IP-PP2-443-992/08-2/AS - Czy czynności techniczne i pomocnicze, wykonywane przez bank jako ubezpieczającego, a związane z zawarciem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia są zwolnione z podatku VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-992/08-2/AS Czy czynności techniczne i pomocnicze, wykonywane przez bank jako ubezpieczającego, a związane z zawarciem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia są zwolnione z podatku VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2008 r. (data wpływu 23 czerwca 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na zawieraniu przez Bank umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na zawieraniu przez Bank umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank, na podstawie art. 805 Kodeksu cywilnego, zawarł z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców oraz Umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców na wypadek utraty pracy.

W stosownych Umowach ubezpieczenia strony określają, że:

Z tytułu wykonywania czynności technicznych i pomocniczych opisanych poniżej Ubezpieczający (Bank) otrzyma w formie zryczałtowanego zwrotu kosztów określonego w tabeli taryfikacyjnej procent składki brutto, wpłacanej za ochronę udzielaną Ubezpieczonym. Zryczałtowany zwrot kosztów będzie potrącany ze składek w momencie ich przekazywania przez Ubezpieczającego na rachunek Ubezpieczyciela.

Czynności techniczne i pomocnicze, jakie będzie wykonywał Bank obejmują:

1.

przedstawienie do dyspozycji Ubezpieczonych, w dniu objęcia ich ubezpieczeniem, wyciągu ze szczególnych warunków ubezpieczenia przygotowanych przez Ubezpieczyciela, w którym zawarte są przepisy dotyczące praw i obowiązków Ubezpieczonych;

2.

przekazywanie Ubezpieczonym informacji uzyskanych od Ubezpieczyciela, w zakresie planowanej zmiany warunków ubezpieczenia lub prawa właściwego dla zawartej Umowy wraz z określeniem wpływu tych zmian na wartość świadczeń przysługujących z Umowy oraz przekazywanie Ubezpieczonym, nie rzadziej niż raz w roku, informacji o wysokości świadczeń przysługujących z Umowy, w przypadku gdy wysokość tych świadczeń będzie ulegać zmianie w trakcie obowiązywania Umowy;

3.

dostarczenie Ubezpieczycielowi miesięcznie, do 10 dnia następnego miesiąca, listy w formie pliku informatycznego zawierającej dane za aktualny okres rozliczeniowy: Dane o umowie kredytu: Nr umowy kredytu, kapitał początkowy umowy, data początku i końca umowy, Dane o Ubezpieczonych: data urodzenia, Dane o ubezpieczeniu: wysokość składki, opcja ubezpieczenia;

4.

dostarczenie Ubezpieczycielowi danych dotyczących łącznej sumy ubezpieczenia wszystkich Ubezpieczonych na ostatni dzień kwartału. Dokumenty zawierające informacje, o których mowa w pkt 1 i pkt 2, Bank przekazuje za pośrednictwem dealerów samochodowych, którzy na mocy umów o współpracy oferują klientom kredyty Wnioskodawcy. Wszystkie informacje są przygotowywane i brandowane (firmowane) przez Bank.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższe czynności techniczne i pomocnicze, wykonywane przez Bank jako Ubezpieczającego, a związane z zawarciem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia są, na podstawie pkt 4 poz. 3 załącznika Nr 4 w związku z art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności, które Bank wykonuje w ramach grupowych umów ubezpieczenia zawartych z Ubezpieczycielem na podstawie Umowy, o której mowa we wniosku, oznaczone według PKWiU symbolem 67.20.10-00.10 należy uznać za usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami, a więc korzystające ze zwolnienia z VAT, na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o określenie, do jakiej grupy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., Dz. U. Nr 42, poz. 264) należą wykonywane przez Bank, a opisane we wniosku, czynności ubezpieczeniowe. W odpowiedzi Urząd Statystyczny określił, iż należą one do grupy PKWiU 67.20.10- 00.10 "Usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a ich klientami".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie zaś do treści art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 3 powyższego załącznika wymienione są usługi pośrednictwa finansowego - sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym istotne w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU.

W przedłożonym wniosku Spółka wskazała, iż uzyskała opinię Urzędu Statystycznego z dnia 15 maja 2008 r. zgodnie, z którą zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. przedmiotowe usługi polegające na zawieraniu przez Bank umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców obejmujące m.in. opłacanie składek ubezpieczenia, dostarczanie ubezpieczycielowi danych dotyczących łącznej sumy ubezpieczenia wszystkich ubezpieczonych, przekazywaniu ubezpieczonym informacji uzyskanych od ubezpieczyciela, itp. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.20-00.00 "Usługi maklerów i agencji ubezpieczeniowych". Natomiast zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., którą nadal stosuje się dla celów podatkowych, usługi mieściły się w grupowaniu 67.20.10-00.10 "Usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a ich klientami".

Wyszczególnione w poz. 3 załącznika Nr 4 (błędnie wskazany przez Stronę tylko pkt 4 poz. 3 załącznika Nr 4) wyłączenia z możliwości korzystania ze zwolnienia nie obejmują usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.20.20-00.00 oraz 67.20.10-00.10, tj. "usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a ich klientami".

W związku z powyższym, usługi polegające na zawieraniu przez Bank umowy ubezpieczenia grupowego kredytobiorców korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl