IPPB1/415-1036/08-2/JB - Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w ramach działalności gospodarczej - opodatkowanie podatkiem PIT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1036/08-2/JB Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w ramach działalności gospodarczej - opodatkowanie podatkiem PIT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu 9 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 1998 r. nabył od Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sj w M... M... prawo użytkowania wieczystego działki gruntu Nr,..., o powierzchni 0,4402 ha oraz prawo własności budynków (myjni autobusowej o pow. 180 m2 i portierni o pow. 9,50 m2) i innych urządzeń znajdujących się na działce (ogrodzenie, oświetlenie, utwardzenie asfaltowe). W wyniku szczegółowych pomiarów geodezyjnych okazało się, że budynek myjni i portiernia znajdują się poza granicami nabytej działki.

W 2002 r. Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego sąsiedniej działki gruntu oznaczonej Nr,... o pow. 237 m2, niezabudowanej, przylegającej do działki Nr,.... Decyzją Burmistrza Miasta M.......M...... z dnia 27 listopada 2002 r. z wniosku Starosty M..... zatwierdzono projekt podziału nieruchomości stanowiącej działkę Nr,.... o pow. 0,4402 ha na działki Nr,..... o pow. 0,0874 ha i Nr...... o pow. 0,3528 ha.

Aktualnie, po podziale, według wypisu z ewidencji gruntów Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym trzech działek o Nr,........ stanowiących zurbanizowany teren niezabudowany, teren jest częściowo ogrodzony, oświetlony i utwardzony asfaltem. Działki Wnioskodawca nabył do majątku osobistego, ze środków własnych. Nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie było dokonane w ramach działalności gospodarczej. W latach 1998-2005 część przedmiotowej nieruchomości stanowiącej teren w granicach działki Nr,..... była przez stronę dzierżawiona na podstawie umów cywilnoprawnych podmiotom gospodarczym, z przeznaczeniem na plac manewrowy dla nauki jazdy i stację paliw. Działki Nr,.... i Nr,..... nigdy nie były przedmiotem dzierżawy.

Uzyskiwane w tym okresie dochody z tytułu dziarżawy nieruchomości stanowiącej majątek własny były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Działalności gospodarczej w tym okresie Wnioskodawca nie prowadził, a przedmiot dzierżawy nie stanowił składnika majątkowego przedsiębiorstwa, nie był ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, Wnioskodawca nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Od lipca 2001 r. (zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług - VAT-R) Wnioskodawca wystawia faktury VAT, składa deklaracje VAT, w których deklaruje do opodatkowania przychody z dzierżawy i z tego tytułu płaci podatek od towarów i usług. W listopadzie 2005 r. Wnioskodawca zgłosił w Delegaturze Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń m W prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie między innymi PKD 70.20.Z - wynajem nieruchomości na własny rachunek, 70.31.Z - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, 70.32.Z zarządzanie nieruchomościami na zlecenie wskazując jako adres zakładu głównego W.

Zgłoszoną działalność gospodarczą Wnioskodawca podjął z dniem 1 stycznia 2006 r., założył księgę przychodów i rozchodów. Jako formę opodatkowania wybrałem podatek liniowy - 19%. W założonej księdze przychodów i rozchodów Wnioskodawca ewidencjonował między innymi przychody z kontynuowanych umów dzierżawy, części wyżej opisanej nieruchomości tj. części działki Nr,..... Prawa wieczystego użytkowania dzierżawionych działek, budowli tam zlokalizowanych, Wnioskodawca nie ujął w ewidencji środków trwałych i wartości materialnych i prawnych i nie dokonywałem żadnych odpisów amortyzacyjnych.

Działalność gospodarczą Wnioskodawca wykreślił z ewidencji z dniem 31 grudnia 2006 r. Po jej zaprzestaniu, w okresie od 1 stycznia 2007 r. do chwili obecnej nadal dzierżawi on część przedmiotowej nieruchomości, wystawia faktury VAT a uzyskane dochody z dzierżawy majątku własnego opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych tj. wg skali podatkowej.

Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania omawianych działek. Wnioskodawca wskazuje, iż na tle powyższego stanu faktycznego, w wydanej pisemnej interpretacji z dnia 10 lipca 2008 r., znak IPPB1/415-661/08-2/TS, stwierdzono, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości niemieszkalnej tj. działki Nr 2145/8 jest przychodem z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem istnieje związek przedmiotowej nieruchomości z prowadzoną przez Wnioskodawcę w 2006 r. działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

W przedmiotowej interpretacji nie wskazano na jakich zasadach opodatkować dochód ze sprzedaży nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, czy też podatkiem liniowym 19% tak jak była opodatkowana prowadzona w 2006 r. działalność gospodarcza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Według jakich zasad Wnioskodawca winien opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę Nr 2145/8, związanej w przeszłości (w 2006 r.) z działalnością gospodarczą:

*

czy według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy,

*

czy też na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj 19 % podatkiem liniowym, skoro na takich zasadach była opodatkowana zlikwidowana z końcem 2006 r. działalność gospodarcza...

Zdaniem Wnioskodawcy skoro organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowania przepis art. 14 ust. 1, albowiem sprzedaż przedmiotowej nieruchomości należy uznać za przychód z działalności gospodarczej, to należy dochód uzyskany z tej sprzedaży opodatkować na zasadach na jakich była opodatkowana zlikwidowana działalność gospodarcza. Jako, że w omawianej sprawie dochody z prowadzonej przez Wnioskodawcę w 2006 r. działalności gospodarczej były opodatkowane 19 % podatkiem liniowym, to sprzedaż nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą będzie opodatkowana również 19% podatkiem liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 (...), wynosi 19%, podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Stosownie art. 44 ust. 3f, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Zgodnie z brzmieniem art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (...).

W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia r. następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w r. podatkowym dochodu (poniesionej straty) z:

1.

kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b,

2.

pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem prowadzonej przez niego w 2006 r. działalności gospodarczej był wynajem nieruchomości na własny rachunek. Dochody z dzierżawy działki Nr 2145/8 Wnioskodawca ewidencjonował i opodatkowywał jako przychód z działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj 19 % podatkiem liniowym. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

A zatem, mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego wskazać należy, iż dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości niemieszkalnej (działki o Nr 2145/8), stosownie do art. 30c Wnioskodawca winien opodatkować 19% podatkiem liniowym.

W terminie do 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, w którym nastąpi sprzedaż przedmiotowej nieruchomości ciąży na Wnioskodawcy obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy.

W terminie do 30 kwietnia następnego r. Wnioskodawca jest obowiązany złożyć zeznanie PIT-36L uwzględniając w nim dochód (przychód - koszty) ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl