IPPB1/415-131/08-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-131/08-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uprawnienia do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uprawnienia do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będący podatnikiem podatku od osób fizycznych, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych w zakresie nowych inwestycji na rynku nieruchomości. Wnioskodawca korzysta z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca planuje świadczyć wskazane wyżej usługi na rzecz spółki X Sp. z o.o., w której pełni funkcję prezesa zarządu na mocy uchwały wspólników od 2006 r. 100% udziałów spółki X Sp. z o.o. należy do spółki X S.A., w której Wnioskodawca pełni funkcję prezesa zarządu, za co otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę.

W lutym 2007 r. X S.A. podwyższyła kapitał zakładowy spółki X sp. z o.o., pokrywając go aportem postaci zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa. Transakcja aportu obejmowała m.in. przeniesienie nieruchomości komercyjnych na wynajem. Ponadto do spółki X Sp. z o.o. przeniesiono czworo z sześciorga pracowników zatrudnionych w spółce X S.A.

Wnioskodawca pozostał pracownikiem spółki X S.A. W spółce X Sp. z o.o. objął stanowisko prezesa zarządu na podstawie uchwały wspólników. W X S.A. pozostała część przedsiębiorstwa, na które składają się w szczególności aktywa finansowe oraz zarządzanie nimi, a także dwóch pracowników w tym Wnioskodawca. Usługi doradztwa świadczone w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy dotyczą doradztwa co do nowych i planowanych inwestycji w nieruchomościach. Zakres świadczonych usług doradczych nie będzie pokrywał się z zakresem pełnionych przez niego obowiązków prezesa zarządu zarówno w spółce X Sp. z o.o., jak również X S.A. (zarząd istniejącymi nieruchomościami).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym, Wnioskodawca będzie uprawniony do opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług doradczych w zakresie nowych inwestycji na rynku nieruchomości na rzecz spółki X Sp. z o.o. podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Art. 9a ust. 3 wprowadza ograniczenie w postaci świadczenia stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zgodnie z wymienionym przepisem, jeżeli podatnik dokonał wyboru sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c i uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy tub wykonywał bądź też wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, to wówczas traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób wskazany w art. 30c. Wnioskodawca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej świadczy usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego na rynku nieruchomości. Zakres jogo usług spełnia wymogi określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności stanowią odrębne źródło przychodów określone w art. 14 wspomnianej ustawy. Konsekwentnie przychody z tytułu działalności gospodarczej stanowią odrębne źródło przychodów i nie pokrywają się z przychodami osiąganymi przez podatnika z tytułu pełnienia funkcji prezesa w spółce X Sp. z o.o. W spółce X sp. z o.o. Wnioskodawca pełni funkcję prezesa zarządu na podstawie powołania uchwałą wspólników. Wspomniany przepis 9a ust. 3 wyraźnie stanowi, iż z możliwości opodatkowania według art. 30c, wyłączone są osoby świadczące usługi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Nie ulega zatem wątpliwości, że Wnioskodawca nie spełnia negatywnych przesłanek zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonywana przez Wnioskodawcę funkcja prezesa zarządu odbywa się na podstawie aktu powołania i osiągane na tej podstawie ewentualne przychody, mają charakter przychodów z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko wyraził również naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów. Postanowieniem z dnia 19 czerwca 2007 r. (sygn. 1438/DF2/1415-28/130/07/AZ). Z uwagi na to, że Wnioskodawca świadczyć będzie usługi dla podmiotu, który nie był i nie jest jego pracodawcą, to zdaniem Wnioskodawcy nie zachodzą okoliczności, o których mowa wart. 9a ust. 3.

Zdaniem Wnioskodawcy fakt powiązań kapitałowych spółki X S.A., w której Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz X Sp. z o.o. również nie ma znaczenia dla przedmiotowej sprawy. Spółki stanowią bowiem dwa odrębne podmioty prawne, wpisane w KRS pod różnymi numerami, posiadające odrębne organy i siedziby. W lutym 2007 r. spółka X Sp. z o.o. została wyposażona w zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wnioskodawca nie został przeniesiony do spółki X Sp. z o.o., lecz nadal na podstawie umowy o pracę pełni funkcję prezesa zarządu w spółce X S.A. Wnioskodawca oddzielnie sprawuje funkcję prezesa zarządu w X Sp. z o.o., na którą został powołany uchwałą wspólników oraz zamierza oddzielnie prowadzić działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu na rzecz spółki usług doradczych. Konsekwentnie nie zachodzą okoliczności określone w art. 9a ust. 3 (wyłączającej możliwość zastosowania opodatkowania liniowego). W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy okoliczność związania Wnioskodawcy stosunkiem pracy z X S.A. nie ma wpływu na możliwość wyboru sposobu opodatkowania określonych w art. 30c, tj. zastosowania 19% stawki liniowej do dochodów z usług doradczych w zakresie nowych inwestycji w nieruchomościach świadczonych na rzecz X Sp. z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzeXlarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl