IPPB1/415-1119/10-5/KS - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1119/10-5/KS Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2010 r. (data wpływu 16 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 marca 2011 r. (data wpływu 17 marca 2011 r.) oraz pismem dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-1119/10-2/KS z dnia 28 lutego 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu zamierzonej sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2005 r. ze środków własnych, Wnioskodawca wspólnie z żoną nabyli działkę gruntu. Na działce wybudowali dom mieszkalny jednorodzinny, oddany do użytkowania w sierpniu 2009 r. Również on jest współwłasnością małżeńską, został wybudowany ze środków własnych i z kredytu. W trakcie budowy nie był odliczany podatek VAT wynikający z faktur.

Sytuacja życiowa zmusiła Wnioskodawcę i jego żonę do podjęcia decyzji o wynajęciu tego domu, zanim zdążyli w nim zamieszkać i zameldować się. We wrześniu 2009 r. dom został wynajęty firmie, na cele biurowe. Najem rozliczany jest w ramach działalności gospodarczej, która prowadzona jest przez Wnioskodawcę jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Na najemcę wystawia faktury od września 2009 r., budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w grudniu 2009 r.

Dodatkowo, już po oddaniu budynku do używania, zostały poniesione na dom wydatki o charakterze remontowym, w związku z którymi był odliczany podatek VAT naliczony. Wartość tych wydatków nie przekroczyła 2% wartości początkowej budynku, po jakiej został przyjęty do ewidencji środków trwałych.

Małżonkowie nie wykluczają, że w 2011 r. będą chcieli sprzedać budynek.

Pismem z dnia 14 marca 2011 r. (data wpływu 17 marca 2011 r.) oraz pismem z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28 lutego 2011 r. Nr IPPB1/415-1082/10-2/KS Wnioskodawca uzupełnił przedstawione zdarzenie przyszłe informując, iż:

* nieruchomość (działka gruntu) została zakupiona w dniu 29 grudnia 2005 r., w umowie kupna, w akcie notarialnym, została opisana jako współwłasność małżeńska,

* grunt i budynek na nim się znajdujący, stanowią współwłasność małżeńską Wnioskodawcy i jego małżonki (Jarosława i Sylwii Z.),

* nabycie i prawo własności przedmiotowej nieruchomości potwierdzają: notarialna umowa kupna nieruchomości z dnia 29 grudnia 2005 r., księga wieczysta nieruchomości prowadzona przez Sąd Rejonowy dla W.

* przedmiotowy budynek, mogący stanowić przedmiot sprzedaży, został zaprojektowany, wybudowany i uzyskał pozwolenie na użytkowanie jako budynek mieszkalny i jako taki będzie sprzedany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, zaistnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze zbyciem budynku.

2.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym transakcja sprzedaży będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie oznaczone nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany ze zbycia budynku w 2011 r. nie będzie objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po pierwsze dlatego, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli następuje ono przed upływem 5 lat; licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku zaś, gdy budynek nie stanowi odrębnej od gruntu nieruchomości, pięcioletni okres po jakim przychód nie podlega opodatkowaniu, liczony jest od daty nabycia gruntu. Do nabycia gruntu doszło zaś w 2005 r. W konsekwencji, 5 lat kalendarzowych od końca tego roku upływa 31 grudnia 2010 r.

Po drugie, nie będą tutaj miały zastosowania szczególne regulacje, które ewentualnie ustanawiałyby inne zasady opodatkowania dla nieruchomości wynajmowanych czy wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Sprzedaż bowiem lokali oraz budynków o charakterze mieszkalnym przez osoby fizyczne jest opodatkowana według takich samych zasad, niezależnie od tego, czy one były wcześniej wynajmowane czy nie. Nawet jeśli najem był formą usługi świadczonej w ramach działalności, rozliczenie podatkowe ma dokładnie taką samą formę jak wówczas, gdy dojdzie do sprzedaży nieruchomość mieszkalnej nigdy wcześniej nie wynajmowanej. Nie ma też znaczenia, w jakiej formie rozliczany był przychód z najmu. Inne zasady dotyczą lokali i budynków o charakterze użytkowym, z czym nie mamy do czynienia w opisanej sytuacji. Wynika to z art. 10 ust. 3 u.p.d.o.f., który stanowi, że przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 stosuje się także do zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku oraz gruntu lub udziału w gruncie związanych z tym budynkiem. Z drugiej strony, art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. w związku z ust. 2c tego przepisu stanowią, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wymienionych wyżej nieruchomości, nawet jeżeli były ujęte w ewidencji środków trwałych.

W zakresie obrotu nieruchomościami jako takiego, gdzie nieruchomość mogłaby być potraktowana jako towar, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż w 2011 r. działki nabytej w 2005 r. z posadowionym na niej budynkiem mieszkalnym, wynajmowanym na cele biurowe, nie będzie przedmiotem podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zastrzec jedynie należy, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl