IP-PP2-443-617/08-2/KCH - W jakim momencie u podatnika, będącym komisantem, powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów komisowych - prasy, osobom trzecim?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-617/08-2/KCH W jakim momencie u podatnika, będącym komisantem, powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów komisowych - prasy, osobom trzecim?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 10 kwietnia 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży komisowej -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług,

W stanie faktycznym przedstawionym poniżej.

Przedsiębiorstwo zawiera umowy komisu. Przedmiotem zawieranych z kontrahentami (podatnikami podatku od towarów i usług) umów jest komis różnych artykułów, w tym również komis prasy. Wnioskodawca występuje w charakterze komisanta a kontrahenci w charakterze komitentów. W ramach zawieranych umów Przedsiębiorstwo zobowiązuje się odpłatnie do:

*

sprzedaży towarów komisowych, również prasy w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta,

*

odbioru towarów komisowych dostarczanych przez kontrahentów,

*

dokonywania podziału towarów komisowych pomiędzy poszczególne jednostki lokalizacyjne i ich zamawianie,

*

dokonywania rozliczeń sprzedanych towarów komisowych.

Przedsiębiorstwo dokonuje sprzedaży towarów komisowych, m.in. prasy, osobom trzecim, tj.: osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, podmiotom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Jeżeli powyższe wydanie towarów powinno być potwierdzane fakturą VAT, dokument wystawiony jest nie później niż w terminie 7 dni od dnia wydania towarów komisowych) w tym też prasy, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) zwanym w dalszej części wniosku "rozporządzeniem".

Od kontrahentów, będących komitentami, Przedsiębiorstwo otrzymuje faktury VAT potwierdzające dostawę towarów komisowych, w tym też prasy, wystawiane w terminie 7 dni od dnia wydania tych towarów zgodnie z rozporządzeniem. W chwili wystawienia faktury u kontrahenta będącego komitentem nie powstaje jeszcze obowiązek podatkowy. Powstaje on dopiero z chwilą otrzymania przez niego zapłaty za wydany towar, nie później niż w, ciągu 30 dni od dnia dostawy towarów dokonanej przez Przedsiębiorstwo, zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z prośbą o potwierdzenie

W jakim momencie w Przedsiębiorstwie, będącym komisantem, powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów komisowych - prasy, osobom trzecim?

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej (komis sprzedaży). Ponieważ strona wydaje towary komisowe, m.in. prasę, osobom trzecim czynności te podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o VAT, jako odpłatna dostawa towarów.

W art. 19 ust. 16a ustawy jest zapisany szczególny moment powstania obowiązku podatkowego tylko w stosunku do komitenta. Wobec powyższego obowiązek podatkowy u komisanta z tytułu dostaw towarów komisowych, innych niż prasa, powstaje na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT).

Dla prasy przewidziany jest szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT powstaje on z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty Z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWIU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw. Przedsiębiorstwo dostarcza prasę, będąca towarem. komisom, głównie. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Dostawa w takim przypadku najczęściej nie musi być potwierdzona fakturą VAT. Otrzymanie zapłaty następuję tu jednocześnie z wydaniem towaru. W tym przypadku dzień otrzymania zapłaty (tożsamy z dniem wydania towaru) jest dniem powstania obowiązku podatkowego w podatku należnym (zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl