IPPB1/415-187/13-3/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-187/13-3/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu 14 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup odzieży motocyklowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup odzieży motocyklowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z doradztwem w zakresie Informatyki. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w całości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności wiąże się z koniecznością codziennego dojazdu do klienta. W związku z tym, że większość klientów Wnioskodawcy prowadzi swoją działalność w Warszawie, mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi, najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność, a więc szybki i punktualny dojazd do klienta jest motocykl. Motocykl, który Wnioskodawca wykorzystuje do celów prowadzonej działalności gospodarczej znajduje się w ewidencji środków trwałych. W związku z tym, że motocykl wykorzystywany jest przez 9-10 miesięcy w roku, pociąga to za sobą zakup profesjonalnej odzieży motocyklowej, która umożliwia jazdę w niskich temperaturach jak również chroni przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Kodeks drogowy nakłada obowiązek jeżdżenia w kasku ochronnym, jednakże w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, motocyklista zazwyczaj ubrany jest w odzież specjalnie przystosowaną dojazdy motocyklem. Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że niemożliwa jest jazda motocyklem wczesną wiosną oraz jesienią bez profesjonalnej odzieży motocyklowej z uwagi na niskie temperatury.

W związku z tym Wnioskodawca planuje zakupić ubranie motocyklowe, w skład którego wchodzi: specjalistyczna kurtka motocyklowa z ochraniaczami barków, łokci oraz kręgosłupa; specjalistyczne spodnie motocyklowe z ochraniaczami kolan i bioder; specjalistyczne buty motocyklowe z ochraniaczami łydki, kostki oraz piszczela. Kurtka, spodnie oraz buty wraz z wbudowanym zestawem ochraniaczy zostały zaprojektowane specjalnie, tak aby zminimalizować skutki ewentualnych wypadków drogowych, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem. Jeśli dojdzie już do wypadku drogowego, specjalistyczne ubranie motocyklowe dzięki zastosowaniu profesjonalnych materiałów jak również atestowanych ochraniaczy, może uratować życie lub w znaczący sposób ograniczyć uszkodzenia ciała powstałe podczas upadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w świetle Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nabycie odzieży motocyklowej a dokładnie zakup kurtki motocyklowej ze specjalnymi wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze specjalnymi wzmocnieniami, butów motocyklowych ze wzmocnieniami stanowi koszt uzyskania przychodu.

2.

Czy w świetle ustawy o podatku VAT nabycie odzieży motocyklowej a dokładnie zakup kurtki motocyklowej ze specjalnymi wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze specjalnymi wzmocnieniami, butów motocyklowych ze wzmocnieniami uprawnia do odliczenia podatku VAT od kwoty poniesionej na zakup wyżej wymienionej odzieży motocyklowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 2) wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadząca działalność osoba, wykorzystująca motocykl w działalności gospodarczej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej odzieży motocyklowej. Odzież taka znacząco podnosi bezpieczeństwo oraz minimalizuje skutki związane z ewentualnymi wypadkami drogowymi, natomiast jej brak uniemożliwiałby jazdę motocyklem w niskich temperaturach. W konsekwencji tego stanu rzeczy należy uznać, że koszty te są poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 23 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc zgodnie z art. 22.1. tej Ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów dla prowadzonej przez podatnika działalności.

Dodatkowo Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11, w którym to sąd administracyjny uznał za niezrozumiały tok rozumowania organów podatkowych, które przyznały, że skarżąca wykorzystuje motocykl w działalności gospodarczej, a jednocześnie zakwestionowały zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież specjalistyczną motocyklową, w szczególności na nabycie butów, kurtki skórzanej, kamizelki, spodni i rękawic.

WSA w S. uzasadniał, że w obecnych czasach jeżdżenie motocyklem wymaga używania odzieży specjalistycznej ze wzmocnieniami, stanowiącymi ochronę przed niższymi temperaturami oraz przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Ponadto zasady bezpieczeństwa wymagają, aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do jazdy motocyklem. Dlatego też zdaniem Sądu wydatki na nabycie specjalistycznej (ochronnej) odzieży motocyklowej pozostają w związku z osiąganymi przychodami, tym bardziej, że odzież motocyklowa różni się istotnie od odzieży standardowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości. Podkreślić przy tym należy, iż ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z doradztwem w zakresie informatyki. Motocykl, który Wnioskodawca wykorzystuje do celów prowadzonej działalności gospodarczej znajduje się w ewidencji środków trwałych. W związku z tym, że motocykl wykorzystywany jest przez 9-10 miesięcy w roku, pociąga to za sobą zakup profesjonalnej odzieży motocyklowej, która umożliwia jazdę w niskich temperaturach jak również chroni przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. W związku z tym Wnioskodawca planuje zakupić ubranie motocyklowe, w skład którego wchodzi: specjalistyczna kurtka motocyklowa z ochraniaczami barków, łokci oraz kręgosłupa; specjalistyczne spodnie motocyklowe z ochraniaczami kolan i bioder; specjalistyczne buty motocyklowe z ochraniaczami łydki, kostki oraz piszczela. Kurtka, spodnie oraz buty wraz z wbudowanym zestawem ochraniaczy zostały zaprojektowane specjalnie, tak aby zminimalizować skutki ewentualnych wypadków drogowych, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż kwestią oczywistą jest, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Jednakże wydatki poniesione na zakup odzieży i butów przeznaczonych do jazdy na motocyklu nie mają w przedmiotowej sprawie, ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Bowiem, aby wydatki poniesione na zakup kasku, odzieży i butów można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ubiór motocyklisty musi spełniać określone wymogi. Ubiór musi utracić charakter odzieży osobistej, co w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, ponieważ ubiór ten nie jest opatrzony trwałymi cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, logo firmy itp.). Nie ulega wątpliwości, iż zakup takiego ubioru związany jest z bezpieczną jazdą na motocyklu, fakt ten nie może jednak przesądzać o tym, że wydatek na zakup takiego ubioru jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskiwanie przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej przez Wnioskodawcę odzieży czy butów, w trakcie jazdy motocyklem, a ma związek z bezpieczną jazdą motocyklem w trakcie pracy i poza wykonywanymi przez Niego usługami. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży i butów służących do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia. Z kolei wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym, które związane są z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto, w złożonym wniosku Wnioskodawca nie wykazał, że przedmiotowy ubiór motocyklisty utracił charakter osobisty poprzez opatrzenie go w sposób trwały cechami charakterystycznymi dla Jego firmy. W związku z powyższym ww. ubioru nie można uznać za "ubiór służbowy", a przez to wydatki poniesione na jego zakup nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zakup odzieży i butów przeznaczonych do poruszania się na motocyklu. Nie mają one bowiem bezpośredniego związku z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma wpływu na wielkość osiąganego przychodu.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl