IP-PP2-443-698/07-4/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-698/07-4/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) uzupełnione pismem z dnia 11 stycznia 2008 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, iż w przypadku importu usług faktura, o której mowa w art. 19 ust. 4 ustawy to faktura wewnętrzna za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w stanie faktycznym przedstawionym poniżej. Wezwaniem Nr IP-PP2-443-698/07-2/KCH z dnia 7 stycznia 2008 r. tutejszy organ wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Pismem z dnia 11 stycznia 2008 r. uzupełniono wniosek o brakujące elementy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jesteśmy usługobiorcami usług inżynieryjnych (PKWiU 74.2) oraz usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) świadczonych przez podatników mających siedzibę poza terytorium kraju. Niejednokrotnie nasi kontrahenci wystawiają nam faktury za wykonane przez siebie usługi z dużym opóźnieniem, co powoduje, że nie jesteśmy w stanie wystawić faktur wewnętrznych dotyczących importu tych usług w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pojęcie faktura, o którym mowa w art. 19 ust. 4 odnosi się do faktur/rachunków otrzymanych od kontrahenta zagranicznego, czy do faktur wewnętrznych.

Zdaniem wnioskodawcy, faktura, o której mowa w art. 19 ust. 4, w przypadku importu usług to faktura wewnętrzna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Definiując moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, należy odwołać się do art. 19 ust. 19 ustawy, do importu usług stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b) i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16. W przepisie tym ustawodawca wskazał, że dla wyznaczenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług należy odpowiednio stosować regulacje definiujące moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia tej samej usługi, gdyby była wykonywana przez podmiot krajowy. Zatem, co do zasady obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi, a jeżeli jej świadczenie powinno być potwierdzone fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od wykonania usługi (art. 19 ust. 4). Usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Biorąc pod uwagę fakt, że dla usługi wskazanej w treści pytania nie został określony żaden szczególny moment powstania obowiązku, stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie ogólnej. Tym samym, z uwagi na fakt, iż kontrahent nie wystawił faktury w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w siódmym dniu od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 198), w którym w Rozdziale 4 "szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposobu i okres ich przechowywania" określono szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących. W myśl § 25 ust. 1 rozporządzenia przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. A zatem w analizowanej sprawie, stosownie do § 13 ust. 1 faktura wewnętrzna winna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów informuje, iż zatem stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje termin wystawienia faktury wewnętrznej przez podatnika importującego usługę, a nie data wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl