IPPB1/415-1394/08-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1394/08-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z tytułu udziału w zysku N - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z tytułu udziału w zysku N.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest wspólnikiem w N (dalej też "Fundusz" lub "N"), spółce nie mającej osobowości prawnej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii na podstawie L P A z 1907 r.

"N" jest funduszem typu p e, którego działalność polega na inwestowaniu w spółki (przede wszystkim kapitałowe) w regionie Europy Środkowej, a zwłaszcza w Polsce ("Spółki - Cele inwestycji"). Zakłada się, iż okres inwestowania i zwrotu z inwestycji w jedną Spółkę - Cel Inwestycji trwa zazwyczaj około 5-6 lat. Czas trwania Funduszu został określony na 8 lat, z możliwością przedłużenia do 10 lat. Zasadą jest, iż "N" inwestuje w Spółki - Cele Inwestycji poprzez zależne w 100% do Funduszu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ("s a r l") zarejestrowane i mające siedzibę w Luksemburgu. Spółki te z kolei nabywają lub obejmują udziały lub akcje Spółek - Celów Inwestycji. Po zakończeniu okresu inwestycji następuje wyjście z inwestycji, najczęściej poprzez zbycie przez należącą do Funduszu spółkę luksemburską udziałów/akcji w Spółce - Celu Inwestycji. Głównymi wspólnikami Funduszu są instytucje finansowe, takie jak: "N"., Europejski Bank O i R czy l Bank.

Udział Wnioskodawcy w zysku Funduszu nie jest stały - jego poziom oscyluje poniżej 0,04%. Umowa wspólników "N" stanowi, w pewnym uproszczeniu, iż wspólnicy mają prawo do zysków spółki w proporcji do wniesionych wpłat (co podlega ciągłym zmianom ze względu na to, iż wspólnicy zobowiązani są do dokonywania kolejnych wpłat), natomiast udział w zysku przypadający wspólnikowi zarządzającemu (G Partner) określony jest kwotowo. Kwota zysku uzależniona jest od szeregu czynników, w tym, między innymi od wielkości środków zgromadzonych przez Fundusz (czyli kolejna zmienna). Tym samym, określenie proporcji udziału w zysku spółki będzie podlegało nieustannym zmianom.

"N" będąc spółką mniemającą osobowości prawnej:

(i) nie jest traktowana jako osoba prawna,

(ii) nie jest podatnikiem podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii - podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy "N".

Jednocześnie działalność prowadzona przez "N" lI L P nie będzie zgodnie z przepisami prawa podatkowego Wielkiej Brytanii, zakwalifikowana w tym kraju jako zakład (P E) Również bycie wspólnikiem "N" nie prowadzi do powstania zakładu w Wielkiej Brytanii. Zysk polskich rezydentów osiągany z tytułu udziału w "N" nie podlega opodatkowaniu z Wielkiej Brytanii

Od czasu rozpoczęcia działalności Funduszu Wnioskodawca dokonał łącznie wpłat w wysokości 17.700 (siedemnaście tysięcy siedemset) Euro i nie otrzymał od Funduszu żadnych wypłat. Wypłaty zależą od powodzenia inwestycji. Może się więc tak zdarzyć, iż Wnioskodawca nie osiągnie żadnego dochodu z tytułu udziału w Funduszu. Jeżeli działalność Funduszu zakończy się sukcesem, to poza wypłatą zysku z tytułu udziału w Funduszu, wspólnicy w związku z jego likwidacją otrzymają zwrot zainwestowanych kwot. Inwestycja w Fundusz stanowi dla Wnioskodawcy sposób zainwestowania w podmiot o charakterze zbliżonym do polskiego zamkniętego niepublicznego funduszu inwestycyjnego jako narzędzia zbiorowego inwestowania w wybrane cele inwestycyjne - w akcje lub udziały Spółek - Celów Inwestycji. Sam udział w Funduszu nie przynosi Wnioskodawcy żadnych przychodów - przychody mogą pojawić się dopiero z chwilą otrzymania wpływów z tytułu inwestycji w daną Spółkę - Cel Inwestycji.

Rachunkowość Funduszu jest prowadzona zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej oraz zgodnie z postanowieniami dokumentów założycielskich Funduszu.

W Polsce Wnioskodawca osiąga dochody z tytułu udziału w polskiej spółce komandytowej, które są opodatkowane liniową stawką podatku w wysokości 19% i składa deklarację PIT36L. Wnioskodawca poinformował właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody opodatkowania przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tytułu udziału w spółce komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód/dochód uzyskiwany z tytułu udziału w zysku "N" należy zakwalifikować do przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 i art. 30a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, zakres opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez polskich rezydentów normuje art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym polscy rezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zakres tego opodatkowania podlega ograniczeniom określonym przepisami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych pomiędzy Polską a krajem źródła przychodów. Zważywszy, że zgodnie z przepisami Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., przychód/dochód osiągany przez polskich rezydentów z tytułu udziału w N II L P nie podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, opodatkowanie tego dochodu powinno mieć miejsce z Polsce.

Zważywszy na brak uregulowań zasad opodatkowania zysku osiąganego przez polskich rezydentów z tytułu udziału w funduszach typu p e działających za granicą w formie spółek niemających osobowości prawnej, w polskich przepisach podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, przychód/dochód uzyskiwany z tytułu udziału w "N", powinno zakwalifikować się do przychodów z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych - oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. "N" nie będzie można zakwalifikować wprost do funduszy kapitałowych, o których mowa w art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"N" jest funduszem typu p e, który nie ma bezpośredniego odpowiednika w polskich przepisach podatkowych. Istota jego działalności polega na osiąganiu zysku w związku z zainwestowaniem zgromadzonego od wspólników kapitału w przedsięwzięcia/spółki, które po jakimś czasie Fundusz zbywa z zyskiem lub ze stratą Pomimo, iż fundusz typu p nie wydaje jednostek uczestnictwa, ani certyfikatów inwestycyjnych, rodzaj prowadzonej przez niego działalności, jak też źródło uzyskiwanego przez poszczególnych wspólników dochodu, niczym nie różni się od działalności/dochodu uzyskiwanego z tytułu udziału w funduszu kapitałowym w rozumieniu ustawy o podatku dochodoym od osób fizycznych. Powyższe okoliczności, a zwłaszcza analogiczny charakter inwestycji w fundusz p e do inwestycji w fundusz kapitałowy, nakazują stosowanie do funduszy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących funduszy kapitałowych.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy zasadne jest uznanie, iż dochód z tytułu udziału w "N" należy zakwalifikować do przychodów z tytułu udziałów kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 i art. 30a ust. 11 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym art. 30 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zważywszy, iż Wnioskodawca składa roczne zeznanie z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, dochody i kwoty zryczałtowanego podatku od dochodów uzyskanych w ciągu roku z tytułu udziału w "N" L P będzie on wykazywał w składanej za ten rok podatkowy deklaracji PIT36L, czyli zgodnie z art. 45 ust. 1a lit. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakiekolwiek inne rozwiązania wymagałyby bardzo trudnego w praktyce zastosowania zagranicznych metod ustalenia przychodów i kosztów do ustalenia wysokości polskich zobowiązań podatkowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie natomiast do art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy dotyczące nieograniczonego oraz ograniczonego obowiązku podatkowego - art. 3 ust. 1 i 1a, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Podatnikiem w myśl art. 7 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia przedsięwzięcia w formie spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

* kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (...),

* innych źródeł.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c, przy czym - według art. 5a pkt 14 - ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Z art. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546) wynika, że ustawa ta określa zasady tworzenia i działania funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności przez fundusze zagraniczne i i spółki zarządzające.

Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 9 ww. ustawy przez fundusz zagraniczny - rozumie się fundusz inwestycyjny otwarty lub spółkę inwestycyjną z siedzibą w państwie członkowskim prowadzące działalność zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe;

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Jest wspólnikiem w "N", spółce nie mającej osobowości prawnej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. "N" jest funduszem typu p e, którego działalność polega na inwestowaniu w spółki (przede wszystkim kapitałowe) w regionie Europy Środkowej, a zwłaszcza w Polsce. Wnioskodawca wskazał, że dochód osiągnięty przez niego, jako wspólnika spółki nie podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko wskazał, iż fundusz typu p e nie wydaje jednostek uczestnictwa, ani certyfikatów inwestycyjnych.

Tak więc, zgodnie z ww. przepisami "fundusz" - którego wspólnikiem jest Wnioskodawca nie jest funduszem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym dochód uzyskany przez Wnioskodawcę nie będzie dochodem z kapitałów pieniężnych.

Wśród źródeł przychodów ustawodawca wymienia w art. 10 ust. 1 pkt 9 - inne źródła.

W myśl art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zwrot "w szczególności" użyty w art. 20 ust. 1 ustawy oznacza, iż ustawodawca jedynie przykładowo wskazał, jakie przychody należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9. Katalog ten nie jest więc zamknięty. Oznacza to, że do "innych źródeł" należy zakwalifikować wszelkie przychody - w rozumieniu ustawy - których nie można zaliczyć do któregokolwiek z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 8 ustawy.

Osiągnięte przez Wnioskodawcę przychody/dochody należy więc zakwalifikować do tego źródła i opodatkować na zasadach ogólnych, zgodnie z treścią art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii mają zastosowanie postanowienia umowy między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).

Stosownie do treści art. 21 Konwencji z dnia 16 grudnia 1976 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840) części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Stosownie do treści art. 22 ust. 2 lit. a) Konwencji zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania, z zastrzeżeniem postanowień punktu b) niniejszego ustępu.

Natomiast w myśl pkt 2 lit. c) art. 22 ww. Konwencji jeżeli zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią przewiduje metodę wyłączenia z progresją (art. 22 ust. 2 lit. a) i c). Metoda ta na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym, została sprecyzowana w art. 27 ust. 8 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z brzmieniem art. w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1.

do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,

2.

ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3.

ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Natomiast stosownie do art. 45 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 7 i 8.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe regulacje prawne dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem spółki nie mającej osobowości prawnej z tytułu udziału w Funduszu - należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podlega on rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl