IP-PP2-443-638/08-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-638/08-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu 15 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz dokonania korekty wcześniejszych rozliczeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz dokonania korekty wcześniejszych rozliczeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi sprzedaż hurtową artykułów elektrycznych instalacyjno - grzewczych. Ma zawarte ze swoimi dostawcami i odbiorcami umowy handlowe przewidujące m.in. wypłaty premii pieniężnych, bonusów przysługujących z tytułu nabycia towarów określonej i/lub terminowego spełnienia świadczeń pieniężnych. Premie pieniężne liczone są jako procent od zrealizowanego obrotu i odnoszą się do wszystkich dostaw w okresie rozliczeniowym. Premie stanowią zapłatę na rzecz kontrahenta z tytułu spełnienia określonych w umowie warunków. Premie pieniężne, bonusy związane są z określonymi zachowaniami nabywcy przewidzianymi w umowie. Nabywca dokonuje zakupów dobrowolnie i nie jest zobowiązany do dokonania transakcji o określonej premiowanej wielkości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

czy biorąc pod uwagę opisane powyżej zasady wypłaty premii pieniężnych, bonusów stanowią one dla beneficjenta odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dokumentowanym fakturą VAT.

2.

czy w przypadku zmiany interpretacji przepisów przez organy podatkowe Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty wcześniejszych rozliczeń.

Spółka stoi na stanowisku, które jest zgodne z interpretacją Ministerstwa Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. nr PP3/812/1222/2004/AP/4026. Premia pieniężna, bonus skonstruowany według zasad przedstawionych w poz. 50 jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego brzmieniem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Świadczeniem może być działanie lub zaniechanie. Kontrahent podejmuje działanie polegające na zakupie towarów od Spółki i/lub terminowym spełnieniu świadczenia pieniężnego, za które otrzymuje wynagrodzenie. W związku z tym dla celów podatkowych wypłacone premie pieniężne, bonusy są traktowane jak zapłata za usługę i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Premie pieniężne nie są kwalifikowane jako rabaty, gdyż nie są związane z konkretnymi dostawami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy zawartego we wniosku w ramach zapytania pierwszego.

Dodatkowo podkreślić należy, że fakt otrzymania premii pieniężnej w przedmiotowej sprawie rodzi obowiązek wystawienia faktury zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie tut. organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Podatnika w zakresie interpretacji przepisów podatkowych w kwestii wypłaty premii pieniężnych, bonusów w związku z powyższym odpowiedź na pytanie nr 2 jest zbędna.

Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że art. 14k do art. 14m ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wyjaśniają jaką ochronę uzyskują podatnicy w przypadku zmiany interpretacji przepisów prawa podatkowego (art. 14m) oraz jakie są skutki podatkowe w przypadku zastosowania się do interpretacji dotyczącej np. zdarzenia odpowiadającego stanowi faktycznemu lub dotyczącego zdarzenia przyszłego (art. 14i). W tej kwestii stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 2 nie zostało przedstawione.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl