IPPB1/415-206/08-2/PJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-206/08-2/PJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 19 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wydania książki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wydania książki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W pierwszym kwartale 2008 r. Wnioskodawca zamierza wydać książkę. Dla wspomnianej książki Krajowe Biuro ISBN w Warszawie przyznało nr ISBN.

Autor książki - J (ojciec Wnioskodawcy) przekazał Wnioskodawcy prawa autorskie. Wnioskodawca jako wydawca będzie prowadził sprzedaż przedmiotowej książki między innymi za pośrednictwem księgarń.

Założono, iż w pewnym okresie (roku lub dwóch lat) uzyskany przychód ze sprzedaży może być wyższy niż koszty związane z wydaniem książki. Powstała różnica stanowić będzie dochód.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w tym zakresie może być wydawcą książki.

2.

Czy istnieje obowiązek zgłaszania faktu bycia wydawcą naczelnikowi urzędu skarbowego.

3.

Czy przychód uzyskany z tytułu wydanej książki należy wykazać w zeznaniu podatkowym jedynie w przypadku uzyskania dochodu, czy również w przypadku, gdy w pierwszych latach zostanie poniesiona strata.

4.

Na jakim formularzu zeznania podatkowego należy wykazać uzyskane przychody będąc wydawcą, a jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą w zakresie nie obejmującym ww. wydawnictwa PIT - 36 czy na PIT - 37.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może być wydawcą.

Ad. 2. Nie ma obowiązku zgłaszania do naczelnika urzędu skarbowego.

Ad. 3. Zeznanie podatkowe należy złożyć w rozliczeniu za rok w którym przychód będzie wyższy od poniesionych kosztów wydania książki, za lata następne.

Ad. 4. Będąc wydawcą oraz prowadząc działalność gospodarczą w innym zakresie, nie obejmującym wydawnictwa, należy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT - 36

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 80 z 2000 r. poz. 904 z późn. zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, utwory plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego. Przy czym zgodnie z art. 8 cyt. ustawy prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Twórcą jest natomiast osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do wiadomości publicznej w jakikolwiek inny sposób.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nie jest twórcą przedmiotowej książki w myśl przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z powyższym przychód uzyskany z tego tytułu nie będzie mógł być zakwalifikowany do źródła przychodu stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jako działalność wykonywana osobiście.

Stosownie do art. 13 pkt 2 ww. ustawy w ramach tego źródła przychodów zaliczamy przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

W przedmiotowej sprawie należy mieć na uwadze przepis art. 5a pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którym za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność ma charakter zarobkowy wówczas, gdy jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Definicja działalności gospodarczej wymaga również, aby działalność taka wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Wobec powyższego w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel: działań związanych z wydaniem, a następnie sprzedażą przedmiotowej książki.

Zorganizowany charakter sprzedaży, powtarzalność czynności oraz chęć osiągnięcia zysku (zarobkowy charakter), to elementy istotne dla zakwalifikowania czynności związanych ze sprzedażą książki jako pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podejmując działania w zakresie wydania książki do której prawa autorskie zostały Wnioskodawcy przekazane (Wnioskodawca nie jest twórcą), następnie prowadzenie jej sprzedaży m.in. za pośrednictwem księgarń, nosi znamiona działalności prowadzonej w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły. W związku z powyższym zostały spełnione kryteria art. 5a pkt 6 ww. ustawy, dlatego też przychody z tego tytułu należy uznać za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z przepisami właściwymi dla tego źródła przychodów.

W tym przypadku należy dokonać zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w innym zakresie należy dokonać zgłoszenia aktualizującego na druku NIP - 1, uwzględniając rozszerzenie zakresu działalności - stosownie do zmian dokonanych we wpisie do rejestru działalności gospodarczych (Ad. 2).

Stosownie do dyspozycji art. 45 ust. 1 na Wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek składania zeznania podatkowego zarówno w przypadku uzyskania dochodu, jak i w przypadku poniesienia strat w ramach danego źródła przychodów - w przedmiotowej sprawie w ramach przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej (Ad. 3).

Zeznanie podatkowe należy złożyć (będąc opodatkowanym na zasadach ogólnych) na formularzu PIT - 36. W przypadku dokonania wyboru formy opodatkowania stosownie do art. 30c - 19% podstawy obliczania podatku, właściwy będzie formularz PIT - 36 L (Ad. 4).

Interpretacja w przedmiocie możliwości wydania książki przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, w tym zakresie nie jest interpretacją przepisów prawa podatkowego. W trybie wydawania interpretacji określonym w art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnień do interpretowania przepisów innych niż prawa podatkowego (Ad. 1).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl