IP-PP2-443-642/07-3/SAP - Opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia usług polegających na informowaniu aptek o możliwości nabycia produktów kontrahenta, zbieraniu zamówień oraz sprzedaży produktów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-642/07-3/SAP Opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia usług polegających na informowaniu aptek o możliwości nabycia produktów kontrahenta, zbieraniu zamówień oraz sprzedaży produktów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 28 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych przez Dystrybutorów na rzecz Spółki, polegających na informowaniu aptek o możliwości zakupu produktów Kontrahenta po obniżonej cenie i w określonym czasie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług świadczonych przez Dystrybutorów na rzecz Spółki, polegających na informowaniu aptek o możliwości zakupu produktów Kontrahenta po obniżonej cenie i w określonym czasie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi w zakresie sprzedaży i marketingu na rzecz Kontrahenta. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Kontrahent sprzedaje swoje produkty na rzecz Dystrybutorów, którzy następnie dokonują ich sprzedaży na rzecz aptek. Spółka nie dostarcza żadnych produktów na rzecz Dystrybutorów ani aptek, wykonuje on natomiast czynności związane z akcjami promocyjnymi produktów dostarczanych na rzecz Dystrybutorów przez Kontrahenta. W ramach świadczonych na rzecz Kontrahenta usług marketingu produktów farmaceutycznych, Spółka realizuje akcje promocyjne, polegające na okresowym oferowaniu produktów Kontrahenta aptekom po obniżonych cenach. Zgodnie z umową zawartą przez Dystrybutora ze Spółką, Dystrybutorzy zobowiązują się do informowania aptek o możliwości zakupu produktów Kontrahenta po obniżonej cenie i w określonym czasie. Dystrybutorzy za pomocą bezpośrednich kontaktów oraz akcji telemarketingowych podejmują działania mające na celu zachęcenie jak największej ilości aptek do skorzystania z promocyjnej oferty produktów Kontrahenta. Dodatkowo, Dystrybutorzy zobowiązani są do przekazania Spółce raportów dotyczących sprzedaży produktów Kontrahenta na rzecz aptek. Dystrybutorzy dokumentują świadczoną usługę wystawiając fakturę VAT i opodatkowując ją podatkiem VAT według stawki 22%. Kwota wynagrodzenia wykazana na fakturze odpowiada wartości rabatów udzielonych przez Dystrybutorów aptekom w ramach realizowanej promocji cenowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Dystrybutorzy działając na rzecz Spółki i informując Apteki o możliwości nabycia produktów Kontrahenta w określonym czasie i po obniżonej cenie, zbierając zamówienia oraz sprzedając produkty Kontrahenta po obniżonej cenie, świadczą na rzecz Spółki usługę opodatkowaną podatkiem VAT?

Stanowisko Spółki jest następujące: W rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, świadczeniem usług jest każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. Spółka świadcząc na rzecz Kontrahent usługi w zakresie sprzedaży i marketingu podejmuje różnego rodzaju działania ukierunkowane na intensyfikację sprzedaży produktów leczniczych produkowanych przez Kontrahenta. W ramach prowadzonych działań Spółka zleca realizację promocji cenowych Dystrybutorom. Dystrybutorzy działając na zlecenie Spółki informują apteki o możliwości nabycia produktów Kontrahenta w określonym czasie po obniżonej cenie oraz zbierają zamówienia od aptek. Jednocześnie Dystrybutorzy sprzedają produkty Kontrahenta po obniżonej cenie, również działając na zlecenie Spółki.

Dystrybutorzy podejmują działania zlecone im przez Spółkę, mające na celu zwiększenie sprzedaży produktów Kontrahenta. Działania podejmowane przez Dystrybutorów na rzecz Spółki stanowią w jej opinii świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Działania te obejmują bowiem szereg czynności, powodujących po stronie Spółki zaistnienie korzyści w postaci realizacji akcji promocyjnej. Czynności wykonywane przez Dystrybutorów obejmują w szczególności informowanie aptek o możliwości nabycia leków po obniżonej cenie w określonym czasie, zbieranie zamówień na promowane produkty oraz dokonanie sprzedaży produktów po obniżonej cenie (ustalonej ze Spółką) na zlecenie Spółki. Dzięki działaniom podejmowanym przez Dystrybutorów możliwe jest zwiększenie sprzedaży produktów Kontrahenta, co stanowi cel działalności podejmowanej przez Spółkę. Biorąc pod uwagę, iż odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, Dystrybutorzy zobowiązani są zdaniem Spółki, do udokumentowania przedmiotowej transakcji fakturą VAT i wykazania 22% podatku należnego VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl