IPPB1/415-1156/08-2/JB - Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy agencyjnej na rzecz kancelarii prawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1156/08-2/JB Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy agencyjnej na rzecz kancelarii prawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 8 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni obecnie przebywa na emeryturze, ale z uwagi na jej wysokość pragnie zwiększyć swój dochód prowadząc działalność gospodarczą. Działalność tą pragnie rozpocząć jeszcze w tym r.

W ramach przewidywanej działalności planuje sprzedawać nowym. artykuły motoryzacyjne:

1.

Kosmetyki samochodowe.

2.

Płyny chłodzące i eksploatacyjne do samochodów.

3.

Żarówki samochodowe.

4.

Pióra wycieraczek samochodowych.

5.

Świece zapłonowe do samochodów.

6.

Oleje samochodowe (silnikowe, przekładniowe).

7.

Filtry oleju, powietrza, paliwa do samochodów.

W ramach przewidywanej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni planuje również:

8.

Prowadzić działalność na podstawie umowy agencyjnej zawartej z kancelarią prawną w celu odpłatnego zawierania umów w imieniu tej kancelarii w zakresie dochodzenia przez kancelarię prawną roszczeń osób fizycznych i prawnych.

Strona wskazuje, że w przedmiotowej sprawie zwróciła się pisemnie do Ośrodka Standartów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, gdzie poinformowano ją, że wymienione przez stronę usługi mieszczą się w następujących grupowaniach:

PKWiU

50.30.22-00.00

Usługi w zakresie handlu detalicznego pozostałymi częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

PKD2004

50.30.B

PKD2007

45.32.Z

PKWiU

50.50.10-00.00

Usługi w zakresie handlu detalicznego paliwami do pojazdów samochodowych.

PKD2004

50.50.Z

PKD2007

47.30.Z

PKWiU

52.48.31-00.10

Usługi w zakresie handlu detalicznego środkami czyszczącymi i polerującymi.

PKD2004

52.48.G

PKD2007

47.78.Z

PKWiU

67.13

Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzieindziej niesklasyfikowane.

PKD2004

67.13.Z

PKD2007

66.19.Z

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z ww. zakresem przewidywanej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie mogła być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jakie stawki należy zastosować dla poszczególnych grupowań.

2.

Czy Wnioskodawczyni będzie musiała rejestrować sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej.

Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek Pani w zakresie pytania drugiego zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawczyni po zapoznaniu się z załącznikiem Nr 2 do Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm. oraz rozporządzeniem Ministra Finansów Dz. U. Nr 113 poz. 720 uważa, że prowadząc działalność gospodarczą w podanym zakresie może ona być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e powołanej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy.

Natomiast zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. brzmieniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Artykuł 4 ust. 1 pkt 5a ustawy definiuje pojęcie - towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

A zatem wskazać należy, iż generalnie przychody z handlu nie stanowią podstawy do wyłączenia z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wyłączeniu podlegają wyłącznie przychody z handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Skoro wyłączeniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, podlega cała grupa wyrobów mieszcząca się w określeniu o charakterze ogólnym "części i akcesoria do pojazdów mechanicznych", to mieszczące się w tej grupie pojazdy samochodowe, oraz części zamienne i akcesoria do tych pojazdów - również podlegają przedmiotowemu wyłączeniu z opodatkowania w formie zryczałtowanej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą polegającą między innymi na handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Poza tym będzie ona również świadczyła usługi na podstawie umowy agencyjnej zawartej z kancelarią prawną w celu odpłatnego zawierania umów w imieniu tej kancelarii w zakresie dochodzenia przez kancelarię prawną roszczeń osób fizycznych i prawnych. Strona pragnie się rozliczać w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym.

Analizując powyższe wskazać należy, iż wymienione przez Wnioskodawczynię artykuły motoryzacyjne, które ma zamiar sprzedawać w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej bez wątpienia stanowią zarówno części, jak i akcesoria do pojazdów mechanicznych (tj. płyny chłodzące do samochodów, żarówki samochodowe, świece zapłonowe do samochodów itd.).

A zatem, skoro Wnioskodawczyni ma zamiar uzyskiwać przychody z tytułu sprzedaży ww. artykułów uznać należy, iż nie może ich opodatkowywać w sposób zryczałtowany.

W ramach działalności gospodarczej będzie Pani świadczyła również usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 67.13 "Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Podkreślić w tym miejscu należy, że świadczenie usług pomocniczych związanych z pośrednictwem finansowym również wyłącza podatnika z możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Usługi te zostały bowiem wymienione przez ustawodawcę w załączniku Nr 2 do cytowanej powyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w poz. 8 - sekcja J - Usługi pośrednictwa finansowego.

Reasumując, mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, uznać należy, że skoro Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała przychody ze sprzedaży części i akcesorii do pojazdów mechanicznych oraz będzie uzyskiwała przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz kancelarii prawnej w celu odpłatnego zawierania umów w imieniu tej kancelarii, nie może dokonać wyboru sposobu opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie dotyczące stawek dla poszczególnych usług świadczonych przez Wnioskodawczynię należy uznać za bezprzedmiotowe.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl