IP-PP2-443-612/08-2/MK - Usługi przeprowadzek.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-612/08-2/MK Usługi przeprowadzek.

"(...) Firma Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest świadczenie kompleksowych usług przeprowadzkowych (w tym pakowanie, przenoszenie, transport, rozpakowanie, malowanie, sprzątanie). Transport dokonywany jest przez Wnioskodawcę za pomocą własnego taboru, jak również wynajmowanymi środkami transportu. (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług określonych w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług?

(...) Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W stosunku do importu usług zastosowanie ma art. 19 ust. 19, zgodnie z którym przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz 14-16 stosuje się odpowiednio.

Ustawodawca w różny sposób określa termin powstania obowiązku podatkowego w zależności od rodzaju świadczonych usług transportu osób i ładunków, spedycyjnych i przeładunkowych.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług:

a)

transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,

b)

spedycyjnych i przeładunkowych.

Tak więc, w sytuacji gdy Strona wykonuje usługi transportu towarów taborem samochodowym, obowiązek w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi transportu.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług transportowych powstaje:

-

30. dnia od dnia wykonania usługi, w przypadku nie otrzymania zapłaty w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi; usługę taką należy wówczas obowiązkowo rozliczyć w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym przypada 30. dzień jej wykonania;

-

w dniu otrzymania zapłaty, w przypadku otrzymania całości zapłaty przed upływem 30 dnia od dnia wykonania usługi; usługa taka rozliczana jest w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym przypada dzień tej zapłaty;

-

w dniu otrzymania części zapłaty, jeśli dokonano jej przed upływem 30. dnia od dnia wykonania usługi i 30 dnia od dnia wykonania usługi, z tytułu pozostałej niezapłaconej części należności; w tym przypadku otrzymanie części należności za wykonaną usługę obliguje podatnika do jej rozliczenia w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym zapłata tej części nastąpiła; pozostałą część należności niezapłaconą przed 30. dniem od dnia wykonania usługi należy obowiązkowo rozliczyć w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym przypada 30. dzień od jej wykonania.

Reasumując, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług: a) transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, b) spedycyjnych i przeładunkowych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/9/17-18