IPPB1/415-191/10-2/ES - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, nabytej uprzednio tytułem dziedziczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-191/10-2/ES Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, nabytej uprzednio tytułem dziedziczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 2009 r. osiągnęła dochód w wysokości 115.000 zł (słownie: sto piętnaście tysięcy), z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej we wsi M., gm. M., tj. zabudowanej działki Nr 52/2 (pięćdziesiąt dwa łamane przez dwa) o powierzchni 0,22 ha, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Zbycia nieruchomości dokonała w dniu 28 sierpnia 2009 r., działając jako pełnomocnik małoletniego wtedy syna Macieja A. Stosowne pełnomocnictwo uprawniające do zarządzania i rozporządzania wszelkim swoim majątkiem ruchomym i nieruchomym (w tym do zbywania i nabywania ruchomości i nieruchomości) zostało udzielone Wnioskodawczyni przez syna Macieja A. w dniu 21 sierpnia 2009 r. przed Panią Małgorzatą P. notariuszem w M.

Syn Wnioskodawczyni Maciej A. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 14 lutego 2007 r. nabył w całości spadek (jako jedyny spadkobierca) po zmarłym w 2006 r. ojcu - Adamie A.

W skład masy spadkowej weszło gospodarstwo rolne składające się z:

*

gruntów rolnych o powierzchni powyżej 4 ha i wyżej wymienionej działki zabudowanej (Nr 52/2), zlokalizowanych we wsi M. gm. M.,

*

lasów i pastwisk o powierzchni powyżej 5 ha, zlokalizowanych we wsi M. gm. M.

W sierpniu 2007 r. w oparciu o postanowienie Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia 6 czerwca 2007 r., zezwalającego Wnioskodawczyni na rozporządzanie majątkiem małoletniego syna Macieja A., dokonała zbycia części gospodarstwa rolnego syna, tj. gruntów rolnych o powierzchni 3,89 ha we wsi M. W zawiązku z dokonanym przeniesieniem własności, o którym jest mowa powyżej, grunty rolne nie utraciły charakteru rolnego i do dnia dzisiejszego posiadają taki status.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle zapisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Wnioskodawczyni jest zobligowana do uiszczenia w 2010 r. podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem wystąpienia, tj. zabudowanej działki Nr 52/2 zlokalizowanej we wsi M....

Zdaniem Wnioskodawczyni w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 21 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest zwolniona z odprowadzenia podatku dochodowego od przychodu w wysokości 115.000 złotych uzyskanego z tytułu przeniesienia własności nieruchomości położonej we wsi M., gm. M., tj. zabudowanej działki Nr 52/2 (pięćdziesiąt dwa łamane przez dwa) o powierzchni 0,22 ha wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Uznając swoje stanowisko za słuszne Wnioskodawczyni chciałaby upewnić się czy w prawie podatkowym nie istnieją inne, nieznane jej zapisy, zgodnie z którymi musiałabym jednak odprowadzić podatek od przychodu wskazanego w niniejszym wniosku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że małoletni syn Wnioskodawczyni Maciej A. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 14 lutego 2007 r. nabył w całości spadek (jako jedyny spadkobierca) po zmarłym w 2006 r. ojcu - Adamie A.

W skład masy spadkowej weszło m.in. gospodarstwo rolne składające się z gruntów rolnych o powierzchni powyżej 4 ha i zabudowanej działki (Nr 5212), zlokalizowanych we wsi M. gm. M.

Wnioskodawczyni w dniu 28 sierpnia 2009 r. działając jako pełnomocnik małoletniego syna zbyła ww. zabudowaną działkę Nr 52/2.

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji, gdy spadkobierca jest osobą małoletnią, wymaga dodatkowych wyjaśnień.

Zgodnie z art. 135 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych w sprawach podatkowych ocenia się według przepisów prawa cywilnego, jeżeli przepisy prawa podatkowego nie stanowią inaczej.

Zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Zdolność do czynności prawnych to zdolność do nabywania praw i obowiązków poprzez własne działania lub zaniechania (w drodze czynności prawnych).

O ile, w myśl art. 8 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną, tak pełną zdolność do czynności prawnych, stosownie do brzmienia art. 11 Kodeksu cywilnego, nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Stosownie do brzmienia art. 10 Kodeksu cywilnego, pełnoletnim jest osoba, która ukończyła 18 lat lub zawarła związek małżeński.

Zgodnie z art. 15 Kodeksu cywilnego ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Z dyspozycji wynikającej w art. 14 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, iż czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Zatem, w imieniu takiej osoby czynność prawna może zostać dokonana przez jej przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna lub kuratora).

W myśl art. 98 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

Interesy majątkowe małoletnich dzieci wymagają ochrony, do której powołane są osoby sprawujące władzę rodzicielską. Podstawową formą ochrony tych interesów jest zarząd majątkiem dziecka, o którym mowa w art. 101 § kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W myśl wskazanego przepisu, rodzice są obowiązani sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka może polegać m.in. na:

*

czynnościach faktycznych (np. remont majątku dziecka),

*

czynnościach prawnych (np. wynajem składników stanowiących majątek dziecka),

*

reprezentowaniu małoletniego w postępowaniu administracyjnym, sądowym.

W myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna, lub jednostka organizacyjna niemniemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W niniejszej sprawie pomimo, iż czynności sprzedaży dokonała Wnioskodawczyni, to ewentualny obowiązek podatkowy ciąży na jej synu, to on jest bowiem podatnikiem a nie Wnioskodawczyni.

W związku z powyższym, iż na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek podatkowy nie będzie więc zobligowana do uiszczenia w 2010 r. podatku dochodowego od osób fizycznych ze sprzedaży dokonanej w imieniu syna, będącej jego własnością nieruchomości.

W tym miejscu należy wskazać, że to na synu Wnioskodawczyni ewentualnie ciąży obowiązek podatkowy z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości

Pomimo, iż na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek podatkowy to stanowisko należało uznać za nieprawidłowe. Nie można bowiem podzielić poglądu, iż jest ona zwolniona z odprowadzenia podatku dochodowego w związku z art. 21 ust. 1 pkt 28. Na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek podatkowy bowiem nie ona uzyskała przychód z tej sprzedaży tylko jej syn.

Ponadto należy zauważyć, że niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla Wnioskodawczyni. Stosownie do powyższego syn Wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym zapytaniem i uiścić stosowną opłatę. W imieniu małoletniego wniosek składa (podpisuje) przedstawiciel ustawowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl