystąpi u niej oraz u jej syna, zostanie ustalony w oparciu o art. 24 ust. 2 zd. 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, będących środkami trwałymi jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia (na mocy art. 14 ust. 2 pkt 1 in fine zastosowanie znajdą tu uregulowania zawarte w art. 19 ustawy) a:wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

W opinii Wnioskodawczyni biorąc pod uwagę, iż współwłaścicielami przedmiotowego lokalu użytkowego, są z jednej strony małżonkowie na zasadach współwłasności majątkowej małżeńskiej w #189; (współwłasność łączna) oraz ich syn (udział w #189;), dochód powinien być ustalony zgodnie z regułami określonymi w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Tym samym dochód, który powstanie u Wnioskodawczyni oraz u jej syna zostanie ustalony w oparciu o właściwy współczynnik udziału w dochodzie.

Według Wnioskodawczyni, zbywający u których powstanie dochód podlegający opodatkowaniu, zobowiązani będą zgodnie z treścią art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3 z zastrzeżeniem ust. 3f-3 h tego artykułu, w terminie określonym w art. 44 ust. 6 ustawy, tj. do dnia 20-go miesiąca za miesiąc poprzedni. W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, zbywający u których powstanie dochód podlegający opodatkowaniu złożą zeznania w wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawczyni w przypadku gdyby zbywający prowadzili działalność gospodarczą w roku 2010 i wybrali sposób opodatkowania przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy), wówczas zaliczka z tytułu rozliczenia dochodu ze sprzedaży lokalu użytkowego podlegałaby wraz z innymi dochodami z działalności gospodarczej rozliczeniu wg tych zasad. W myśl postanowień art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór sposobu opodatkowania dotyczy przy tym wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy, a zatem również do dochodów z odpłatnego zbycia składników majątku o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)-przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie natomiast art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Stosownie do 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi,

* ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (tak jest w przedmiotowej sprawie), to przychód ze sprzedaży tych składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Na gruncie niniejszej sprawy, przedmiotem zbycia ma być lokal użytkowy stanowiący środek trwały, który był wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię i wspólników (męża i syna) pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Przedmiotowa nieruchomość jest w #189; części współwłasnością małżeńską jej i jej męża, który od 1998 r. nie prowadzi działalności gospodarczej oraz w #189; części jej syna. Współwłaściciele nieruchomości zamierzają sprzedać przedmiotowy lokal użytkowy po zakończeniu działalności gospodarczej w okresie od lipca 2009 r. do lutego 2010 r.

W przedmiotowej sprawie przychód ze sprzedaży #189; części nieruchomości powstanie tylko u Wnioskodawczyni z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż zakup lokalu użytkowego dokonany został aktem notarialnym na prawach wspólności ustawowej przez współmałżonków, jak też fakt, że sprzedaż nieruchomości dokumentowane będą, prócz faktur wystawionych przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, aktami notarialnymi, w których jako sprzedający wymienieni zostaną oboje małżonkowie.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży udziału w lokalu użytkowym, wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - pomimo jej zakończenia w 2008 r. - stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla podatnika, który faktycznie przedmiotową nieruchomość wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości, będącej środkiem trwałym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ostatnio stosowanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do pytania trzeciego należy stwierdzić, iż w myśl art. 30c ust. 1 podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 (...), wynosi 19%, podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków i wartości.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 44 ust. 3f, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Stosownie do art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (...).

Zatem, jeżeli w 2010 r. prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza będzie opodatkowana wg zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) i wówczas Wnioskodawczyni dokona sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, to przychód taki również będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Równocześnie w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że przychody Wnioskodawczyni - jako wspólnika spółki cywilnej - ustala się proporcjonalnie do jej prawa w udziale w nieruchomości.

Reasumując, kwota uzyskana ze sprzedaży udziału (#189; części) lokalu użytkowego wykorzystywanych w działalności gospodarczej stanowić będzie dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy, który winien być opodatkowany na zasadach stosowanych do rozliczenia prowadzonej w chwili zbycia działalności gospodarczej.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytanie zawarte we wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawczyni i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niej.

Uwzględniając powyższe informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich zainteresowanych możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawczynię wyroku oraz postanowienia należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl