IPPB1/415-1347/08-4/IF - Opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1347/08-4/IF Opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem (z dnia 11 lutego 2009 r., data wpływu 16 lutego 2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-1347/08-2/IF z dnia 30 stycznia 2009 r. (data nadania 30 stycznia 2009 r., data doręczenia 11 lutego 2009 r.) w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi od 15 listopada 1997 r. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni organizuje zgodnie z podpisanymi umowami ze zleceniodawcami szkolenia zatrudniając nauczycieli na umowy cywilno-prawne w zakresie ujętym w klasyfikacji działalności gospodarczej: 80.42.A - nauka języków obcych; 80.42.B - kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, nigdzie niesklasyfikowane.

Jednocześnie Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę jako nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta w dwóch uczelniach wyższych. W jednej jest zatrudniona od 1 stycznia 2008 r. na czas nieokreślony w ramach stosunku pracy - prowadziła oraz nadal prowadzi między innymi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów ekonomicznych. Przez cały 2008 r. i 2009 r. nie świadczyła i nie świadczy żadnych usług na rzecz tego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej. W drugiej uczelni Wnioskodawczyni została zatrudniona na umowę o pracę od 1 października 2008 r. do 30 września 2017 r. Na tej uczelni od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r. Wnioskodawczyni przeprowadziła w ramach umowy o dzieło wykłady oraz w ramach umowy zlecenia ćwiczenia z rachunkowości. Przychody z tych umów Wnioskodawczyni włączyła w przychody ze swojej działalności gospodarczej. Od 1 lipca 2008 r. oraz przez cały 2009 r. nie świadczyła i nie świadczy na rzecz tej uczelni usług w ramach swojej działalności.

Umowa o pracę określa następujące obowiązki:

1.

kształcenie i wychowywanie studentów oraz innych uczestników studiów prowadzonych przez Akademię,

2.

uczestniczenie w pracach organizacyjnych,

3.

podnoszenie kwalifikacji zawodowych, rozwijanie twórczości naukowej oraz prowadzenie badań naukowych.

Wnioskodawczyni dodaje, iż w 2007 r. rozliczała się z działalności gospodarczej według podatku liniowego, natomiast w 2008 r. rozliczała się z umów o pracę i z działalności gospodarczej według skali podatkowej, zgodnie ze złożonym w styczniu 2008 r. oświadczeniem o wyborze opodatkowania według tej skali.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w 2009 r. Wnioskodawczyni może rozliczać się z działalności gospodarczej podatkiem liniowym...

Zdaniem Wnioskodawczyni ze względu na zakres obowiązków w ramach umów o pracę i wykonanych umów zlecenia i umów o dzieło na rzecz uczelni, w stosunku do zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, ma ona prawo w 2009 r. rozliczać się z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Stosownie do art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi od 15 listopada 1997 r. jednoosobową działalność gospodarczą - organizuje zgodnie z podpisanymi umowami ze zleceniodawcami szkolenia zatrudniając nauczycieli na umowy cywilno-prawne. Jednocześnie Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę jako nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta w dwóch uczelniach wyższych. W jednej jest zatrudniona od 1 stycznia 2008 r. na czas nieokreślony w ramach stosunku pracy. W drugiej uczelni Wnioskodawczyni została zatrudniona na umowę o pracę od 1 października 2008 r. do 30 września 2017 r. i na tej uczelni od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r. Wnioskodawczyni przeprowadziła w ramach umowy o dzieło wykłady oraz w ramach umowy zlecenia ćwiczenia z rachunkowości - przychody z tych umów Wnioskodawczyni włączyła w przychody ze swojej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie należy stwierdzić, iż w roku poprzedzającym rok podatkowy czyli w 2008, Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej świadczyła usługi na rzecz obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które wykonywała w ramach stosunku pracy. Niemożliwe jest zatem opodatkowanie działalności w 2009 r. podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl