IPPB1/415-1356/13-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1356/13-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni ma miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W dniu 21 maja 2003 r., na mocy umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni nabyła na rynku wtórnym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (znajdującego się wtedy w zasobach Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej, której Wnioskodawczyni jest członkiem od 15 czerwca 1992 r., do chwili obecnej) wraz z prawami z nim związanymi, w szczególności z wkładem budowlanym, do majątku osobistego Wnioskodawczyni.

Następnie, w dniu 31 marca 2009 r., na mocy umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności lokalu sporządzonej w formie aktu notarialnego na wniosek Wnioskodawczyni, przekształcono ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (tekst jedn.: korytarze, piwnice w budynku, klatki schodowe, dachy i ściany budynku, instalacje wewnętrzne budynku: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, elektryczna, gazowa, centralnego ogrzewania i cieplej wody, telefoniczna, telewizji kablowej, internetu).

Przekształcenie to, tj. ustanowienie na rzecz Wnioskodawczyni prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego odbyło się w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), a w związku z tym nie wiązało się z żadną dodatkową opłatą wnoszoną przez Wnioskodawczynię do Spółdzielni, a Wnioskodawczyni poniosła jedynie koszty aktu notarialnego.

Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości sprzedać prawo odrębnej własności ww. lokalu mieszkalnego wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej. Planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej oraz zostanie dokonana - w opinii Wnioskodawczyni - po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, przyjmując, że nie powstanie w ten sposób przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje wprost kwestii związanych z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Liczne interpretacje indywidualne wydawane przez Ministra Finansów (np. sygn. IPPB4/415-791/09-2/MP z dn. 11 lutego 2010 r., sygn. IPTPB2/415-450/11-2/ASZ z dn. 14 października 2011 r.), traktują przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności, jako zmianę tylko formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego (władania/dysponowania lokalem mieszkalnym), za datę pierwotną jego nabycia przyjmując datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, z którymi to interpretacjami Wnioskodawczyni zgadza się.

Powyższą wykładnię w informacji telefonicznej w dniu 2 grudnia 2013 r. potwierdziła także pracownica Urzędu Skarbowego.

Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że interpretacje indywidualne prawa podatkowego, zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, wydawane są przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie i wywierają skutki prawne jedynie w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane (zainteresowanego), Wnioskodawczyni składa niniejszy wniosek by dysponować interpretacją indywidualną prawa podatkowego w swojej tj. Wnioskodawczyni sprawie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Które z przedstawionych zdarzeń:

* czy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które miało miejsce w roku 2003 r.,

* czy nabycie poprzez ustanowienie i przeniesienie na rzecz Wnioskodawczyni prawa odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej w wyniku przekształcenia ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), które miało miejsce w roku 2009,

stanowi nabycie lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego odnosi się okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

2. Jakie konsekwencje podatkowe poniesie Wnioskodawczyni w wyniku zamierzonej w przyszłości sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, równocześnie jednak przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przekształcono ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pól roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W sytuacji, w której nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a następnie ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu mieszkalnego (nieruchomości), od której liczy się bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy wskazać, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności, Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego - "Własność i inne prawa rzeczowe".

Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej, oznacza zatem tylko zmianę formy prawnej prawa do tego lokalu i nie stanowi zdarzenia prawnopodatkowego, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu udziału w nieruchomości wspólnej jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem.

W przedstawionym stanie faktycznym ustanowienie i przeniesienie prawa odrębnej własności na rzecz Wnioskodawczyni w 2009 r. w istocie było tylko przekształceniem formy prawnej władania rzeczą (dysponowania lokalem mieszkalnym) a nie nowym nabyciem.

Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy datę nabycia lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dlatego tez, w sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła w 2003 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a następnie w roku 2009 nastąpiło przekształcenie tego prawa w odrębną własność i przeniesienie własności tego lokalu na Wnioskodawczynię za datę nabycia lokalu, od której liczony jest pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli 2003 r.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, planowane zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, że:

1. Nabycie lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego odnosi się okres pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, jest nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które miało miejsce w roku 2003. Nie jest nim natomiast nabycie poprzez ustanowienie i przeniesienie na rzecz Wnioskodawczyni prawa odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej w wyniku późniejszego przekształcenia ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), które miało miejsce w roku 2009.

2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku w którym nastąpiło ustanowienie odrębnej własności tego lokalu i przeniesienie własności na Wnioskodawczynię A zatem planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego z przynależnym mu udziałem w nieruchomości wspólnej nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca 2003 r., w którym faktycznie nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Okoliczność, że w roku 2009 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności nie ma wpływu na faktyczną datę nabycia lokalu mieszkalnego A zatem w przypadku sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego z przynależnym mu udziałem w nieruchomości wspólnej Wnioskodawczyni nie będzie zobligowana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujące zamiany.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, stanowi źródło przychodu w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży tego lokalu, istotne znaczenie ma ustalenie daty jego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 21 maja 2003 r., Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 31 marca 2009 r., na mocy umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności lokalu sporządzonej w formie aktu notarialnego, na wniosek Wnioskodawczyni, przekształcono ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi: prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Przekształcenie to odbyło się w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości sprzedać prawo własności ww. lokalu mieszkalnego wraz z przypadającymi na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej, a planowana sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Wyjaśnić w tym miejscu należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - "Własność i inne prawa rzeczowe".

Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, niezbędną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W świetle powyższego, ustanowienie 31 marca 2009 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z przypadającym na ten lokal mieszkalny udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi: prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem tej nieruchomości.

Zatem, w rozpatrywanej sprawie, stwierdzić należy, że:

* nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które miało miejsce w roku 2003 r., sanowi nabycie lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego odnosi się okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie,

* sprzedaż w przyszłości przedmiotowego lokalu mieszkalnego z przynależnym mu udziałem w nieruchomości wspólnej, nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca 2003 r., w którym faktycznie nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołane przez Wnioskodawcę interpretacje dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl