IPPB1/415-1277/14-2/MT - PIT w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez spółkę cywilną nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1277/14-2/MT PIT w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez spółkę cywilną nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2014 r. (data wpływu 17 listopada 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez spółkę cywilną nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez spółkę cywilną nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

I. Wnioskodawca jest osobą fizyczną z miejscem zamieszkania w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku PIT w Polsce ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca wraz ze swoim bratem - osobą fizyczną z miejscem zamieszkania w Polsce ("Wspólnik Wnioskodawcy"), są jedynymi wspólnikami spółki cywilnej z siedzibą w Polsce ("Spółka Cywilna"). Spółka Cywilna jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT.

II. Umowa Spółki Cywilnej została zawarta między Wnioskodawcą i Wspólnikiem Wnioskodawcy w dniu 5 maja 2014 r. Przewiduje ona, iż udział w zyskach i stratach jest równy dla Wnioskodawcy oraz Wspólnika Wnioskodawcy (tekst jedn.: po 50%). Przedmiotem działalności Spółki Cywilnej są m.in.:

i. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

ii. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

iii. rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę,

iv. wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych oraz

v. wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych.

III. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim. Małżonka Wnioskodawcy posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT ("Małżonka Wnioskodawcy"). Pomiędzy Wnioskodawcą a Małżonką Wnioskodawcy istniał w momencie nabycia Gruntów oraz nadal istnieje - ustawowy ustrój majątkowy (wspólność majątkowa).

IV. W dniu 12 lipca 2012 r. oraz w dniu 9 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca (wraz z Małżonką Wnioskodawcy), a także Wspólnik Wnioskodawcy (wraz ze swoją małżonką) nabyli, w formie aktu notarialnego, na współwłasność w udziałach po 1/2 części każdemu z małżeństw (oraz na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) następujące grunty ("Grunty"):

i. niezabudowaną działkę gruntu o nr ewidencyjnym 115 o obszarze 0,0439 ha,

ii. niezabudowaną działkę gruntu o nr ewidencyjnym 116 o obszarze 0,0461 ha,

iii. niezabudowane działki gruntu o nr ewidencyjnym: 3/2, 44/7 o łącznym obszarze 0,0169 ha,

iv. niezabudowaną działkę gruntu o nr ewidencyjnym 21/22 o obszarze 0,1712 ha, oraz

v. niezabudowaną działkę gruntu o nr ewidencyjnym 46/8 o obszarze 0,0008 ha.

V. W dniu 20 marca 2014 r. Prezydent miasta wydał decyzję nr 35/2014, w której zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę Wnioskodawcy oraz Wspólnikowi Wnioskodawcy zespołu budynków, głównie domów mieszkalnych, zaprojektowanych na Gruntach ("Domy Mieszkalne").

VI. Obecnie, planowane jest wniesienie przez Wnioskodawcę (oraz Małżonkę Wnioskodawcy) a także przez Wspólnika Wnioskodawcy (oraz jego małżonkę) Gruntów jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Cywilnej. Grunty te będą wykorzystane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę Cywilną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Gruntów do Spółki Cywilnej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia (sprzedaży) wybudowanych Domów Mieszkalnych przez Spółkę Cywilną na Gruntach, kosztem uzyskania przychodu - przypadającym na Wnioskodawcę - będzie m.in. koszt nabycia Gruntów przez oboje małżonków (tekst jedn.: przez Wnioskodawcę oraz Małżonkę Wnioskodawcy).

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2. W zakresie pytania nr 1 została wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy:

ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia (sprzedaży) wybudowanych Domów Mieszkalnych przez Spółkę Cywilną na Gruntach, kosztem uzyskania przychodu - przypadającym na Wnioskodawcę - będzie m.in. koszt nabycia Gruntów przez oboje małżonków (tekst jedn.: przez Wnioskodawcę oraz Małżonkę Wnioskodawcy).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23."

Jak stanowi art. 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT "w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się (...) 2) wartość poniesionych wydatków na nabycie (...) przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki

W świetle przepisów k.r.o., z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 1 k.r.o.). Jak natomiast stanowi art. 35 k.r.o. "w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku." Art. 43 § 1 k.r.o. stanowi, iż "oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym."

Jak zostało wskazano w stanie faktycznym we Wniosku, w dniu 12 lipca 2012 r. oraz w dniu 9 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca (wraz z Małżonką Wnioskodawcy) a także Wspólnik Wnioskodawcy (wraz ze swoją małżonką) nabyli, w formie aktu notarialnego, na współwłasność w udziałach po 1/2 części każdemu z małżeństw (oraz na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) Grunty.

Koszty poniesione przez małżonków (tekst jedn.: przez Wnioskodawcę oraz Małżonkę Wnioskodawcy) na nabycie Gruntów przed ich wniesieniem jako wkładów niepieniężnych (aportu) do Spółki Cywilnej, njeujęte w ciężar kosztów uzyskania przychodów w podatku PIT mogą być ujęte w ciężar kosztów uzyskania przychodów w podatku PIT przez wspólników Spółki Cywilnej (w odpowiedniej proporcji) - w momencie uzyskania przychodów, tj. odpłatnego zbycia (sprzedaży) Domów Mieszkalnych wybudowanych na Gruntach przez Spółkę Cywilną. Wobec konstrukcji prawnej - ustawowej wspólności majątkowej, koszt nabycia Gruntów nie może być dzielony na małżonków. Grunty te bowiem zostały nabyte na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl