IPPB1/415-1146/13-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1146/13-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 4 kwietnia 2007 r. Wnioskodawca wspólnie z małżonkiem nabył do majątku prywatnego objętego wspólnością ustawową nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość została nabyta w celach mieszkalnych, a Wnioskodawca wraz z małżonkiem nie byli uprawnieni do odliczenia VAT z tytułu nabycia Nieruchomości.

Następnie Wnioskodawca wraz z małżonkiem zdecydowali, że Nieruchomość będzie wykorzystywana przez małżonka w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W związku z powyższym, nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych małżonka i podlegała amortyzacji dla celów podatkowych.

Od 2007 r. Nieruchomość była wynajmowana na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej przez małżonka Wnioskodawcy działalności gospodarczej. W ciągu ostatnich 2 lat nie dokonywano remontów Nieruchomości przekraczających 30% jej wartości początkowej.

W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z małżonkiem planują dokonać sprzedaży nieruchomości. Przed dokonaniem sprzedaży nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych i będzie przeniesiona do majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonka. Co oznacza, że sprzedaż nieruchomości zostanie dokonana z majątku prywatnego Wnioskodawcy i jego małżonka.

W związku z planowaną sprzedażą Nieruchomości, w dniu 7 października została podpisana umowa przedwstępna i jednocześnie Wnioskodawca wraz z małżonką otrzymali zadatek od potencjalnego kupca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości wykorzystywanej uprzednio w działalności gospodarczej małżonka nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.,) ze względu na fakt, że nieruchomość zostanie zbyta po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

2. Czy planowana sprzedaż udziału w nieruchomości przez Wnioskodawcę i jego małżonka będzie podlegać opodatkowaniu VAT na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.,).

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w Nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT ze względu na fakt, że Nieruchomość zostanie zbyta po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

UZASADNIENIE stanowiska dotyczącego pytania 1

A.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Oznacza to, że w świetle ustawy o PIT, sprzedaż składników majątkowych (m.in. środków trwałych) wykorzystywanych przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej i ujętych w ewidencji środków trwałych, co do zasady traktowana jest jako przychód z działalności gospodarczej.

Jednakże należy podkreślić, że art. 14 ust. 2c ustawy o PIT wyłącza ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza m.in. przychody z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego oraz gruntu związanego z tym budynkiem, wskazując przy tym, że w omawianym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 30e ustawy o PIT.

W konsekwencji, przychód z tytułu odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego wraz z gruntem związanym z tym budynkiem, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej także w sytuacji, gdy budynek ten wykorzystywany był w prowadzonej działalności gospodarczej.

B.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wskazuje, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty PIT. W konsekwencji, sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej nie będzie rodziła obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, wyżej powołanych przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 co do zasady nie stosuje się do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Należy jednak podkreślić, że w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, który wyłącza zastosowanie przepisów art. 10 ust. 2 pkt 3 w pewnych przypadkach. Przywołane przepisy art. 10 ust. 3 ustawy o PIT wprost wskazują, że przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 (wyłączające z opodatkowania zbycie nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie), mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych uprzednio na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku oraz gruntu lub udziału w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem.

Oznacza to, że regulacje zawarte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT będą miały zastosowanie do sprzedaży m.in. budynku mieszkalnego oraz gruntu związanego z tym budynkiem, który był wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

W konsekwencji, sprzedaż udziału w Nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia tej nieruchomości nie będzie rodziła obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT po stronie Wnioskodawcy.

C.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że stanowisko zaprezentowane w niniejszym wniosku, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, przykładowo:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 kwietnia 2013 r. (nr IPTPB1/415-59/13-2/KO);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2013 r. (nr IPPB1/415-1368/12-2/ES);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2012 r. (nr IPPB1/415-833/12-5/IF);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 maja 2012 r. (nr ILPB1/415-178/12-2/AMN);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 listopada 2011 r. (nr IBPBI/1/415-831/11/AP);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2010 r. (nr ILPB1/415-564/10-2/TW).

Mając na względzie powyższe, sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w Nieruchomości nie będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty PIT z uwagi na fakt, że przedmiotem sprzedaży będzie budynek mieszkalny wraz z gruntem, a jego sprzedaż będzie miała miejsce po upływie pięciu lat od końca roku, w którym doszło do nabycia nieruchomości,

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl