IP-PP2-443-737/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-737/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 18 grudnia 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki wpłaconej na poczet przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki wpłaconej na poczet przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 grudnia 2007 r. została wpłacona przez członka zaliczka w pełnej wysokości wymaganego wkładu uzupełniającego - nominału z tytułu przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność. Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła czynności związane z procesem przekształcenia praw, ale nie zostały one z przyczyn obiektywnych na dzień dzisiejszy ostatecznie zakończone.

Wpłacona zaliczka dotyczy mieszkania, które na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zostało wybudowane i zasiedlone w 1989 r. W miesiącu wrześniu 2007 r. (występuje prawo nabycia praw lokatorskich po dacie 1 maja 2004 r.) w drodze spadku po zmarłych rodzicach na podstawie Postanowienia Sądowego prawo do mieszkania odziedziczyła córka. Po wypłaceniu przez Spółdzielnię należnych części spadkobiercom, wymagany wkład został ponownie uzupełniony w całości przez członka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wpłacenie zaliczki w 2007 r. na poczet przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność może podlegać opodatkowaniu stawką 0% podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 153 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r., to do przekształcenia tych praw przepisów ustawy o podatku od towarów i usług się nie stosuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie natomiast do postanowień art. 153 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

W przedmiotowej sytuacji faktycznej, ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po 1 maja 2004 r., natomiast zasiedlenie tego lokalu przed 1 maja 2004 r. Oznacza to, że w takim przypadku art. 153 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje zastosowania.

Na mocy art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 lit. a) ww. ustawy o podatku od towarów i usług - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

W pytaniu podniesiono problem, czy wpłacenie zaliczki w 2007 r. na poczet przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność może podlegać opodatkowaniu stawką 0% podatku od towarów i usług. Biorąc powyższe pod uwagę oraz zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku, wpłacona przez członka spółdzielni jeszcze przed końcem 2007 r. zaliczka w pełnej wysokości wymaganego wkładu uzupełniającego - nominału z tytułu przekształcenia praw lokatorskich w wyodrębnioną własność, podlega opodatkowaniu stawką 0% podatkiem od towarów i usług, nawet wówczas, gdy przekształcenie zostanie ostatecznie sfinalizowane w 2008 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl