IP-PP2-443-790/08-2/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-790/08-2/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2008 r. (data wpływu 9 maja 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą dnia 7 marca 2006 r. Zawiadomił Urząd Skarbowy, iż będzie się rozliczał z podatku dochodowego na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. W chwili otwarcia działalności Wnioskodawca wybrał zwolnienie z podatku VAT, na co pozwalały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (art. 113). Podatnik zajmuje się wykonywaniem robót budowlanych, wykończeniowych. W 2006 i 2007 r. wykonywał usługi budowlane w kraju, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz usługi budowlane poza granicami kraju, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 27 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług Wnioskodawcy jest miejsce położenia nieruchomości. Tak więc usługi budowlano-wykończeniowe, świadczone na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie naszego-kraju. Zdaniem Wnioskodawcy przychód osiągnięty poza granicami kraju nie wchodzi do wyliczenia limitu zwolnienia podmiotowego z podatku VAT w danym roku podatkowym, wynikającego z art. 113 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do limitu, wynikającego z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT, wlicza się tylko i wyłącznie czynności opodatkowane na terenie naszego kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, do limitu wynikającego z art. 113 ustawy o VAT, uprawniającego Wnioskodawcę do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT wlicza się tylko i wyłącznie czynności opodatkowane na terenie kraju.

Ponadto Wnioskodawca informuje, iż w omawianej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z ww. art. 113 ust. 2 do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8 (art. 113 ust. 9 ww. ustawy).

Natomiast ust. 10 cytowanego art. 113 stanowi, iż jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.

Prawo do zwolnienia podmiotowego ocenia się na podstawie wysokości sprzedaży opodatkowanej.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ww. ustawy, pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W konsekwencji nie stanowią sprzedaży (nie uwzględnia się ich przy ustalaniu wartości sprzedaży opodatkowanej), m.in.:

* odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju (a więc dostawy towarów i świadczenie usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską),

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów,

* import usług oraz dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Nie cała jednak wartość sprzedaży podatnika brana jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego. Na prawo do zwolnienia wpływ ma jedynie wartość sprzedaży opodatkowanej (sprzedaży, która byłaby opodatkowana, gdyby podatnik nie korzystał ze zwolnienia podmiotowego). W konsekwencji nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego wartości dostaw towarów oraz świadczenia usług, które są zwolnione przedmiotowo.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy w ramach prowadzonej działalności usługi budowlane w Polsce i w Niemczech.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż podatnik świadczy usługi budowlane poza terytorium kraju nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce i obrót z tego tytułu nie wchodzi do kwoty limitu przychodów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl