IPPB1/415-192/09-2/KS - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej odsetek od rat pożyczki hipotecznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-192/09-2/KS Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej odsetek od rat pożyczki hipotecznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu 23 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej odsetek od rat pożyczki hipotecznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej odsetek od rat pożyczki hipotecznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży urządzeń, mebli i akcesoriów gastronomicznych oraz usług serwisu dla branży gastronomicznej. Zamierza rozszerzyć swoją działalność o usługi noclegowo-żywieniowe i szkoleniowo-edukacyjne. W roku 2007 otrzymała pozwolenie na budowę zaprojektowanego Ośrodka Turystyki - zagrodowej osady terapeutyczno-edukacyjnej. Budowę Ośrodka zamierza w dużej części zrealizować z dotacji Unijnych: w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 Działanie 1,5 RPO WL (dotyczącego rozwoju turystyki).

Po otrzymaniu wstępnej pozytywnej oceny (w preselekcji), która umożliwia rozpoczęcie inwestycji - Wnioskodawczyni złożyła główny wniosek do Agencji Wspierania Przedsiębiorczości jest on obecnie w fazie oceny formalnej.

Dotację o którą się stara Wnioskodawczyni może jednak otrzymać po spełnieniu wielu warunków, a przede wszystkim musi posiadać własne środki finansowe aby zrealizować projekt, czyli budowę i wyposażenie Ośrodka w środki trwale niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. W tym celu pod koniec ubiegłego 2008 r. wystąpiła z wnioskiem (jako firma) o kredyt inwestycyjny do kilku banków. Jednak z żadnego z nich nie otrzymała pozytywnej odpowiedzi - banki z powodu niestabilnej sytuacji ekonomicznej na świecie jaką mamy obecnie, "podwyższyły swoje wymagania" szczególnie dla przedsiębiorców, kierując się nowymi przepisami, którym jako firma Wnioskodawczyni nie mogła sprostać lub nie miała odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego.

W tej sytuacji Wnioskodawczyni wystąpiła ponownie z wnioskiem, (ale już jako osoba fizyczna) do kolejnych banków o pożyczkę hipoteczną. Korzystną ofertę otrzymała z banku i w grudniu ubiegłego 2008 r. podpisała umowę pożyczki hipotecznej, którą zamierza uruchomić w kwietniu 2009 r., aby kontynuować prace budowlane. Wnioskodawczyni zamierza więc finansować budowę i zakup środków trwałych do Ośrodka z pożyczki udzielonej na osobę fizyczną i tylko w tym a nie w innym celu ją uruchomić.

Wnioskodawczyni jest osobą indywidualnie prowadzącą działalność gospodarczą, wdową, Jej jedyny syn jest osobą już dorosłą. Nie ma żadnych zobowiązań i wspólników, tak więc decyzje finansowe i całą odpowiedzialność za przebieg i finansowanie inwestycji ponosi sama. Niezależność w decyzjach finansowych pozwoli Wnioskodawczyni na wykorzystanie pożyczki w całości tylko na zrealizowanie celu jaki sobie stawia tekst jedn. rozszerzenie działalności w celu osiągania większych przychodów, powstanie nowych miejsc pracy - dzięki realizacji budowy Ośrodka (który przez swój specjalny program będzie miał również wartości niewymierne). Wszystkie wydatki na budowę i zakup środków trwałych będą dokumentowane fakturami VAT. Odsetki od pożyczki hipotecznej w trakcie trwania budowy Ośrodka będą powiększały koszt inwestycji a przyszłe przychody będą przychodami z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w sytuacji opisanej powyżej kwotę odsetek od rat pożyczki hipotecznej płaconych po zakończeniu inwestycji i przyjęciu Ośrodka i innych środków trwałych do użytkowania, (po rozpoczęciu działalności Ośrodka) będę mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni w świetle obowiązujących przepisów kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki, jakie podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania źródła przychodu.

W przypadku indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną nie ma znaczenia czy wydatek powstał w wyniku podpisania umowy o kredyt z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, czy też w wyniku podpisania umowy o pożyczkę hipoteczną z osobą fizyczną, gdyż jest to ta sama osoba. Ważne jest aby kredyt (pożyczka) został wykorzystany w celu uzyskania przychodu, aby pozostawał w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Przepis art. 22 ust. 1 ww. ustawy nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od istnienia związku przyczynowo -skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu " tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymieniowe w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 23 ww. ustawy wskazuje jakich kosztów nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) " z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Uważam, że przeznaczając pożyczkę na cele działalności gospodarczej, po zakończeniu inwestycji i przyjęciu środków trwałych do użytkowania będę mogła skapitalizowaną kwotę odsetek od rat pożyczki zaliczyć w momencie ich spłaty do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Na mocy art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Z kolei na mocy art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

W orzecznictwie sądowo-administracyjnym panuje pogląd, że należy wykazać związek między zaciągniętym kredytem (pożyczką), a prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi z niej przychodami. Zdaniem Wnioskodawczyni bezsporne jest, że w opisanym przyszłym stanie faktycznym związek taki będzie zachodził.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawczyni uważa że odsetki od pożyczki hipotecznej na budowę Ośrodka i zakup środków trwałych, po zakończeniu inwestycji i przyjęciu jej do użytkowania będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w dacie ich zapłaty.

W sprawie opisanej powyżej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione nakłady oraz wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu, a także zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów - z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

*

pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),

*

pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). W świetle powyższego należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 33 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu (pożyczki) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

*

kredyt (pożyczka) musi być zaciągnięty w związku z przychodami uzyskiwanymi przez Wnioskodawczynię,

*

zaliczeniu do kosztów podlegają wyłącznie odsetki zapłacone,

*

nie są to odsetki, które zwiększają koszty inwestycji.

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji czy nazwy pożyczek (kredytów) stosowanych przez instytucje finansowe, jak również od rodzaju zaciągniętej pożyczki. Jednakże to na Wnioskodawczyni spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pobrane środki zostały przeznaczone na cel związany z przedmiotem prowadzonej działalności.

Warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodów, odsetek od pożyczki jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego między pożyczką, a przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 22 ust. 1 tej ustawy. Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej zawartej z bankiem.

Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest np. to, czy składniki majątku nabyto (wytworzono) do majątku przedsiębiorstwa, co znajduje odzwierciedlenie w ewidencji środków trwałych. Oznacza to, że nie można odmówić prawa do zaliczenia w koszty zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko podatnika, w sytuacji gdy wykaże on związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem (art. 22 ust. 1 ww. ustawy).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna podpisała umowę pożyczki hipotecznej. Z otrzymanych środki zamierza sfinansować budowę i zakup środków trwałych celem rozszerzenia dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej poprzez realizacji projektu budowy Ośrodka Turystyki. Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej pozwoli Wnioskodawczyni osiągać większe przychody.

W świetle powyższego, odsetki od pożyczki będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym jednak zastrzeżeniem, że zaciągnięta pożyczka musi pozostawać w związku z uzyskiwanymi przez Wnioskodawczynię z tego źródła przychodami (wytworzone oraz zakupione środki trwałe muszą być wykorzystywany na potrzeby działalności), a odsetki od kredytu powinny zostać faktycznie zapłacone i nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Bez znaczenia pozostaje natomiast fakt, iż uzyskany pożyczka jest pożyczką hipoteczną.

W tym miejscu wskazać należy, że jeżeli wytworzone oraz zakupione środki trwałe będą amortyzowane - odsetki od pożyczki hipotecznej zapłacone do dnia wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą powiększać wartość początkową środków trwałych, od której odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy).

Reasumując, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, iż poniesione wydatki na spłatę odsetek od rat pożyczki hipotecznej zaciągniętej na wybudowanie oraz zakup środków trwałych zapłaconych po zakończeniu inwestycji i przyjęciu Ośrodka a także innych środków trwałych do użytkowania, będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Przy czym bez znaczenia pozostaje fakt, iż uzyskana pożyczka jest pożyczką hipoteczną a Wnioskodawczyni otrzymała ją jako osoba fizyczna a nie podmiot gospodarczy.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl