IPPB1/415-1296/13-5/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1296/13-5/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) oraz uzupełnieniu wniosku z dnia 26. marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-1296/13-3/EC z dnia 18 marca 2014 r. (data nadania 18 marca 2014 r., data doręczenia 21 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzowania znaków towarowych stanowiących przedmiot prawa autorskiego oraz ustalenia ich wartości początkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzowania znaków towarowych stanowiących przedmiot prawa autorskiego oraz ustalenia ich wartości początkowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), która rozważa nabycie w drodze aportu praw do znaku towarowego. Nabycie praw do znaków nastąpi w drodze aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa od innej spółki komandytowej (SK), której Wnioskodawca również jest Wspólnikiem. Prawa do znaków zostaną wniesione przez spółkę komandytową - (SK) w ramach Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa. Wspólnikami spółki komandytowej (SK) wnoszącej aport są osoby fizyczne (m.in. Wnioskodawca) i osoba prawna (sp. zoo). Nabywane przez SKA znaki towarowe nie zostały zarejestrowane w polskim Urzędzie Patentowym ani w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (dalej również jako "OHIM"), zostały zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym, niemniej na moment aportu nie będą one zarejestrowane, ponadto niektóre z wnoszonych znaków, nie zostały ani zgłoszone ani zarejestrowanych. Przedmiot aportu jest wykorzystywany przez spółkę wnoszącą aport w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Znak towarowy nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w SK i tym samym nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego znaku towarowego.

Pismem z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek wskazując, że zgodnie z postanowieniami zawartymi w statucie spółki, jej pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r.

Mając powyższe na uwadze w oparciu o art. 4 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387) w zakresie uzyskanych przez podatnika przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce stosuje przepisy dotychczasowe tj. sprzed wejścia niniejszej ustawy w życie. Ponadto podatnik wskazuje, iż przedmiotowa spółka komandytowo-akcyjna powstała przed wejściem w życie art. 4 ust. 2 wskazanej powyżej ustawy i nie dokonywano zmiany roku obrotowego spółki.

Wnioskodawca pismem z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie, doprecyzował opis zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, że:

* podatnik w spółce komandytowo-akcyjnej ma status akcjonariusza,

* wkład niepieniężny (aport) zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w skład którego wchodzą znaki towarowe) do spółki komandytowo-akcyjnej nastąpił w 2013 r.,

* przedmiot aportu stanowi znak towarowy będący autorskim prawem majątkowym w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Ponadto Wnioskodawca wskazał, ze zgodnie ze statutem spółki komandytowo-akcyjnej, pierwszy rok obrotowy spółki kończy się dnia 31 grudnia 2014 r.

Spółka komandytowo-akcyjna została zawiązana dnia 30 października 2013 r. (wpisanie spółki do KRS nastąpiło w dniu 19 listopada 2013 r.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy nabyte w drodze aportu niezarejestrowane znaki towarowe podlegają amortyzacji w księgach Spółki komandytowo-akcyjnej jako autorskie prawa majątkowe.

2. Jak należy ustalić wartość początkową stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych wnoszonych aportem niezarejestrowanych znaków towarowych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm., dalej "upa"), przedmiotem prawa autorskiego jest utwór rozumiany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia sposobu wyrażenia.

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 upa). Jednocześnie na podstawie art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej "pwp"), znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż niezarejestrowany znak towarowy, o którym mowa w przepisach pwp, może stanowić utwór, w odniesieniu do którego przysługują prawa ochronne wynikające z przepisów upa niezależnie od objęcia lub nieobjęcia ich ochroną wynikającą z rejestracji w Urzędzie Patentowym (tak też J. Barta "System Prawa Prywatnego. Tom 1 3. Prawo autorskie", Warszawa 2008, s. 27-28).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, do spółki komandytowo-akcyjnej tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wniesione znaki towarowe, które są w ogóle niezgłoszone lub są zgłoszone, ale niezarejestrowane w urzędzie patentowym stanowiące zbiór określonych elementów słowno-graficznych. Znaki zostaną wniesione w ramach zorganizowanej część przedsiębiorstwa.

Stosownie do treści art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania;

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.)

7.

wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jak wynika z cytowanego unormowania, podlegającymi amortyzacji wartościami niematerialnymi i prawnymi są autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, które spełniają następujące warunki:

* zostały nabyte,

* nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywany okres ich używania przekracza rok,

* są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawa, o których mowa w art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normuje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (zwanej dalej upa). W myśl art. 1 ust. 1 i 2 upa, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem tego prawa są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną (art. 1 ust. 3 ww. ustawy). Ochrona przewidziana przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności (art. 1 ust. 4 ww. ustawy).

Odnosząc powyższe do przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro znak towarowy, stanowi przedmiot prawa autorskiego, jest on utworem w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i dokonano jego skutecznego wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, prawo to zostanie nabyte przez spółkę osobową.

W takiej sytuacji prawo to może zostać uznane za podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną, o której mowa w art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli:

* będzie nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywany okres jego używania będzie przekraczał rok,

* będzie wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spółkę osobową albo oddane przez nią do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze fakt, iż SKA skutecznie nabędzie w drodze aportu majątkowe prawa autorskie do niezarejestrowanego znaku towarowego oraz okoliczności, że znak towarowy stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i SKA będzie przysługiwało pełne autorskie prawo majątkowe oraz, że znak towarowy wykorzystywany jest na potrzeby związane z działalnością, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowy znak towarowy stanowi wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji w rozumieniu art. 22b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., a Wnioskodawca jest uprawniony do dokonywania i uznania za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w tym zakresie proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Zarejestrowanie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, pozostaje bez wpływu na powyższe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę.

Stanowisko uznające prawidłowość amortyzacji niezarejestrowanego znaku towarowego, stanowiącego jednocześnie utwór w rozumieniu przepisów o prawach autorskich zostało potwierdzone w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych z upoważnienia Ministra Finansów (m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 października 2012 r. nr IPPB3/423-518/12-2/PK1 oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 listopada 2012 r. nr IBPBI/1/415-1022/12/AB).

Ad. 2

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

a.

wartość początkową, od której dokonywane byty odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

b.

wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,

c.

wartość określoną zgodnie z art. 19 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie.

W przypadku wniesienia przez spółkę komandytową aportem w ramach Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa praw do niezarejestrowanych znaków towarowych jako prawa autorskiego wartość początkową należy ustalić zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. b u.p.d.o.f., wniesione znaki nie będą bowiem amortyzowane przez spółkę wnoszącą Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa.

Wartość początkową wniesionych aportem składników majątku, które we wniesionym przedsiębiorstwie nie stanowiły środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych, lecz stanowią takie środki lub wartości w spółce nabywającej, należy ustalić zgodnie z cyt. art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. b u.p.d.o.f. tj., w wysokości wydatków poniesionych na ich nabycie lub wytworzenie przez podmiot wnoszący aport, o ile nie zostały one już wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie. W przypadku praw do znaków niezarejestrowanych wytworzonych przez spółkę wnoszącą aport wartość początkową należy ustalić jako wydatki poniesione na wytworzenie znaku np. wydatki jakie zostały poniesione przez spółkę na rzecz osób trzecich za przygotowanie projektu znaku i przeniesienie praw autorskich do zaprojektowanego znaku.

Podsumowując, należy uznać, że w sytuacji wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w tym prawa do niezarejestrowanych znaków towarowych, ich wartość początkową należy ustalić na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. b u.p.d.o.f., tj. w wysokości wydatków na nabycie lub wytworzenie tych składników. Z uwagi na fakt, że wnoszone aportem znaki zostaną wytworzone we własnym zakresie przez spółkę wnoszącą, gdzie na koszty wytworzenia możliwe do ustalenia w oparciu o zawarte umowy składają się kwoty zapłacone osobom trzecim za przygotowanie projektu znaku i przeniesienie praw autorskich do zaprojektowanego znaku, należy zatem uznać iż wartość początkową znaków będą stanowiły te wydatki tj. za zaprojektowanie i przeniesienie praw autorskich do znaku. Od tak ustalonej wartości początkowej niezarejestrowanych znaków ujętych w ewidencji WNiP SKA jako prawa autorskie dla celów podatkowych będą mogły być dokonywane odpisy amortyzacyjne ujmowane w wyniku podatkowym wspólników proporcjonalnie do udziału w zysku w tym Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy przy tym zastrzec, że istotę interpretacji indywidualnej stanowi ocena stanowiska wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (art. 14b i art. 14c Ordynacji podatkowej). W analizowanym przypadku, z uwagi na treść postawionego pytania, elementem stanu faktycznego wskazanym przez Wnioskodawcę jest okoliczność, że niezarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy stanowi przedmiot prawa autorskiego. Wobec powyższego, tutejszy organ ocenił, czy niezarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy będący przedmiotem prawa autorskiego może zostać uznany za wartość niematerialną i prawną, o której mowa w art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest natomiast kwestia uznania niezarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego za przedmiot autorskiego prawa majątkowego. Co więcej, zagadnienie to jako nieregulowane przepisami prawa podatkowego, nie mogłoby stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej z uwagi na treść art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Końcowo zaznaczyć należy, że ocenie podlegało stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zadanych pytań i przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie zaznacza się, że dokonując weryfikacji prawidłowości zajętego przez Wnioskodawcę stanowiska tut. Organ nie odniósł się do kwestii dotyczących możliwości uznania przez Wnioskodawcę za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych proporcjonalnie do jego udziału w zysku, albowiem zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl