IPPB1/415-212/10-3/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-212/10-3/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2010 r. (data wpływu 5 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości:

* w zakresie sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w 50% w 2002 r. oraz w 50% w 2007 r.- jest prawidłowe,

* w pozostałej części.- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu (dochodu) uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem dwóch mieszkań: jedno zostało nabyte w dniu 23 lipca 2008 r., na podstawie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Do mieszkania tego jest przypisane prawo wieczystego użytkowania gruntu. Wnioskodawca w mieszkaniu tym jest zameldowany na pobyt stały od 1978 r. Drugie mieszkanie zostało zakupione przez Wnioskodawcę w 50% w dniu 31 lipca 2002 r. oraz 50% w dniu 13 marca 2007 r. Do mieszkania jest przypisane prawo współwłasności części gruntu, udział we współwłasności niezabudowanych działek gruntu oraz miejsce parkingowe. Wnioskodawca zamierza zameldować się w drugim mieszkaniu i sprzedać najpierw pierwsze mieszkanie, a w późniejszym okresie przeznaczyć do sprzedaży i drugie mieszkanie wraz z przyległościami (współwłasnością w gruntach oraz miejscem parkingowym).

Pismem z dnia 21 maja 2010 r. Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek doprecyzowując stan faktyczny zbywanej w przyszłości nieruchomości - wskazanej we wniosku jako pierwsze mieszkanie, iż:

* w październiku 1998 r. wydano postanowienie sądu o nabyciu spadku,

* zezwolenie urzędu skarbowego na przyjęcie spadku nastąpiło 9 marca 1999 r.,

* formalny przydział lokalu przez spółdzielnię, tj. lokatorskie prawo do lokalu nastąpiło 17 czerwca 1999 r.,

* nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło 21 listopada 1999 r.,

* ustanowienie odrębnej własności lokalu wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu nastąpiło 23 lipca 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkań będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy kwota uzyskana ze sprzedaży pierwszego mieszkania będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego, ponieważ jest w nim zameldowany dłużej niż rok, a więc wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w momencie zakupu przez Wnioskodawcę tego mieszkania, wynika, że kwota uzyskana ze sprzedaży tego mieszkania korzysta ze zwolnienia pod warunkiem zameldowania w nim na pobyt stały na min. 12 miesięcy.

Natomiast kwota uzyskana ze sprzedaży drugiego mieszkania korzysta w 50% ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ minęło ponad 5 lat od końca roku, w którym Wnioskodawca zakupił 50% udziału w mieszkaniu. Druga połowa mieszkania będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego, jeśli Wnioskodawca zamelduje się w nim na pobyt stały i będzie zameldowany w nim przez min. 12 miesięcy przed datą sprzedaży.

Jednakże ulga meldunkowa obejmuje jedynie wartość mieszkania, a nie wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu, współwłasność w gruncie, czy prawo do korzystania z miejsca postojowego przypisanego do tego mieszkania. Zatem, Wnioskodawca uważa, że będzie musiał zapłacić podatek od wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz od połowy wartości współwłasności w gruntach oraz prawa do korzystania z miejsca postojowego. podstawą opodatkowania tych praw będzie różnica między ich wartością w momencie sprzedaży mieszkania, a wartością w dniu w dniu zakupu mieszkania. Jeżeli w celu ustalenia wartości tych praw powoła Wnioskodawca rzeczoznawcę, jego koszt będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu z tej transakcji na podstawie faktury od rzeczoznawcy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Istotnym w rozpatrywanej sprawie będzie ustalenie momentu nabycia przedmiotowych nieruchomości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem dwóch nieruchomości. Pierwszy lokal mieszkalny Wnioskodawca uzyskał w związku z postanowieniem sądu o nabyciu spadku w miesiącu październiku 1998 r. Przydział tego lokalu nastąpił 17 czerwca 1999 r. i było to lokatorskie prawo, które zostało przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w dniu 21 listopada 1999 r. Następnie 23 lipca 2008 r. ustanowiono odrębną własność tego lokalu mieszkalnego i tego samego dnia Wnioskodawca nabył również wieczyste użytkowanie w gruncie. Drugi lokal mieszkalny Wnioskodawca nabył w 50% w dniu 31 lipca 2002 r. oraz w 50% w dniu 13 marca 2007 r., a do mieszkania tego przypisane jest prawo współwłasności części gruntu, udział we współwłasności niezabudowanych działek gruntu oraz miejsce parkingowe.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy podkreślić należy, iż sprzedaż nieruchomości lub ich części stanowi źródło przychodu, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jeśli sprzedaż ma miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zatem istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym.

Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli z dniem 21 listopada 1999 r., a nie jak wskazuje Wnioskodawca z dniem 23 lipca 2008 r.

W przedmiotowej sprawie sprzedaż ww. lokalu mieszkalnego (nabytego w 1999 r.) nastąpi po upływie pięciu lat od daty jego nabycia, a zatem przychód uzyskany z tego tytułu nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Również przychód uzyskany ze sprzedaży 50% udziału w lokalu mieszkalnym, który został nabyty 31 lipca 2002 r. wraz z udziałem w prawie współwłasności w gruntach oraz udziałem w miejscu postojowym, nie będzie podlegał opodatkowaniu z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym osiągnięcie tego przychodu nie będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, który został nabyty w dniu 23 lipca 2008 r. oraz przychód uzyskany ze sprzedaży 50% udziału w lokalu mieszkalnym, który został nabyty w dniu 13 marca 2007 r. wraz z udziałem we współwłasności w gruntach oraz z udziałem w miejscu postojowym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Na mocy bowiem przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z treści art. 19 ust. 1 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tego artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Do kosztów odpłatnego zbycia można zaliczyć m.in.:

* koszty doradztwa i pośrednictwa agencji nieruchomości,

* koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,

* koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości,

* wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej,

* koszty i opłaty sądowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy lub praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Na podstawie art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustalą się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W przedmiotowej sprawie przychodem będzie kwota uzyskana ze sprzedaży - prawa wieczystego użytkowania gruntu, który został nabyty w dniu 23 lipca 2008 r. oraz sprzedaży 50% udziału w lokalu mieszkalnym, który został nabyty w dniu 13 marca 2007 r. wraz z udziałem we współwłasności w gruntach oraz z udziałem w miejscu postojowym - pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia i udokumentowane koszty nabycia przedmiotowych nieruchomości.

W tym miejscy należy stwierdzić, iż kosztami nabycia są udokumentowane wydatki poniesione na ich nabycie.

Jednakże zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części łub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość łub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia (art. 21 ust. 21 ww. ustawy). Oznacza to, że nie złożenie oświadczenia lub złożenie go po terminie powoduje brak prawa do zwolnienia. Wymóg złożenia w terminie tego oświadczenia jest bowiem, obok zameldowania na pobyt stały w sprzedawanym lokalu lub budynku przez okres 12 miesięcy, warunkiem koniecznym do zastosowania omawianego zwolnienia. Warunek ten wynika wprost z przepisu art. 21 ust. 21, dotyczącego zwolnień przedmiotowych, przez co stał się on nieodłącznym elementem regulacji dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zaznaczyć należy, iż na mocy przepisu art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składa się w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy.

Wskazać należy, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest sam fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres. W tej sytuacji ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym w okresie nie przypadającym bezpośrednio przed dniem zbycia, gdyż każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia.

Jednakże podkreślić należy, iż zwolnieniem określonym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, objęty jest wyłącznie przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. "Ulga meldunkowa" nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, stanowiących część składową nieruchomości. Oznacza to, iż w przypadku np. odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu, przychód w części przypadającej na grunt podlega opodatkowaniu.

Dodatkowo podkreślenia wymaga funkcjonowanie tzw. ulgi meldunkowej w polskim systemie podatkowym na zasadzie - podobnie jak wszelkie ulgi i zwolnienia - wyjątku od zasady powszechności opodatkowania (określonej w art. 84 Konstytucji RP). Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą.

Ustawodawca, konstruując przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, nie użył w ww. przepisie sformułowania "nieruchomość", a posłużył się katalogiem rzeczy i praw (posiadającym walor katalogu zamkniętego), których sprzedaż objęta jest przedmiotowym zwolnieniem. Gdyby zamiarem ustawodawcy było zwolnienia przychodu ze zbycia nieruchomości, a więc gruntu wraz z położonym na nim budynkiem, to dałby temu wyraz w treści przepisu. Skoro jednak ustawodawca nie posługuje się w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) ustawy pojęciem "nieruchomość" lecz wyłącznie "lokal mieszkalny", to nie ma żadnych podstaw aby określone tym przepisem zwolnienie rozciągać również na grunt. Jeśli zaś przepis nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania gruntu, to przychód w części przypadającej na grunt podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży części lokalu mieszkalnego, w części nabytej w dniu 13 marca 2007 r. będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile Wnioskodawca będzie zameldowany na pobyt stały w zbywanym lokalu na pobyt nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą jego zbycia. Natomiast udział w gruntach oraz udział w miejscu postojowym nabyty tego samego dnia będzie podlegał opodatkowaniu w myśl art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu podkreślić należy, iż ulga ta ma zastosowanie tylko do zbytych nieruchomości, które zostały nabyte w latach 2007-2008, nie ma więc zastosowania do nieruchomości nabytych przed tym okresem.

Zatem sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w dniu 21 listopada 1999 r. nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż:

* przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego nabycie nastąpiło w dniu 21 listopada 1999 r., nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat od daty nabycia tego lokalu,

* przychód uzyskany ze sprzedaży 50% udziału w lokalu mieszkalnym, który został nabyty w dniu 31 lipca 2002 r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem nastąpi po upływie pięciu lat od daty nabycia tego udziału,

* przychód uzyskany ze sprzedaży 50% udziału w lokalu mieszkalnym, który został nabyty w dniu 13 marca 2007 r., będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r., pod warunkiem, że przed datą jego zbycia Wnioskodawca będzie zameldowany w tym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy oraz w wymaganym terminie złoży oświadczenie o spełnieniu warunków do skorzystania ze zwolnienia określonego w tym przepisie,

* natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania, który został nabyty w dniu 23 lipca.2008 r., oraz przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w gruncie i udziału w miejscu postojowym, który został nabyty w dniu 13 marca 2007 r. będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do treści art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r., jeżeli zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat od daty nabycia tych nieruchomości,

* przychodem z odpłatnego zbycia będzie cena wyrażona w umowie, nie niższa niż wartość rynkowa, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (koszty rzeczoznawczy) i pomniejszona o ewentualne, udokumentowane koszty nabycia tych nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl