IP-PP2-443-782/07-2/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-782/07-2/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT przy zakupie wyrobu medycznego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT przy zakupie wyrobu medycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zakupiła używany sprzęt odnowy biologicznej (w/załącznika) w skład którego wchodzą między innymi wyroby medyczne (załączamy świadectwo jednego z urządzeń dopuszczenia do stosowania aparatury i sprzętu medycznego). Jak wynika z faktury wystawionej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (faktura VAT nr 16/X) naliczono stawkę podatku od towarów i usług 22%. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, iż na wyroby medyczne obowiązującą stawką podatku od towarów i usług jest stawka7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług jest stawka w przypadku zakupionej wanny typ YP nr fabryczny..... producent "T...." (wyrób medyczny).

Zdaniem wnioskodawcy po przeanalizowaniu ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącej stawki 7%, uważamy że w przypadku sprzętu medycznego została naliczona nieodpowiednia stawka podatku VAT. Należało zastosować stawkę (w przypadku sprzętu medycznego) 7% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdza się co następuje.

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stosuje się obniżoną stawkę podatku do 7%.

W załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, w poz. 106 wymienione zostały jako objęte stawką obniżoną 7%, wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU. Ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia więc wyrobów medycznych, do których można zastosować stawkę 7%, a jedynie odsyła do ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr. 93, poz. 896 z późn. zm.).

Definicja wyrobu medycznego wynika z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o wyrobach medycznych, zgodnie z którą przez wyrób medyczny rozumie się narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

* diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób;

* diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń;

* badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego;

* regulacji poczęć - który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o wyrobach medycznych, do obrotu i do używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE.

Prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki VAT przy dostawie sprzętu medycznego uzależnione jest od spełnienia wymogów przewidzianych w wyżej powołanej ustawie o wyrobach medycznych.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonych pismach, tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wymienione w załączniku nr 3 do ustawy towary i usługi opodatkowane zostały stawką podatku w wysokości 7%.

W poz. 106 ww. załącznika zostały wymienione wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika - bez względu na symbol PKWiU.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Strona zakupiła "sprzęt gabinetu odnowy biologicznej" natomiast pytanie dotyczy stawki na zakup wanny rehabilitacyjnej, którą Spółka określa jako wyrobów medyczny powołując się na wydane świadectwo Dopuszczenia do Stosowania Aparatury i Sprzętu Medycznego z dnia 4 listopada 1998 r. obowiązujące do dnia 4 listopada 2001 r. i na tej podstawie uważa iż ma prawo do zastosowania preferencyjnej, 7% stawki podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie tut. organu podatkowego, stanowisko Spółki, zgodnie z którym przy zakupie wanny typ 200P (zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy zaliczana do wyrobów medycznych), zastosowanie znajduje 7% stawka podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe. Zgodnie z powołanym przepisem art. 41 ust. 2 (załącznik nr 3, poz. 106) 7% stawką podatku VAT objęte są ww. wyroby spełniające wymogi wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 z późn. zm.) oraz podlegające wpisowi na listę wyrobów medycznych zgodnie z art. 51 ustawy o wyrobach medycznych. W przeciwnym wypadku będzie miała zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 22%.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl