IPPB1/415-1022/10-6/MT - Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-1022/10-6/MT Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.) oraz piśmie (data nadania 8 lutego 2011 r.), (data wpływu 14 lutego 2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-1022/10-2/MT, IPPP2/443-889/10-2/MM z dnia 17 stycznia 2011 r. (data nadania 17 listopada 2011 r., data doręczenia 1 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz najmu nieruchomości. Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność firmy w pełnym zakresie opodatkowana jest podatkiem VAT (sprzedaż opodatkowana). Wnioskodawca zamierza wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z prowadzeniem sprzedaży materiałów budowlanych (w rozumieniu art. 55 (1) kodeksu cywilnego oraz art. 2 pkt 27e ustawy.z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadziła sprzedaż opodatkowaną.

Na zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która ma być przedmiotem aportu do spółki składają się:

1.

Aktywa trwałe urządzenia i środki transportu, wyposażenie (w tym meble biurowe), komputery oraz inne podobne składniki, wartości niematerialne i prawne - licencje na programy komputerowe do prowadzenia magazynu, sprzedaży, biurowe programy komputerowe, programy księgowe, prawo do strony internetowej,

2.

Aktywa obrotowe: nabyte materiały i towary, środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym oraz w kasie, wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów i usług oraz inne należności,

3.

Ogół praw i obowiązków z zawartych umów, nieujętych w księgach handlowych przedsiębiorstwa, prawa i obowiązki z umów zawartych z pracownikami, kontrahentami handlowymi oraz przedsiębiorstwami leasingowymi.

Przedmiotem aportu nie będzie nieruchomość, w której prowadzona jest działalność handlowa oraz związane z nią umowy najmu. Nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Ponadto spółka przejmie na podstawie odrębnych umów (porozumień) zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług oraz inne.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 17 stycznia 2011 r. Nr IPPB1/415-1022/10-2/MT, IPPP2/443-889/10-2/MM Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek pismem z dnia 8 lutego 2011 r. informując, iż na zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która ma być przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składają się:

1.

Aktywa trwałe: urządzenia i środki transportu, wyposażenie (w tym meble biurowe), komputery oraz inne podobne składniki,

2.

Aktywa obrotowe: nabyte materiały i towary, środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym, wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów,

3.

Wartości niematerialne i prawne: licencje na program komputerowy do prowadzenia magazynu sprzedaży, biurowe programy komputerowe, księgowe, prawo do strony internetowej,

4.

Ogół praw i obowiązków z zawartych umów, nieujętych w księgach handlowychprzedsiębiorstwa: prawa i obowiązki z umów zawartych z pracownikami, z kontrahentami handlowymi, z przedsiębiorstwami leasingowymi, zobowiązania.

W ocenie Wnioskodawcy ww. środki stanowią organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębnioną część majątku w ramach istniejącego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wskazać, że pierwotnym głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest w głównej mierze hurtowy handel materiałami budowlanymi. W chwili obecnej Wnioskodawca uzyskuje również przychody z tytułu najmu nieruchomości. Handel jest prowadzony przy wykorzystaniu przedmiotowej nieruchomości, jak i innych wynajmowanych lokali.

Transakcja wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu ma mieć za przedmiot tę część przedsiębiorstwa związaną z działalnością handlową, dlatego jej przedmiotem mają być ww. elementy - środki transportu, towary, jak również przejęcie pracowników biurowych i handlowych itp. Ma to na celu kontynuację działalności handlowej w spółce.

Opisana we wniosku nieruchomość nie wiąże się nieodzownie ze strukturą organizacyjną i funkcjonalną zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nieruchomość jest w części wynajmowana podmiotom trzecim, a w części wykorzystywana na biuro i magazyn. W przyszłości istnieją plany przeniesienia magazynu do innego budynku, względnie wynajęcia magazynu poza terenem W. Z istoty prowadzenia tego typu działalności przedmiotowa nieruchomość, ujmowana w całości, nie jest nieodzownym warunkiem jej prowadzenia. Handel hurtowy nie wymaga przypisania do danej lokalizacji.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność handlowa wymaga posiadania biura i magazynu, jak każda rozwinięta działalność gospodarcza handlowa. Nieruchomość jest wykorzystywana do działalności handlowej i magazynowej w części. W części jest wynajmowana podmiotom trzecim. Nie oznacza to jednak konieczności prowadzenia działalności tylko w przedmiotowej nieruchomości. Istnieje bowiem możliwość prowadzenia tego typu działalności w innej nieruchomości. Działalność handlowa związana ze sprzedażą materiałów budowlanych jest prowadzona w przeważającej mierze w zakresie hurtowym. Brak jest więc szczególnych korzyści z umiejscowienia działalności w przedmiotowej nieruchomości. Wynajmowane są również inne magazyny, pomimo posiadania przedmiotowej nieruchomości.

Wnioskodawca uzupełnił również wniosek o informację, że po wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki, w celu kontynuacji działalności gospodarczej, część przedmiotowej nieruchomości (wyłączonej z przedmiotu aportu) będzie wynajęta przez Wnioskodawcę spółce na biuro i magazyn. W przypadku gdy ze względów organizacyjnych pojawi się potrzeba posiadania dodatkowej powierzchni lub zmiany miejsca prowadzenia działalności spółka wynajmie powierzchnię w innym miejscu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z powyższym powstanie po stronie Wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wniesienia aportu do spółki.

2.

Czy powstaje po stronie Wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe w podatku Vat z tytułu wniesienia aportu do spółki.

3.

Czy planowana przez Wnioskodawcę transakcja polegająca na wniesieniu do spółki w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, skutkuje koniecznością dokonywania przez Wnioskodawcę lub przez spółkę prawa handlowego, która otrzyma przedmiotowy wkład, korekty podatku VAT, o której mowa w art. 91 ust. 2-8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź na pytanie Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek Pana w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), pojęcie "zorganizowana część przedsiębiorstwa" oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Należy jednak zauważyć, iż wyodrębnienie organizacyjne nie jest tożsame z wyodrębnieniem formalno-prawnym. Oznacza to, iż aby określona część przedsiębiorstwa mogła być wyodrębniona organizacyjnie, nie musi stanowić samodzielnego podmiotu prawnego, jednostki organizacyjnej lub oddziału.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z prowadzeniem sprzedaży materiałów budowlanych na którą składają się: aktywa trwałe, aktywa obrotowe, ogół praw i obowiązków z zawartych umów, wartości niematerialne i prawne, a w zamian objąć udziały w tej spółce. Jak wynika z wniosku wniesiony w formie aportu zespół składników majątkowych stanowi organizacyjnie funkcjonalnie i finansowo wyodrębnioną część w istniejącym przedsiębiorstwie i pozwala na samodzielne prowadzenie działalności.

Przedmiotem aportu nie będzie nieruchomość, w której prowadzona jest działalność handlowa oraz związane z nią umowy najmu.

Opisana we wniosku nieruchomość nie wiąże się nieodzownie ze strukturą organizacyjną i funkcjonalną zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z istoty prowadzenia tego typu działalności przedmiotowa nieruchomość, ujmowana w całości, nie jest nieodzownym warunkiem jej prowadzenia. Handel hurtowy nie wymaga przypisania do danej lokalizacji. Nie ma konieczności prowadzenia działalności tylko w przedmiotowej nieruchomości. Istnieje bowiem możliwość prowadzenia tego typu działalności w innej nieruchomości. Działalność handlowa związana ze sprzedażą materiałów budowlanych jest prowadzona w przeważającej mierze w zakresie hurtowym. Brak jest więc szczególnych korzyści z umiejscowienia działalności w przedmiotowej nieruchomości.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku, nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez składniki majątkowe przesłanek zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bądź uznania ich za przedsiębiorstwo.

Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest przepis prawa.

Jeżeli zatem składniki przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadają w istocie cechy wymienione w art. 5a pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to mieścić się będą w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa określonej tym przepisem.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy - fakt, iż przedmiotowa nieruchomość nie stanowi niezbędnego elementu dla funkcjonowania opisanego zespołu składników majątkowych, w omawianej sytuacji można mówić o zespole składników, które jak stanowi przepis art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Definicję przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawierają zanalizowane powyżej art. 5a pkt 3 oraz art. 5a pkt 4 ww. ustawy. Jeżeli zatem - jak już wcześniej wskazano - przedmiotem aportu będzie w istocie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy lub przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aporty w takich postaciach korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy.

Reasumując mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie spowoduje powstania - na dzień objęcia udziałów w tej spółce - obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl