IPPB1/415-178/11-2/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-178/11-2/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu 18 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 23 października 1997 r. brat Wnioskodawczyni (darczyńca), na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego, darował Wnioskodawczyni (obdarowana) nieruchomość położoną w gminie, stanowiącą gospodarstwo rolne, o powierzchni 2 hektary 54 ary gruntu ornego, w skład którego wchodziła, m.in. niezabudowana działka nr 965/1 o powierzchni 17 arów gruntu ornego, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadził księgę wieczystą. Przedmiotową nieruchomość brat Wnioskodawczyni otrzymał w dniu 4 sierpnia 1989 r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. W momencie dokonywania przedmiotowej umowy darowizny Wnioskodawczyni była właścicielem sąsiadującej działki nr 965/2 o powierzchni 1,5 ha, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadził księgę wieczystą. W następnych latach działka nr 965/1 i działka nr 965/2 uległy podziałowi na kilkanaście mniejszych. Zgodnie z treścią paragrafu 2 umowy darowizny Wnioskodawczyni oświadczyła, że przedmiotową działkę nr 965/1 włączy w skład prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego (działka nr 965/2). Ponadto, zgodnie z paragrafem 8 przedmiotowej umowy darowizny Wnioskodawczyni i jej brat wnieśli o odłączenie z księgi wieczystej działki nr 965/1 i połączenie jej z nieruchomością objętą księgą wieczystą, tj. działką nr 965/2 i wpisanie w tej ostatniej księdze własności na rzecz Wnioskodawczyni.

Należy zaznaczyć, że w dniu 19 lipca 1990 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską wyłączającą zakres ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej i wprowadzającą rozdzielność majątkową. W związku z czym, przedmiotowa działka otrzymana przez Wnioskodawczynię w 1997 r. w drodze darowizny weszła w skład majątku osobistego Wnioskodawczyni. W 2010 r. Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych na wniosek Wnioskodawczyni dokonał odłączenia kilku działek wchodzących w skład nieruchomości powstałej w wyniku opisywanego połączenia (tj. połączenia działki nr 965/1 i działki 965/2;) oraz założył dla nich nowe księgi wieczyste.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w chwili obecnej dla obszaru, na którym znajdują się przedmiotowe działki nie ma ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest w fazie opracowania, jednakże dla przedmiotowych działek zostały wydane decyzje określające warunki zabudowy. W rejestrze gruntów prowadzonym przez Urząd Gminy grunty były i są określone jako rolne (R), a w księdze wieczystej jako R - grunty orne. W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży ww. wydzielonych działek na rzecz jednego nabywcy, który zamierza na nich zbudować domy mieszkalne. Wnioskodawczyni nigdy dotychczas nie sprzedawała żadnych działek i nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle tak opisanego stanu faktycznego, sprzedaż przez Wnioskodawczynię działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości nabytej w 1997 r. na podstawie umowy darowizny, biorąc pod uwagę, iż odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane po upływie 5 lat od momentu nabycia, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 1997 r., a Wnioskodawczyni zamierza dokonać zbycia wydzielonych z niej działek w 2011 r. Wobec treści cyt. artykułu 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o p.d.o.f., zbycie nieruchomości nastąpi więc po upływie 5-letniego terminu określonego w przywołanym przepisie. W związku z powyższym sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pomimo podziału tych działek na mniejsze i sprzedaży każdej z nich na rzecz innego nabywcy (takie stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne organów podatkowych, m.in. interpretacja Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 4 września 2007 r., sygn. DN/415-37/07 i AD-415/58/2007 oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 marca 2008 r., sygn. ILPB2/415-303/07-3/MK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 Dz. U. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni aktem notarialnym z dnia 23 października 1997 r. nabyła od swojego brata w drodze darowizny nieruchomość położoną w gminie, stanowiącą gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektary 54 ary gruntu ornego w skład którego wchodziła m.in. niezabudowana działka nr 965/1 o powierzchni 17 arów gruntu ornego. W momencie dokonywania przedmiotowej umowy darowizny Wnioskodawczyni była właścicielem sąsiadującej działki nr 965/2 o powierzchni 1,5 ha. Zgodnie z treścią paragrafu 2 umowy darowizny Wnioskodawczyni oświadczyła, że przedmiotową działkę nr 965/1 włączy w skład prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego (działka nr 965/2). W następnych latach działka nr 965/1 i działka nr 965/2 uległy podziałowi na kilkanaście mniejszych.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży ww. wydzielonych działek na rzecz jednego nabywcy, który zamierza na nich zbudować domy mieszkalne. Wnioskodawczyni nigdy dotychczas nie sprzedawała żadnych działek i nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

Grunty mające być przedmiotem sprzedaży nie są obecnie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania jest w fazie opracowywania. W rejestrze gruntów prowadzonym przez Urząd Gminy grunty były i są określone jako rolne (R), a w księdze wieczystej jako R - grunty orne.

W przedstawionej sytuacji istotne znaczenie dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment nabycia nieruchomości. Wnioskodawczyni od 23 października 1997 r. jest właścicielką m.in. działki nr 965/1 darowanej przez brata, a działkę nr 965/2 posiadała już przed tą datą. Tak więc przez cały czas jest prawnym właścicielem przedmiotowych nieruchomości, pomimo, iż nastąpiło scalenie gruntów i nowy podział nieruchomości w wyniku którego wyodrębniono kilka nowych działek (gruntów). Postępowanie scaleniowe i ponowny podział nie wpłyną na formę prawną władania przez Wnioskodawcę przedmiotowymi nieruchomościami.

Należy zauważyć, iż pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Na powyższe nie ma wpływu podział nieruchomości, w wyniku czego nastąpi zmiana ich powierzchni. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie jej scalenia czy podziału.

Zatem za datę nabycia sprzedawanych działek należy uznać datę dokonania darowizny na rzecz Wnioskodawczyni, czyli 23 października 1997 r.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości nabytej w 1997 r. nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na to, że została ona dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię we wniosku interpretacji stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl