IPPB1/415-127/07-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-127/07-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 25 maja 1993 r. nabył Pan na współwłasność działkę we wsi X (gm. Y). Transakcja została potwierdzona umową sprzedaży sporządzoną w formie aktu notarialnego z dnia 25 maja 1993 r.

Aktem notarialnym z dnia 1 grudnia 2004 r. w drodze umowy zniesienia współwłasności dokonane zostało nieodpłatne zniesienia współwłasności, bez jakichkolwiek spłat i dopłat. Aktualnie zamierza Pan wraz z małżonką dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż w 2007 r. nabytej przez wnioskodawcę w dniu 25 maja 1993 r. połowy działki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy sprzedaż w 2007 r. nabytej w dniu 1 grudnia 2004 r. drugiej połowy działki w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.

3.

Czy po dokonaniu sprzedaży wnioskodawca wraz z małżonką ma obowiązek złożyć deklarację PIT-23.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości po dniu 1 stycznia 2007 r., po upływie 5 lat od ich nabycia nie podlega opodatkowaniu. Sprzedaż nabytej przez wnioskodawcę w dniu 25 maja 1993 r. połowy działki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś sprzedaż nabytej w dniu 1 grudnia 2004 r. drugiej połowy działki w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności (darowizny) jest również zwolniona od 10% podatku dochodowego od przychodu. Zniesienie współwłasności dokonane zostało nieodpłatnie (podatek od spadków i darowizn pobrany został przez notariusza), a darowizna zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego to bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) -przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r., do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy.

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (art. 28 ust. 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotową nieruchomość nabył Pan w następujący sposób: #189; część nieruchomości nabył Pan na podstawie umowy sprzedaży z 1993 r., natomiast pozostałą #189; część na podstawie umowy zniesienia współwłasności z 2004 r. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat.

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynikało, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Stosownie do powołanego wyżej przepisu przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze zniesienia współwłasności, gdyż czynność ta w niektórych przypadkach może stanowić odrębną formę nabycia.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.

Z zaprezentowanego przez Pana opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w wyniku zniesienia współwłasności zwiększy się Pana udział w przedmiotowej nieruchomości, gdyż stanie się Pan faktycznie jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Tym samym przy dokonywaniu przedmiotowego zniesienia współwłasności wystąpi przysporzenie majątku ponad posiadany udział przed zniesieniem współwłasności co oznacza, iż dla części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności tj. 1 grudnia 2004 r. Wobec powyższego dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego bieg terminu pięcioletniego dla części udziału nieruchomości ponad udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. od końca 2004 r..

Reasumując należy stwierdzić, iż odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1993 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem ze sprzedaży nieruchomości, gdyż zostanie dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału. Natomiast uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu w drodze zniesienia współwłasności będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nie wydatkuje go Pan w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży, na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ww. ustawy.

W terminie płatności podatku tj. w ciągu 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia jest Pan obowiązany wraz z małżonką złożyć deklarację PIT-23.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl