IP-PP2-443-630/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-630/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej w budownictwie drogowo-mostowym oraz w zakresie robót budowlano-montażowych. Firma zawiera umowy budowlano-montażowe na sprzedaż towarów, sprzedaż towarów wraz z montażem oraz na roboty budowlano-montażowe w budownictwie drogowo-mostowym. W umowach określana jest wartość i warunki dostawy towarów oraz wartość i zakres robót budowlano-montażowych. Wartość robót montażowych przy umowach dostawy z montażem wynosi od 7% do 15%. Faktury wystawiane są na podstawie protokołów stanu zaawansowania robót oraz protokołów odbioru wykonywanych robót (w tym są ujęte również dostawy towarów). Termin zapłaty za wykonane roboty i/lub dostawę towarów upływa po 30 albo po 60 dniach od daty wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli:

1.

faktury są wystawiane na podstawie protokołów odbioru robót/stanu zaawansowania robót a umowa dotyczy tylko robót budowlano-montażowych.

2.

Faktury są wystawiane na podstawie protokołów odbioru robót/stanu zaawansowania robót, umowa dotyczy dostawy z montażem, a na fakturze jest w osobnych pozycjach ukazana wartość dostawy towarów oraz wartość montażu.

Czy dostawę towarów należy rozliczać na zasadach ogólnych wydania towaru, jeżeli tak - to jak należy rozliczać roboty budowlano-montażowe.

Czy w takim wypadku w zależności od pozycji faktury powstają dwie różne daty obowiązku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku robót budowlano-montażowych właściwe będzie stosowanie przepisów art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. W przypadku dostawy towarów wraz z montażem obowiązek podatkowy powstaje jak przy usługach budowlano-montażowych - art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostaw towarów czy też świadczy usługi. W myśl art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy. Przy czym zarówno towary, jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Obowiązkiem podatnika jest prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia z dostawą towarów, czy też świadczeniem usług. Klasyfikacji tej powinien dokonać podatnik we własnym zakresie, bowiem organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania tych czynności. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych (ul. XX, 97-176 Łódź).

Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje czynności polegające na sprzedaży hurtowej w budownictwie drogowo-mostowym oraz robotach budowlano-montażowych, realizując zawarte umowy budowlano-montażowe na sprzedaż towarów, sprzedaż towarów wraz z montażem oraz na roboty budowlano-montażowe w budownictwie drogowo-mostowym.

Zaznaczyć należy, że to strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy. Jeżeli zatem z umowy cywilnoprawnej wynika, iż przedmiotem umowy jest usługa budowlano - montażowa w skład której wchodzi dostawa materiałów, to obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ww. ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje sprzedaży hurtowej towarów, to czynność ta jest traktowana jako dostawa towarów. Obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 1 i 4 ww. ustawy, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast w sytuacji jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Podsumowując, obowiązek podatkowy z tytułu wyżej opisanej usługi budowlano - montażowej powstaje w momencie otrzymania zapłaty, natomiast w sytuacji dostawy towaru z montażem oraz sprzedaży towarów na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w dniu wystawienia faktury nie później jednak niż 7 dnia od wydania towaru.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl